Awaria może przydarzyć się każdemu. Nawet posiadaczowi całkiem nowego samochodu. Są sytuacje, w których trzeba wezwać pomoc drogową. Inaczej się nie da.
W niniejszym artykule wymienimy przykładowe awarie, w których trzeba wezwać lawetę z pomocy drogowej. Inaczej się nie da. Pokażemy też, jak szybko znaleźć lawetę w swojej okolicy, za pomocą jednej strony internetowej.

Na początek wymienimy przykładowe sytuacje, które wymagają wezwania lawety z pomocy drogowej.

Awaria samochodu na autostradzie i drodze szybkiego ruchu – wezwij lawetę

Nawet w przypadku niewielkiej awarii, nie możesz naprawiać samochodu na poboczu autostrady ani drogi szybkiego ruchu. Nie możesz też wezwać znajomego, który Cię odholuje. To zabronione i może być ukarane bardzo wysokim mandatem.

W razie awarii auta na autostradzie albo drodze szybkiego ruchu, należy zjechać na pobocze i wezwać lawetę. Oczywiście, należy ustawić trójkąt i włączyć światła awaryjne.

SuperTank17, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

SuperTank17, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Samochód po kolizji albo wypadku – wezwij lawetę

To oczywiste, że w przypadku większych uszkodzeń odniesionych w wypadku, nie ma innego wyjścia, jak wezwanie lawety.

A co z uczestnictwem w kolizji? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że auto zostało tylko lekko uszkodzone. Ma tylko wgnieciony zderzak i uszkodzony reflektor. Czy w takim przypadku też powinno się wezwać lawetę?
Tak. Po pierwsze, przepisy zabraniają jazdy samochodem z uszkodzonym oświetleniem. A po drugie, tak naprawdę do końca nie wiadomo, jakie auto odniosło uszkodzenia. Można to sprawdzić dopiero po dokładnym sprawdzeniu stanu samochodu w warsztacie.
Kto wie, czy np. nie doszło do uszkodzenia chłodnicy i w trakcie jazdy z samochodu wyleci płyn chłodniczy? Każda, nawet najmniejsza kolizja, w autach z klimatyzacją, wymaga sprawdzenia szczelności i wymiany filtra osuszacza. A to tylko małe przykłady.

W przypadku tych awarii skorzystaj z lawety z pomocy drogowej

W trakcie jazdy, a często podczas postoju przed domem, albo na parkingu, mogą przydarzyć Ci się awarie, które wymagają wezwania lawety. Oto przykładowe:
Wyciek płynu hamulcowego – być może gdzieś jest przerwany (skorodowany) sztywny przewód hamulcowy, być może zerwany jest przewód elastyczny, a może nawet uszkodzona jest pompa hamulcowa. W każdym razie – układ hamulcowy nie zadziała. Nie zadziałają systemy aktywnego bezpieczeństwa. Nie ryzykuj.
Wyciek oleju silnikowego. Nie wiadomo, co jest powodem. Nawet, jeśli to tylko tani korek spustowy oleju – nie ryzykuj zatarcia silnika. Nie zanieczyszczaj jezdni olejem. To może być śmiertelna pułapka dla innych kierowców.
Czerwona kontrolka oleju silnikowego – sytuacja jak wyżej. Może to tylko czujnik. A może za chwilę zatrzesz silnik.
Zbyt wysoka temperatura płynu chłodzącego. Może to wyciek, może to awaria czujnika. W tej sytuacji również możesz zatrzeć silnik. Nie ryzykuj, jeśli dolanie płynu na chłodnym silniku nic nie dało.
Czerwona kontrolka ładowania. Pojedziesz tylko tyle, na ile pozwoli Ci Twój akumulator. Bo alternator nie działa. Może przejedziesz kilkaset metrów, może 2 kilometry. Może staniesz na środku skrzyżowania. Nie ryzykuj. Zjedź na pobocze i wezwij pomoc.
Wyciek oleju przekładniowego. Zapalona kontrolka automatycznej skrzyni biegów. Naprawa automatu jest bardzo, bardzo droga. W przypadku każdej awarii automatu albo skrzyni zautomatyzowanej – wezwij lawetę. Nie ryzykuj uszkodzenia skrzyni. Pamiętaj, że w większości przypadków nie wolno holować aut z automatem.
Awaria zawieszenia pneumatycznego – w tym przypadku samochód leży na brzuchu i nic mu nie pomoże.
Przegrzanie oleju silnikowego w automatycznej skrzyni biegów – sygnowane odpowiednią kontrolką. Nie ryzykuj jazdy na przegrzanym oleju. Możesz doprowadzić do zniszczenia drogiej skrzyni.
Awaria akumulatora w samochodzie z systemem zarządzania energią – rozładowany akumulator? W takim samochodzie sam go nie wymienisz. Musisz wezwać lawetę i transportować pojazd do warsztatu.
Zablokowana karta do otwierania auta. Uszkodzony immobiliser. Nie wybijaj szyby, jak to radzą znawcy. Nie włamuj się do własnego auta.

Kora27, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kora27, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak szybko znaleźć lawetę?

W sytuacji awarii albo kolizji będziesz pod wpływem silnego stresu. To oczywiste. Ale nie musisz korzystać z pierwszej lepszej (i zazwyczaj najdroższej) lawety w okolicy.

Zapisz sobie w telefonie adres wyszukiwarki pomocy drogowej (i oczywiście, lawet, bo nie musisz korzystać z napraw, możesz zlecić sam transport do wybranego warsztatu, albo do domu). Ten adres to: https://www.pomocdrogowa.info

Jak działać dalej?
Wpisz swoją lokalizację – miejsce, gdzie zepsuło Ci się auto, albo gdzie doszło do wypadku.
Na przykład:
Pomoc Drogowa Warszawa 
Pomoc Drogowa Wrocław
Pomoc Drogowa Kraków 
Pomoc Drogowa Łódź
Pomoc Drogowa Poznań
Pomoc Drogowa Katowice 
Pomoc Drogowa Gdańsk
Albo inne miasto…

Kliknij i sprawdź. Wyświetli Ci się lista pomocy drogowych w danym rejonie. Znajdziesz informacje o tym, jakie usługi dana pomoc świadczy. A zatem, czy pomoże Ci, jeśli masz auto dostawcze albo ciężarowe. Czy pomoże Ci, gdy Twoje auto utknęło w garażu podziemnym.
Od razu masz dostęp do danych teleadresowych. Kliknij na czerwone pole z numerem telefonu. To wszystko.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author