Specjaliści z różnych dziedzin często zastanawiają się nad tym, co jest powodem, że kierowcy wsiadają za kierownicę po pijanemu. Jednym z często podkreślanych powodów jest społeczna akceptacja dla prowadzenia auta po pijanemu. Taka akceptacja jest obecna w małych społecznościach.
W 2003 roku Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała bardzo duży panel dyskusyjny, z szeregiem gości. Raport z panelu został zamieszczony w czasopiśmie Świat Problemów (nr 7 – 8). W trakcie dyskusji starano się wymienić powodu, dla których kierowcy wsiadają za kierownicę po pijanemu. Wiele z nich jest aktualnych do dziś. Szczególnie jeden, o którym często wspominaliśmy w naszych tekstach, dotyczących pijanych kierowców.
Społeczna akceptacja dla prowadzenia samochodu po alkoholu
Czyli mówiąc inaczej: przyzwolenie na picie alkoholu przez kierowców na różnej maści imprezach rodzinnych, takich jak imieniny, wesela, komunie itd. Uczestnicy takiego spotkania doskonale wiedzą, że będą na nim spożywać alkohol (trudno wyobrazić sobie wesele bez alkoholu). I pomimo tego, jadą tam samochodem, zamiast np. zamówić taksówkę, albo skorzystać z innej formy transportu (np. wzywanego za pomocą aplikacji na telefon).
Inne osoby, biorące udział w imprezie, wiedzą, że dana osoba przyjechała samochodem. Najczęściej nie sama, tylko z rodziną. I pomimo tego, częstują ją alkoholem.
Jeden kieliszek nie zaszkodzi. Pij, wytrzeźwiejesz. O tej porze nikt cię nie złapie. Pojedziesz dookoła, tam nigdy nie stoją. itd.
Czym może się skończyć brak próby powstrzymania pijanego kierowcy przed prowadzeniem auta? Śmiercią, kalectwem, zniszczeniem mienia, zrobieniem krzywdy obcym ludziom. Traumą do końca życia.
A w najlepszym wypadku otrzymaniem bardzo wysokiej kary za jazdę po pijanemu. Włącznie z możliwością trafienia za kratki.
Czy warto ryzykować?
Czy presja i alkomat mogą powstrzymać osobę po spożyciu alkoholu przed jazdą samochodem?
Tak, mogą. Osoba, chcąca powstrzymać pijanego kierowcę przed uruchomieniem auta może nawet być atakowana przez innych uczestników uroczystości. Nie warto się jednak poddawać.
Co może pomóc?
Alkomat elektrochemiczny. Pomiaru można dokonać w kilka chwil (warto pamiętać, że pomiar może być dokonany 30 minut po spożyciu alkoholu, inaczej może dojść do uszkodzenia urządzenia). Wynik pomiaru może podziałać jak wiadro zimnej wody na pijanego kierowcę.
Warto uświadomić kierowcy, co grozi za jazdę po pijanemu.
Przeczytaj: Kary za jazdę po pijanemu 2022. Wysokie i dotkliwe.
A w ostateczności przestrzec przed możliwością spowodowania wypadku.
Kierowca może wrócić do domu taksówką. Albo… czekać, aż wytrzeźwieje. Alkomat pomoże sprawdzić, kiedy poziom alkoholu we krwi spadnie do bezpiecznego poziomu.
W niektórych przypadkach może być trudno. Ale są różne sposoby. Wystarczy, że rodzina zabierze kierowcy kluczyki.
Warto mieć dobry alkomat
Liderem polskiego rynku alkomatów jest firma PROMILER https://www.Promiler.pl z Poznania. Na zlecenie firmy PROMILER produkowane są między innymi urządzenia PROMILER iBLOW, dostarczane dla polskiej Policji (słynne „żółte pałki”). Urządzenia PROMILER cechuje wysoka precyzja działania (dzięki najwyższej jakości czujnikom), doskonała jakość wykonania, świetny wygląd i łatwość obsługi. Alkomaty są projektowane w Polsce i produkowane w Korei Południowej, przez największego na świecie producenta alkomatów. Żółte pałki umożliwiają skuteczną walkę z piratami drogowymi.
PROMILER oferuje także świetne alkomaty dla typowego kierowcy. Wiele z nich zostało przez nas przetestowanych. Nowoczesny alkomat pozwala sprawdzić, czy kierowca może wsiąść za kierownicę, czy powinien zrezygnować z jazdy. Urządzenia PROMILER są precyzyjne, łatwe w obsłudze i świetnie wykonane.
Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z alkomatami takich marek, jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce.
MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ