Wraz z nadejściem 2024 roku pojawiło się kilka zmian w polskim prawie, które dotyczą sprzedaży używanych pojazdów. Z tego tekstu dowiesz się, na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas zakupu lub sprzedaży auta.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu

1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawa o ruchu drogowym. Teraz kierowcy muszą każdorazowo zgłaszać wniosek o rejestrację pojazdu, zwykłe zawiadomienie już nie wystarczy. Zmiany dotykają również przedsiębiorców, którzy zajmują się obrotem pojazdami.

Z nowych przepisów wynika, że właściciel pojazdu musi złożyć w ciągu 30 dni wniosek o jego rejestrację, licząc od:
• nabycia pojazdu na terytorium Polski,
• dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu,
• sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski z terytorium UE,
• sprowadzenia pojazdu spoza terytorium UE.

Zastanawiasz się jako sprzedający, ile czasu na zgłoszenie zbycia pojazdu? Na poinformowanie swojego ubezpieczyciela masz 14 dni od momentu dokonania zmiany własności. Nie musisz jednocześnie informować UFG. Należy natomiast powiadomić Wydział Komunikacji, na co masz 30 dni. Jeśli przekroczysz ten termin, opóźnienie będzie Cię kosztować 250 zł. Dodajmy, że w przypadku współwłasności pojazdu, wystarczy, że zbycie zgłosi jedna osoba.

Sprzedający nie płacił rat za OC – co teraz?

Powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu jest istotne, ponieważ to nabywca będzie musiał od tego momentu opłacać dalsze raty. Może jednak zdarzyć się, że to sprzedający nie zapłacił wcześniejszych rat, o czym nie wiedzieliśmy.

Przede wszystkim podczas kupowania pojazdu warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się, czy składki OC zostały uregulowane. Bowiem gdy kupisz auto, staniesz się współodpowiedzialny za nieopłacone raty. W takiej sytuacji możesz starać się wyegzekwować od poprzedniego właściciela uiszczenia opłat. To jednak bywa czasami trudne, dlatego lepiej jest zawczasu sprawdzić, czy wszystkie należności zostały opłacone.

Nabywca nie płaci rat za OC – co teraz?

Może być również tak, że to Ty sprzedasz samochód, a jego nowy właściciel nie będzie opłacał rat ubezpieczenia na czas. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za zobowiązania polisowe do dnia sprzedaży. Jednak nie każdy nabywca zgłasza pojazd w terminie. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że otrzymasz wezwanie do zapłaty. Dlatego ważne jest dopilnowanie, żeby nowy właściciel zgłosił swój zakup. W praktyce powinny ułatwiać to nowe przepisy, które teraz będą wymagały od niego złożenia wniosku o rejestrację pojazdu.

Duncan Lilly / Morel’s used cars

Kto zgłasza sprzedaż samochodu?

Sprzedaż samochodu powinien zgłosić jego dotychczasowy właściciel. Co istotne, jeśli było ich kilku, to każdy z nich musi podpisać się pod zgłoszeniem jego zbycia. Prawo o ruchu drogowym stwierdza, że właściciel powinien w czasie do 30 dni zawiadomić starostę o:
● nabyciu lub zbyciu pojazdu,
● zmianie stanu faktycznego, przez co wymagana jest zmiana danych w dowodzie rejestracyjnym.

Co sprawdzić przed dokonaniem zakupu samochodu?

Jeśli rozważasz kupno używanego pojazdu, musisz poddać go dokładnym oględzinom. Dlaczego? Istnieje bardzo duże zagrożenie, że kupisz auto uszkodzone, po wypadku, po zalaniu albo zużyte tak, że będzie wymagało mnóstwa inwestycji.
• Przeprowadź oględziny wstępne.
• Sprawdź samochód po VIN – wykryjesz, czy auto nie było kradzione, sprawdzisz przebieg, a także to, czy pojazd ma aktualne badania OC i AC. Dzięki sprawdzeniu VIN wykryjesz, czy auto nie było uszkodzone w wypadku.
• Wybierz samodzielnie Stację Kontroli Pojazdów a później warsztat samochodowy i zleć kompleksowe sprawdzenie samochodu przed zakupem.

AC na starszy pojazd

Wiek pojazdu może sprawić, że nie będziesz w stanie wykupić ubezpieczenia AC.
Więcej dowiesz się tutaj. Zakup tej polisy powinien być przemyślany, ponieważ nie zawsze jest on opłacalny. Wiele zależy od samej wartości pojazdu. Niemniej jednak rozważ takie ubezpieczenie, jeśli obawiasz się, że auto może zostać zniszczone przez wandali lub uszkodzone wskutek zjawisk atmosferycznych.

Zakup lub sprzedaż samochodu to spore wydarzenie. Zdecydowanie powinno się pamiętać o wszystkich kwestiach prawnych, aby nie narazić się na niepotrzebne płacenie kar. Ważna jest także diagnostyka pojazdu w przypadku jego kupna. Niektórzy sprzedawcy mogą chcieć ukryć jego mankamenty, żeby nie zaniżać jego ceny. Dlatego należy być odpowiednio wyczulonym i nie kupować auta od razu.

Artykuł sponsorowany

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author