Awaria może przydarzyć się każdemu. Nawet posiadaczowi całkiem nowego samochodu. Są sytuacje, w których trzeba wezwać pomoc drogową. Inaczej się nie da.
W niniejszym artykule wymienimy przykładowe awarie, w których trzeba wezwać lawetę z pomocy drogowej. Inaczej się nie da. Pokażemy też, jak szybko znaleźć lawetę w swojej okolicy, za pomocą jednej strony internetowej.

Na początek wymienimy przykładowe sytuacje, które wymagają wezwania lawety z pomocy drogowej.

Awaria samochodu na autostradzie i drodze szybkiego ruchu – wezwij lawetę

Nawet w przypadku niewielkiej awarii, nie możesz naprawiać samochodu na poboczu autostrady ani drogi szybkiego ruchu. Nie możesz też wezwać znajomego, który Cię odholuje. To zabronione i może być ukarane bardzo wysokim mandatem.

W razie awarii auta na autostradzie albo drodze szybkiego ruchu, należy zjechać na pobocze i wezwać lawetę. Oczywiście, należy ustawić trójkąt i włączyć światła awaryjne.

SuperTank17, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

SuperTank17, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Samochód po kolizji albo wypadku – wezwij lawetę

To oczywiste, że w przypadku większych uszkodzeń odniesionych w wypadku, nie ma innego wyjścia, jak wezwanie lawety.

A co z uczestnictwem w kolizji? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że auto zostało tylko lekko uszkodzone. Ma tylko wgnieciony zderzak i uszkodzony reflektor. Czy w takim przypadku też powinno się wezwać lawetę?
Tak. Po pierwsze, przepisy zabraniają jazdy samochodem z uszkodzonym oświetleniem. A po drugie, tak naprawdę do końca nie wiadomo, jakie auto odniosło uszkodzenia. Można to sprawdzić dopiero po dokładnym sprawdzeniu stanu samochodu w warsztacie.
Kto wie, czy np. nie doszło do uszkodzenia chłodnicy i w trakcie jazdy z samochodu wyleci płyn chłodniczy? Każda, nawet najmniejsza kolizja, w autach z klimatyzacją, wymaga sprawdzenia szczelności i wymiany filtra osuszacza. A to tylko małe przykłady.

W przypadku tych awarii skorzystaj z lawety z pomocy drogowej

W trakcie jazdy, a często podczas postoju przed domem, albo na parkingu, mogą przydarzyć Ci się awarie, które wymagają wezwania lawety. Oto przykładowe:
- Wyciek płynu hamulcowego – być może gdzieś jest przerwany (skorodowany) sztywny przewód hamulcowy, być może zerwany jest przewód elastyczny, a może nawet uszkodzona jest pompa hamulcowa. W każdym razie – układ hamulcowy nie zadziała. Nie zadziałają systemy aktywnego bezpieczeństwa. Nie ryzykuj.
- Wyciek oleju silnikowego. Nie wiadomo, co jest powodem. Nawet, jeśli to tylko tani korek spustowy oleju – nie ryzykuj zatarcia silnika. Nie zanieczyszczaj jezdni olejem. To może być śmiertelna pułapka dla innych kierowców.
- Czerwona kontrolka oleju silnikowego – sytuacja jak wyżej. Może to tylko czujnik. A może za chwilę zatrzesz silnik.
- Zbyt wysoka temperatura płynu chłodzącego. Może to wyciek, może to awaria czujnika. W tej sytuacji również możesz zatrzeć silnik. Nie ryzykuj, jeśli dolanie płynu na chłodnym silniku nic nie dało.
- Czerwona kontrolka ładowania. Pojedziesz tylko tyle, na ile pozwoli Ci Twój akumulator. Bo alternator nie działa. Może przejedziesz kilkaset metrów, może 2 kilometry. Może staniesz na środku skrzyżowania. Nie ryzykuj. Zjedź na pobocze i wezwij pomoc.
- Wyciek oleju przekładniowego. Zapalona kontrolka automatycznej skrzyni biegów. Naprawa automatu jest bardzo, bardzo droga. W przypadku każdej awarii automatu albo skrzyni zautomatyzowanej – wezwij lawetę. Nie ryzykuj uszkodzenia skrzyni. Pamiętaj, że w większości przypadków nie wolno holować aut z automatem.
- Awaria zawieszenia pneumatycznego – w tym przypadku samochód leży na brzuchu i nic mu nie pomoże.
- Przegrzanie oleju silnikowego w automatycznej skrzyni biegów – sygnowane odpowiednią kontrolką. Nie ryzykuj jazdy na przegrzanym oleju. Możesz doprowadzić do zniszczenia drogiej skrzyni.
- Awaria akumulatora w samochodzie z systemem zarządzania energią – rozładowany akumulator? W takim samochodzie sam go nie wymienisz. Musisz wezwać lawetę i transportować pojazd do warsztatu.
- Zablokowana karta do otwierania auta. Uszkodzony immobiliser. Nie wybijaj szyby, jak to radzą znawcy. Nie włamuj się do własnego auta.

Kora27, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kora27, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak szybko znaleźć lawetę?

W sytuacji awarii albo kolizji będziesz pod wpływem silnego stresu. To oczywiste. Ale nie musisz korzystać z pierwszej lepszej (i zazwyczaj najdroższej) lawety w okolicy.

Zapisz sobie w telefonie adres wyszukiwarki pomocy drogowej (i oczywiście, lawet, bo nie musisz korzystać z napraw, możesz zlecić sam transport do wybranego warsztatu, albo do domu). Ten adres to: https://www.pomocdrogowa.info

Jak działać dalej?
Wpisz swoją lokalizację – miejsce, gdzie zepsuło Ci się auto, albo gdzie doszło do wypadku.
Na przykład:
Pomoc Drogowa Warszawa 
Pomoc Drogowa Wrocław
Pomoc Drogowa Kraków 
Pomoc Drogowa Łódź
Pomoc Drogowa Poznań
Pomoc Drogowa Katowice 
Pomoc Drogowa Gdańsk
Albo inne miasto…

Kliknij i sprawdź. Wyświetli Ci się lista pomocy drogowych w danym rejonie. Znajdziesz informacje o tym, jakie usługi dana pomoc świadczy. A zatem, czy pomoże Ci, jeśli masz auto dostawcze albo ciężarowe. Czy pomoże Ci, gdy Twoje auto utknęło w garażu podziemnym.
Od razu masz dostęp do danych teleadresowych. Kliknij na czerwone pole z numerem telefonu. To wszystko.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author