Folie ochronne cieszą się coraz większym zainteresowaniem kierowców, którym zależy na zachowaniu pierwotnej estetyki samochodu przez długi czas i utrzymaniu jego wysokiej wartości rynkowej. Wraz ze wzrostem popularności folii ochronnych rośnie ich dostępność. Dawniej folię wraz z usługą montażu można było zamówić wyłącznie w wybranym salonie detailingowym. Obecnie możesz ją zamówić online i sam zająć się jej aplikacją.
Czy samodzielna aplikacja folii PPF jest trudna? Jak przebiega ten proces i co powinienem wiedzieć zanim przystąpię do oklejania karoserii?
Jak nakleić folię ochronną PPF?
Aplikację folii ochronnej należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Karoserię należy dokładnie umyć i odtłuścić. Wszelkie niedoskonałości i zanieczyszczenia, które zostawimy na lakierze będą widoczne pod folią i mogą zmniejszyć jej przyczepność, a co za tym idzie skuteczność i trwałość ochrony. Dlatego warto zadbać o skuteczne usunięcie z lakieru drobinek smoły, asfaltu i żywicy, a także innych zanieczyszczeń. W tym celu warto posłużyć się dedykowanymi środkami czyszczącymi, aby nie uszkodzić lakieru przez nadmierne tarcie punktowe.
Po usunięciu z karoserii wszelkich zanieczyszczeń lakier należy odtłuścić. Od tego jak skutecznie odtłuścisz zabezpieczane elementy zależeć będzie przyczepność folii i trwałość jej aplikacji. Do otłuszczania lakieru zalecane są preparaty na bazie alkoholu, a nie benzyny. Benzyna pozostawi na opracowywanym elemencie tłusty film, który uniemożliwi skuteczną aplikację folii.
Kiedy karoseria jest już gotowa możemy przystąpić do nakładania folii. Folię PPF należy odkleić od podkładu i zrosić wodą z szamponem od strony pokrytej klejem. Klej na całej powierzchni podczas procesu aplikacji musi być mokry. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie manewrować folią i dopasować jej położenia do kształtu zabezpieczanego elementu. Dopiero po odpowiednim ustawieniu folii możesz zacząć wypychać spod niej wodę. Wodę wypychamy zaczynając do środka aplikowanego elementu i posuwając się wzdłuż aż do krawędzi.

https://unsplash.com/photos/2BF1jkUjAqY?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink
Samodzielna aplikacja folii bez doświadczenia
Samodzielna aplikacja folii ochronnej może stanowić spore wyzwanie, dlatego jeśli nie posiadasz w tej dziedzinie wcześniejszego doświadczenia wstrzymaj się z oklejaniem dużych elementów. Na początek warto potrenować na mniejszych elementach oraz w miejscach, które są mało widoczne. Dobrym miejscem na wprawki w tym zakresie są wnętrza klamek oraz progi od wewnętrznej strony. Wykonanie takiej aplikacji pozwoli Ci oszacować stopień trudności całego zadania i podjąć decyzję o ewentualnym skorzystaniu z profesjonalnej pomocy.