Hulajnogi elektryczne miały być rewolucją na europejskich drogach. Hulajnogi elektryczne miały stać się alternatywnym środkiem do poruszania się po mieście. Nie do końca się to udało piewcom elektromobilnej rewolucji. Pojawiły się problemy z porzucanymi na chodnikach pojazdami. Pojawiły się też niebezpieczeństwa: jazda ze zbyt dużą prędkością, która przełożyła się na wypadki. To oczywiste, że na hulajnogi wsiadali także pijani „kierowcy”. I też powodowali wypadki. Ile? Odpowiedź w naszym tekście.

Na początek dobra wiadomość dla tych, którzy mają dość elektrycznych hulajnóg na ulicach. „Postępowy” Paryż jest pierwszym miastem w Europie, które pozbędzie się hulajnóg elektrycznych ze swoich ulic.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-04-03/francja-hulajnogi-elektryczne-znikna-z-ulic-stolicy-paryz-zdecydowal/
Stanie się tak do 1 września. O usunięciu elektrycznych hulajnóg z ulic zadecydowali mieszkańcy Paryża w referendum. Co na to „postępowcy”, mówiący zawsze, że Polska powinna naśladować zachód? Czy usunięcie hulajnóg z Paryża to postęp, czy już wstecznictwo?

Pirat drogowy (a często chodnikowy) na hulajnodze elektrycznej

Spójrzmy na dane Policji za rok 2022.
– > Prowadzący hulajnogi spowodowali 272 wypadki.
– > W wypadkach tych rannych zostało 278 osób.
– > Prowadzący hulajnogi 60 razy najechali na pieszego, czego wynikiem było 59 rannych.
– > Prowadzący hulajnogi 37 razy zderzyli się z rowerzystami, przez co 31 rannych trafiło do szpitali.

Pijany na hulajnodze elektrycznej

Pijani, jadący na hulajnodze elektrycznej, spowodowali 58 wypadków, w których zostało rannych 59 osób.
Uściślijmy. Policja zatrzymała 58 pijanych, jadących na hulajnogach elektrycznych. Bo ilu ich było naprawdę, tego nikt nie wie. Z pewnością kilkadziesiąt razy więcej.

Czy za jazdę hulajnogą po pijanemu grozi mandat?

Oczywiście.
– > Za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.
– > Za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
Żródło: https://pomorska.policja.gov.pl/pom/informacje/wiadomosci/112936,Kolejne-wysokie-mandaty-za-jazde-hulajnoga-po-alkoholu.html

Pod powyższym linkiem można przeczytać informacje o efektach walki sopockich policjantów z pijanymi, prowadzącymi hulajnogi.
Policjanci zatrzymali 12 osób – 11 mężczyzn i 1 kobietę.
– > 36 latek z Warszawy (wiadomo, elita ze stolicy) miał 2,3 promila alkoholu we krwi. Do tego nie stosował się do znaków drogowych i odpowiadał wulgarnie policjantom. W jego przypadku nie skończy się na mandacie.
– > pozostała jedenastka w wieku od 18 do 41 lat miała we krwi od 0,39 do 2,28 promila alkoholu.

Może hulajnoga służyła im do tego, żeby pojechać do najbliższego sklepu z płazem w logo, bo nogi już odmawiały posłuszeństwa? To byłoby śmieszne, gdyby nie było tragiczne.

Czy osoba chcąca wsiąść na hulajnogę powinna wcześniej użyć alkomatu? Powinna. Bo w przeciwnym razie alkomatu (żółtej pałki) użyją Policjanci. I wtedy nikomu nie będzie do śmiechu.

Phillip Pessar, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Phillip Pessar, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

 

Jak wybrać dobry alkomat?

Rekomendujemy zakup alkomatu z czujnikiem elektrochemicznym. Taki alkomat cechuje się niezwykle wysoką precyzją działania, a do tego dochodzi prostota obsługi. Taki alkomat przyda Ci się zawsze, bez względu na to, czy na co dzień chcesz prowadzić hulajnogę elektryczną, motocykl, czy samochód. Pamiętaj tylko o tym, aby dokonywać pomiaru 30 minut po spożyciu alkoholu. Jeśli zrobisz to wcześniej, możesz uszkodzić czujnik elektrochemiczny. Zwróć uwagę na jakość wykonania urządzenia, czułość alkomatu, rodzaj czujnika (rekomendujemy elektrochemiczny), długość gwarancji, czytelność ekranu, łatwość wykonania pomiaru, a także to, czy firma sprzedająca alkomaty ma serwis i przedstawicielstwo w Polsce.

318484573_9231376936888201_2893345552978595996_n

Najlepsze alkomaty w Polsce dostarcza PROMILER – także, dla Policji

Jeśli jesteś kierowcą, motocyklistą, albo motorowerzystą, jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na hulajnodze elektrycznej i szukasz dobrych alkomatów elektrochemicznych, sprzedawanych w dobrej cenie – odwiedź sklep internetowy firmy PROMILER. To polska firma, która projektuje alkomaty i zleca ich produkcję w największej na świecie firmie, która produkuje tego typu urządzenia. Mieści się ona w Korei Południowej. Urządzenia są bardzo dobrze wykonane – jakość widoczna jest zaraz po wyjęciu ich z opakowania. Czytelne ekrany, ergonomiczne kształty, tworzywa wysokiej jakości. Z alkomatów PROMILER korzysta polska Policja. Tak, słynne „żółte pałki” to urządzenia tej firmy.
Promiler działa na polskim rynku od wielu lat. Zapewnia serwis, obsługę i kalibrację. W ofercie firmy znajdują się alkomaty różnych marek, takich jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Są tu alkomaty tanie i alkomaty Premium. Wszystkie są proste w obsłudze i bardzo dobrze wykonane. Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z najlepszymi alkomatami.
Pamiętaj, zanim wsiądziesz na hulajnogę elektryczną. Lepiej samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu we krwi, za pomocą nowoczesnego urządzenia Promiler, niż być zmuszonym do „przetestowania” na własnej skórze słynnej żółtej pałki. Bo wtedy nie będzie już przebacz. 2500 złotych mandatu? Nie masz lepszego planu dla wykorzystania tak dużej sumy pieniędzy? Z pewnością masz.

Alkotester - strona główna

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.