Pijany kierowca busa? Pijany kierowca samochodu dostawczego albo TIRA? Pijany operator koparki, maszyny budowlanej, leśnej czy jakiejkolwiek innej? Zawsze w pracy może się trafić czarna owca. Jednak 1 grudnia 2022 roku Sejm przyjął ustawę, która zmieniła Kodeks
Pracy. Na mocy tych zmian, pracodawca może uzbroić się w nowoczesny alkomat i przeprowadzać kontrole trzeźwości. Jednak – pod pewnymi warunkami.
Pracodawcy doczekali się. Po nowych zmianach, wprowadzonych przez Sejm, będą mogli kontrolować stan trzeźwości wśród pracowników stacjonarnych i zdalnych, a zatem także wśród pracowników mobilnych, wykorzystujących na co dzień firmowe samochody osobowe, samochody dostawcze, auta ciężarowe, a także różne maszyny w firmach specjalistycznych.
Zgodnie z prawem, będzie można kontrolować pracowników zatrudnionych na umowy o pracę, umowy o dzieło, a także wykonujących kontrakty na zasadzie b2b. Czyli np. osoby samozatrudnione, co jest najczęstszą praktyką w firmach kurierskich (kurierzy prowadzą własne działalności gospodarcze).
Kontrola trzeźwości pracowników – na jakich zasadach?
Pracodawca musi opracować przepisy, z którymi muszą się zapoznać i które muszą zaakceptować wszyscy pracownicy.
Pracodawca musi określić grupę pracowników, którzy będą objęci kontrolami trzeźwości. Czyli na przykład, mogą to być pracownicy mobilni, dysponujący samochodami firmowymi, handlowcy, przedstawiciele handlowi, kierowcy ciężarówek, operatorzy maszyn itd.
Pracodawca musi także określić sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości. Co powinno być określone?
• Rodzaj urządzenia, jakie będzie wykorzystywane do kontroli trzeźwości.
• Częstotliwość kontroli.
• Możliwość przeprowadzenia kontroli w razie zagrożenia zdrowia lub życia pracownika. Cóż, każdy kierowca pod wpływem alkoholu jest zagrożony utratą zdrowia albo życia.
• Każda kontrola musi się odbywać z poszanowaniem godności pracownika.
W razie wykrycia, że pracownik jest pod wpływem alkoholu w godzinach pracy, pracodawca ma prawo udzielić mu nagany, kary pieniężnej, a także rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym.
Jakich alkomatów używać do kontroli trzeźwości pracowników?
Takich, które zapewniają najlepsze wyniki pomiaru. Takich, które cechują się łatwością obsługi i wyjątkową precyzją. Takich, z których korzysta Policja w swojej codziennej pracy. Takich, które umożliwiają bezpieczeństwo – czyli mają możliwość łatwej wymiany ustników.
Takich, które są serwisowane w Polsce i kalibrowane w Polsce, aby zawsze zapewnić precyzję pomiaru. Czyli – alkomatów Promiler.
Wiele modeli premium jest wyposażonych w możliwość zapisywania wyników pomiaru. Taka funkcja przyda się w przypadku kontrolowania większych grup pracowników.
Jeśli szukasz dobrych alkomatów elektrochemicznych, w tym urządzeń dla kobiet, sprzedawanych w dobrej cenie – odwiedź sklep internetowy firmy PROMILER. To polska firma, która projektuje alkomaty i zleca ich produkcję w największej na świecie firmie, która produkuje tego typu urządzenia. Mieści się ona w Korei Południowej. Urządzenia są bardzo dobrze wykonane – jakość widoczna jest zaraz po wyjęciu ich z opakowania. Czytelne ekrany, ergonomiczne kształty, tworzywa wysokiej jakości. Z alkomatów PROMILER korzysta polska Policja. Tak, słynne „żółte pałki” to urządzenia tej firmy.
PROMILER działa na polskim rynku od wielu lat. Zapewnia serwis, obsługę i kalibrację. W ofercie firmy znajdują się alkomaty różnych marek, takich jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Są tu alkomaty tanie i alkomaty Premium. Wszystkie są proste w obsłudze i bardzo dobrze wykonane. Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z najlepszymi alkomatami.
MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ