przybywa oleju w silniku podnosi się poziom oleju silnikowego

Właściwy poziom oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla sprawności technicznej samochodu. Kierowca powinien jak najczęściej sprawdzać i kontrolować poziom oleju w silniku. W większości aut poziom oleju trzeba regularnie uzupełniać. A co się dzieje wtedy, gdy zwiększa się poziom oleju silnikowego? Co robić jeśli przybywa oleju silnikowego? To bardzo poważny powód do niepokoju.

W większości samochodów poziom oleju silnikowego obniża się. W niektórych autach bardzo minimalnie. W innych nawet o 1 litr na 1000 kilometrów. Powodów obniżania się poziomu oleju silnikowego jest naprawdę wiele. Niewielka ilość oleju silnikowego utlenia się na denku tłoka. Niewielka ilość jest spalana z paliwem. W starszych samochodach, na skutek zużycia pierścieni tłokowych, coraz więcej oleju silnikowego jest spalanego wraz z paliwem.
Co się dzieje, kiedy poziom oleju silnikowego się podnosi?

Dlaczego zwiększa się poziom oleju silnikowego?>

Dlaczego przybywa oleju silnikowego? Dlaczego podnosi się poziom oleju silnikowego? Zazwyczaj powodem są dwie sytuacje.
• Sytuacja pierwsza – w samochodach z filtrami cząstek stałych. Kiedy filtr cząstek stałych jest zapchany, jest to wykrywane przez czujnik ciśnienia różnicowego. Komputer sterujący pracą jednostki napędowej inicjuje wówczas dodatkowy wtrysk paliwa i zwiększa obroty silnika, aby podnieść temperaturę spalin. Jeśli kierowca nadal jeździ na krótkich trasach, a silnik nie może się odpowiednio rozgrzać, nadmiarowe paliwo spływa po ściankach cylindrów do skrzyni korbowej. A tam rozrzedza olej silnikowy i stopniowo powoduje podnoszenie się jego poziomu. Nietrudno się domyślić, że olej silnikowy rozrzedzony paliwem traci swoje właściwości ochronne. Jest to niebezpieczne dla silnika i turbosprężarki, bo prowadzi do przyspieszonego zużycia podzespołów mechanicznych. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatarcia.
Co powinno się zrobić? Przeprowadzić regenerację filtra cząstek stałych

Profesjonalna regeneracja filtrów DPF – przywraca 99% sprawności filtra


, a następnie wymienić olej silnikowy wraz z filtrem.

Wymiana oleju silnikowego krok po kroku. Co przygotować przed wizytą u mechanika?


• Sytuacja druga. Poziom oleju podnosi się, bo do oleju trafia płyn chłodniczy. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia uszczelki pod głowicą silnika.
Jak rozpoznać to uszkodzenie, pisaliśmy we wcześniejszym artykule: Uszczelka pod głowicą – objawy awarii

MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

Napisane przez

Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne.
Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów.
Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.