Wibracje na kole kierownicy w zdecydowany sposób zmniejszają komfort jazdy. Bo w końcu jedziemy samochodem, a nie pilotujemy zagęszczarkę do ziemi albo młot pneumatyczny. Czasami są mniej odczuwalne, czasami więcej, czasami kierownica wibruje tylko w określonych sytuacjach. Spójrzmy zatem, w jakich.

Wibracje kierownicy są szczególnie mocno odczuwalne przy większych prędkościach.
Jak to zwykle, w przypadku samochodu, są one zwiastunem określonych awarii i problemów.
Znajdą się oczywiście osoby, którym nie będzie przeszkadzać, choćby kierownicą trzęsło, jakby dwa słonie uprawiały gody na kolumnie kierowniczej. Pali? Pali. Jedzie? Jedzie. To w czym problem?

No właśnie, jest problem i to poważny.

Wibracje kierownicy (wibrowanie kierownicy, drżenie kierownicy) – powody

Pierwszy, najczęstszy objaw wibrowania kierownicy to niewyważone koła. Najczęstszym powodem jest oderwanie się ciężarka od felgi, kiedy nasze auto wpadnie w dziurę.
Wyważenie kół możemy zlecić w każdym warsztacie wulkanizacyjnym. Trwa to do 40 minut, bo każde koło trzeba zdemontować, a potem zamontować na specjalnej maszynie – wyważarce. Usługa nie jest na szczęście droga – zazwyczaj kosztuje 10 zł od koła. W przypadku sezonowej wymiany ogumienia, wyważanie kół jest najczęściej wliczone w koszt wymiany.

Photo on Trend Hype

Photo on Trend Hype

 

Drugi powód, który również powinien skierować nas do warsztatu wulkanizacyjnego, to nierównomierne zużycie bieżnika kół (bardzo silne anomalie) albo wybrzuszenie na jednym z bieżników. Nierównomierne zużycie bieżnika może być spowodowane złą geometrią zawieszenia (po wjechaniu w dziurę na drodze, po kolizji, w aucie z uszkodzonym zawieszeniem) albo rezygnacją z jej ustawienia po wymianie kół. Wybrzuszenie na oponie może świadczyć o jej poważnym uszkodzeniu i najczęściej wymaga wymiany opony na nową (najlepiej opon na jednej osi auta). Wyważenie kół najczęściej kosztuje ok. 40 zł za cały komplet, warto kontrolować właściwe wyważenie przynajmniej raz w roku.

Trzeci, najbardziej popularny powód wibrowania koła kierownicy, to zwichrowane tarcze hamulcowe. Jak dochodzi do ich zwichrowania? Tarcze są silnie rozgrzewane po hamowaniu, a następnie szokowo chłodzone. Do szokowego schłodzenia może dojść po wjechaniu w głęboką kałużę, albo podczas mycia auta zaraz po zakończeniu jazdy. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana zwichrowanych tarcz na nowe (jeśli zwichrowana jest jedna tarcza, montujemy dwie nowe tarcze na jednej osi).

Kolejne powody są już na szczęście rzadziej spotykane. Powodem wibracji mogą być uszkodzone wewnętrzne przeguby napędowe półosi napędowych albo poważnie zużycie elementy połączeń metalowo gumowych w zawieszeniu auta (czyli najczęściej tuleje zawieszenia a także sworznie).

Czy warto było poświęcić kilka minut swojego cennego czasu, aby odwiedzić Motorewię? Jeśli tak, zapraszam ponownie, a także nieśmiało zachęcam do polubienia Motorewii na Facebook.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ARTYKUŁY O PASJONUJĄCYM ŚWIECIE MOTORYZACJI

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – PORADNIKI MOTORYZACYJNE O TYM, JAK SOBIE RADZIC Z KŁOPOTLIWYMI PODZESPOŁAMI I JAK SERWISOWAĆ NASZE SAMOCHODY

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – BRUTALNA PRAWDA O ELEKTRYCZNYCH WYNALAZKACH

FELIETONY MOTORYZACYJNE, HUMOR I CIEKAWOSTKI – CZYLI LEKKO I PRZYJEMNIE O NASZYCH AUTACH I NIE TYLKO

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTORYZACJA I POLITYKA – BEZ OGRÓDEK O TYM, JAK POLITYKA WPŁYWA NA ROZWÓJ WSPÓŁCZESNEJ MOTORYZACJI

MOTORYZACJA I WOJSKO

REWIA MOTORYZACYJNYCH GWIAZD – TESTY SAMOCHODOW OSOBOWYCH

SAMOCHODY ŚWIATA – CO CIEKAWEGO PRODUKUJA W INNYCH KRAJACH, O CZYM NIE MÓWI SIĘ W POLSCE?

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się