Łuszczący się lakier na samochodzie? Białe plamy na lakierze, wyglądające jak skóra po kilku dniach opalania? Co jest powodem tego, że klar się łuszczy i schodzi z nadwozia samochodu?
Schodzący klar powoduje, że samochód wygląda wyjątkowo staro i nieatrakcyjnie. I do tego, bardzo traci na wartości. W ostatnich latach problem jest wyjątkowo często widoczny. I co ciekawe, nie zawsze dotyczy samochodów starych. Czasami zdarza się w pojazdach, mających mniej niż 10 lat.
Nie trudno też zaobserwować, że problem z łuszczącym klarem dotyka najczęściej samochody z czerwonym lakierem.
Kolejna sprawa – klar schodzi zazwyczaj z tych elementów nadwozia, które są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych – z dachu, maski silnika i górnej części drzwi. Raczej trudno znaleźć auto, w którym klar schodzi z progów, albo z dolnej części drzwi. Nie schodzi też ze zderzaków, bo te są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego.
Dlaczego stosuje się lakier bezbarwny, znany jako klar (clear)? Zastosowanie lakieru bezbarwnego pozwoliło na zmniejszenie warstwy lakieru właściwego, który jest znacznie droższy. Po drugie, trzeba było go stosować, albowiem lakiery właściwe są coraz delikatniejsze – ma to też związek z ekologią, nie wolno np. dodawać ołowiu przy produkcji farb. Przez to, że właściwa warstwa lakieru jest cieńsza i łatwiejsza do uszkodzenia, trzeba ją chronić. Lakier bezbarwny tworzy warstwę ochronną przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi (na przykład, na skutek uderzenia kamieniem), wpływem promieni słonecznych a także opadów atmosferycznych (np. deszczu, śniegu). Lakier bezbarwny zapewnia też efekt wizualny – np. elegancki połysk.
I wszystko działa, do czasu, aż na nadwoziu pojawią się białe plamy, a potem lakier bezbarwny zacznie odchodzić.
Dlaczego lakier bezbarwny się łuszczy? Dlaczego schodzi klar?
Do tej pory nikt jeszcze nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest powodem łuszczenia się lakieru bezbarwnego. Jednak na podstawie zebranych danych z kilkunastu warsztatów, rozmów z lakiernikami i własnych obserwacji, dotyczących kilkudziesięciu aut, spróbujemy zebrać wszystkie możliwe powody.
• Wypalenie lakieru na słońcu – problem najczęściej pojawia się na tych częściach nadwozia, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, przede wszystkim na masce, na dachu i na górnych częściach drzwi. Zazwyczaj (tak wynika z rozmów z właścicielami) auta, mające problem ze schodzeniem klaru, stały przez całe lato na słońcu, nie będąc w żaden sposób zabezpieczane przed wpływem promieni słonecznych (np. pokrowcem, czy ustawieniem samochodu pod wiatą).
• Szok termiczny – istnieje hipoteza, że łuszczenie się lakieru może być spowodowane szokiem termicznym. Do szoku termicznego może dojść wtedy, gdy rozgrzany na słońcu samochód zostanie spryskany chłodną woda, np. podczas mycia. Możliwa jest też inna sytuacja – kilku właściciela aut ze schodzącym klarem przyznało, że myło je w niskich temperaturach (kilka stopni powyżej zera) przy użyciu ciepłej wody (do rozrabiania szamponu z woskiem).
• Agresywne środki czyszczące – w sieci krąży hipoteza o tym, że uszkodzenia mogą spowodować agresywne środki czyszczące, np. aktywna piana czy też środki do usuwania uporczywych zabrudzeń.
Naszym zdaniem nie ma to żadnego uzasadnienia – gdyby tak było, klar musiałby schodzić na całym aucie.
• Myjka wysokociśnieniowa – część użytkowników myło samochody za pomocą myjki wysokociśnieniowej, ale tylko takiej, która jest przeznaczona do mycia aut (ciśnienie maksymalne 120 bar). Zgodnie z ich hipotezą, silny strumień wody, generowany przez myjkę, mógł spowodować „odbicie” lakieru bezbarwnego.
To również wydaje się dość fantastyczną teorią. Lakier musiałby schodzić z całego auta. Z drugiej strony myjka może uszkodzić lakier popękany, czy odparzony na skutek szoku termicznego czy wypalenia przez słońce.
• Błędy lakiernicze – spowodowane przez przesuszenie bazy lakierniczej. To jest możliwe, ale tylko w przypadku, gdy samochód był poddawany naprawom blacharsko lakierniczym. Zdecydowania większość osób, które udzielały nam informacji, posiadała auta bezwypadkowe, w których nie dokonywano żadnych interwencji lakierniczych.
• Zastosowanie lakieru niskiej jakości przy produkcji auta – taki lakier może mieć określoną wytrzymałość, liczoną np. na 10 lat. Żaden producent samochodu nie ma interesu w tym, żeby jego auto wykorzystywać przed okres dłuższy, niż gwarancja. Miałby go, gdyby kierowcy odwiedzali ASO przez cały okres eksploatacji pojazdu. A kto serwisuje w ASO samochód, mający 6 i więcej lat?
• Współczesne lakiery mogą być nietrwałe, ze względu na przepisy, dotyczące ich składu, co jest związane z ekologią.
Jest to bardzo prawdopodobne, tutaj musiałby wypowiedzieć się wysokiej klasy specjalista z dziedziny lakiernictwa.
MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ