Od pięknej złotej polskiej jesieni do obrzydliwej listopadowej pluchy, z opadami, śliskimi nawierzchniami i mgłami. Jak przygotować samochód do jesieni? Jak kierowca powinien przygotować się do jesieni, aby uniknąć problemów?

Jak przygotować samochód do jesieni?

Koniec października (zazwyczaj ostatnie ciepłe dni jesieni) to ostatni czas na to, aby odpowiednio przygotować samochód do jesieni. Najważniejsze, to zabezpieczyć auto przed podwyższonym poziomem wilgoci, jaki jest nieodłączną częścią tej pory roku. A zatem trzeba zabezpieczyć podwozie przed korozją (nie trzeba tego robić co roku, co roku trzeba sprawdzić stan podwozia), a także dokładnie umyć karoserię oraz nawoskować ją (wyjątkiem jest sytuacja, gdy auto jest pokryte ceramiką, albo folią).

Przeczytaj także -> Jak zabezpieczyć podwozie przed korozją?

Mostafameraji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Mostafameraji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jesień na drodze – o czym pamiętać i na co uważać?

– > Unikaj wjeżdżania w kałuże – jeśli auto ma niski prześwit, to możesz spowodować sporo problemów. Poza tym Twoje auto może mieć nisko umieszczony wlot powietrza albo obudowę filtra powietrza. Jeśli będzie pęknięta, będzie problem.
Pamiętaj, że jeśli wjedziesz autem w głęboką kałużę, możesz doprowadzić do szokowego schłodzenia katalizatora i tarcz hamulcowych, co spowoduje ich uszkodzenia (wykruszenie katalizatora i zwichrowanie tarcz).
– > Unikaj mgieł. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj, że mgły są groźne poza miastem i najczęściej pojawiają się, gdy pogoda się gwałtownie ociepla albo ochładza.
Jeśli na drodze jest silna mgła, lepiej przeczekaj to w hotelu / motelu. Lepiej zapłacić 150 zł za nocleg niż wiele tysięcy za naprawę samochodu i leczenie.
Ty możesz uważać, ale zawsze możesz trafić na idiotę, który jedzie we mgle 100 na godzinę.
– > Sprawdź stan oświetlenia zewnętrznego. Sprawdź, czy działają lampy przeciwmgielne. Ustaw światła, żeby nie oślepiać innych.
-> Przepoleruj klosze reflektorów specjalną pastą (np. K2 za kilka złotych) jeśli zrobiły się matowe albo zżółkły. Przywrócisz im przejrzystość, przez to Twoje żarówki będą świecić w odpowiedni sposób.
-> Nie włączaj LED do jazdy dziennej, jeśli pada deszcz, albo jest mgliście.
-> Pamiętaj, że już po 17 – tej robi się ciemno. Jazda w nocy po mieście nie jest w żaden sposób problematyczna. Ale poza miastem, na drogach gminnych albo podmiejskich już jest. Jeśli nie lubisz jeździć w nocy – nakładaj drogi, aby wybierać drogi oświetlone. Planuj podróże tak, aby unikać jazdy w ciemności.
-> Pamiętaj, że dziury na drodze są mniej widoczne (a zatem znów uważaj na kałuże, które mogą maskować dziurę).
-> Jeśli droga jest ciemna, jedź wolno. Pamiętaj, że na tej drodze może znaleźć się nieodpowiedzialny człowiek, idący pieszo, albo jadący na rowerze, bez żadnego odblasku.
-> Pamiętaj, że jadąc w lesie, możesz zostać zaskoczony przez dzikie zwierzę, które wyskoczy na drogę (po 17 – tej robi się ciemno). Albo przez grzybiarza, który jak wspomnieliśmy wcześniej, będzie sobie beztrosko szedł poboczem, w ciemnej kurtce.
Jedź wolniej.

Mostafameraji, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons
Mostafameraji, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

-> Sprawdź, czy Twój układ oczyszczania szyb jest sprawny. A zatem dolej płynu do spryskiwaczy, umyj szybę środkiem do mycia szyb (do okien) aby ją odtłuścić, umyj pióra wycieraczek. Sprawdź, czy wycieraczki pracują cicho, nie zostawiają smug i niedoczyszczonych miejsc. Jeśli wycieraczki nie pracują właściwie, wymień je.
Skontroluj, czy wycieraczki nie podskakują, czy pracują równomiernie, czy nie czuć w kabinie smrodu spalenizny po ich włączeniu. Może to oznaczać, że zużywa się silnik, albo zaciera mechanizm. Warto go przesmarować np. białym smarem. Silnik i mechanizm wycieraczek są bardzo drogie, warto o nie dbać, żeby uniknąć awarii.
-> Sprawdź poprawność pracy ogrzewania i klimatyzacji. Kiedy na szybach pojawi się para od wewnątrz, te dwa układy będą Cię ratować. Poza tym jesienią jest już coraz chłodniej. Sprawne ogrzewanie musi zapewnić Ci komfort termiczny.
-> Sprawdź stan uszczelek w drzwiach. Nasmaruj je smarem silikonowym. Nie czekaj do zimy.

 

Fons Heijnsbroek, CC0, via Wikimedia Commons
Fons Heijnsbroek, CC0, via Wikimedia Commons

 

->W trakcie Święta Zmarłych, a najlepiej także dzień przed i dzień po, unikaj jazdy samochodem, jeśli oczywiście możesz. Na drogach będą korki. Jak co roku, na drogi wyjadą osoby, które przeceniają swoje umiejętności za kierownicą. Na parkingach będzie tłok i będzie dochodzić do niemiłych sytuacji. Uniknij tego. Skorzystaj z taksówki, albo komunikacji miejskiej. Mały spacer też nikomu nie zaszkodzi.
Zaparkuj samochód kilometr od cmentarza. Unikniesz wielu problemów.
->Sprawdź stan opon. Pod koniec jesieni (gdy średnia dzienna temperatura spadnie poniżej 7 st. C), możesz już zamontować opony zimowe. Jeśli masz opony całoroczne, odwiedź warsztat i sprawdź ich stan (wyważenie, wymiana wentyli, rotacja zgodnie z zaleceniami producenta samochodu).
->Doładuj akumulator w samochodzie za pomocą prostownika. Im chłodniej, tym rób to częściej.

MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

Napisane przez

Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne.
Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów.
Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.