W sklepach wielkopowierzchniowych, w Internecie i na stacjach benzynowych można kupić alkomaty jednorazowe. Wiele z nich produkowanych jest w Polsce, co cieszy. Jak działa taki alkomat jednorazowy? Jak wypada jego porównanie z alkomatem elektronicznym?
Alkomat jednorazowy – jak działa i jak jest zbudowany?
Alkomat jednorazowy składa się ze szklanej rurki, na której środku umieszczone są specjalne kryształki. Są one zablokowane przez wewnętrzne wkładki. Na bokach alkomatu jednorazowego znajdują się zatyczki z folii aluminiowej, które dbają o to, żeby do kryształków nie dopływało powietrze.
Jak działa alkomat jednorazowy? Po kontakcie z alkoholem, zawartym w powietrzu, kryształki zmieniają kolor. Skala pomiaru jest niewielka: od 0,00, 0,02, 0,05 i 0,08 promila. Ale w zasadzie to wystarczy, bo alkomat jednorazowy ostrzega o tym, że nie można wsiąść za kierownicę auta.
Jak korzystać z alkomatu jednorazowego?
Obsługa alkomatu jednorazowego jest bardzo prosta.
Sprawdźmy, jak działa alkomat, który został kupiony w jednym z supermarketów. Najpierw należy ścisnąć obie zewnętrzne końcówki z tworzywa (docisnąć do wewnątrz). Są one specjalnie ukształtowane. Po wciśnięciu przebijają one osłonki (zatyczki) z folii aluminiowej).
Następnie należy dmuchać dwukrotnie, za każdym razem po 10 sekund. Kryształki robią się gorące, co czuć przez szkło. Trzeba odczekać od 2 do 4 minut.
Jeśli w wydychanym powietrzu był alkohol, kryształki zabarwią się. Ich kolor należy przyrównać do skali koloru, jaka znajduje się na opakowaniu alkomatu. I to wszystko.
Przeczytaj również: Jak kupić dobry alkomat? Na co zwrócić uwagę?
Alkomat jednorazowy kontra alkomat elektroniczny
Zacznijmy od ceny. Alkomat jednorazowy, zawierający dwie sztuki testu kosztuje 5 zł.
Najtańszy, dobry alkomat elektrochemiczny można kupić za ok. 200 zł.
Wykonanie 100 pomiarów alkomatem jednorazowym będzie kosztować 250 złotych.
Tymczasem alkomat elektroniczny wykona ich 1000. Następnie trzeba będzie go oddać do kalibracji (pierwsza zazwyczaj jest darmowa) i znów można z niego korzystać.
Alkomat elektroniczny, dzięki dołączanym ustnikom, może być wykorzystywany przez kilka osób.
Kolejny punkt to precyzja pomiaru. Alkomat elektroniczny, a zwłaszcza alkomat elektrochemiczny zapewnia bardzo wysoką precyzję pomiaru. Poza tym pomiar ten ma bardzo duży zakres – od 0,00 do 4,00 promila.
Alkomat jednorazowy ma bardzo niską precyzję pomiaru. Minimalny próg to 0,2 promila. Choć równocześnie, jest to też poziom alarmowy dla kierowcy.
Obsługa. W przypadku alkomatu elektronicznego wystarczy wcisnąć przycisk, odczekać, aż urządzenie się uruchomi i będzie gotowe do pracy (co będzie sygnalizowane na ekranie), a następnie zacząć dmuchać. Po kilkunastu sekundach na ekranie zostanie wyświetlony wynik.
W przypadku alkomatu elektronicznego pomiaru można dokonać po 30 minutach od spożycia alkoholu. W przypadku alkomatu jednorazowego – 15 minut po spożyciu.
Warto pamiętać o tym, że po godzinie od spożycia alkoholu jego poziom we krwi wzrasta. To oznacza, że najlepiej dokonywać pomiaru właśnie godzinę po spożyciu alkoholu.
Alkomat jednorazowy nie zabiera wiele miejsca w torbie, czy kieszenie. Zajmuje mniej miejsca niż długopis. Ale alkomat elektroniczny także nie jest urządzeniem, które zabiera dużo miejsca. Większość urządzeń jest jak ¼ smartfona. Można je zatem zawsze mieć przy sobie.
Podsumowując: alkomat jednorazowy to rozwiązanie do sporadycznego użycia. Alkomat elektroniczny, a zwłaszcza elektrochemiczny, to urządzenie dla kogoś, kto np. dość często spożywa alkohol i nie chce wsiadać za kierownicę (albo na motor czy rower) po przekroczeniu pewnego poziomu. Alkomaty elektroniczne to także rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą kontrolować swoich pracowników (o problemach prawnych związanych z możliwościami kontroli pracowników pisaliśmy we wcześniejszych artykułach).
Przeczytaj również: Jak wybrać dobry alkomat?
Dobry alkomat elektrochemiczny – zaprojektowany w Polsce. Tej marce ufa polska Policja
Nasz portal od długiego czasu współpracuje z firmą Promiler. To polska firma, która projektuje alkomaty i zleca ich produkcję w największej na świecie firmie, która produkuje tego typu urządzenia. Mieści się ona w Korei Południowej.
Promiler ma w swojej ofercie alkomaty różnych marek, takich jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Każdy znajdzie tu alkomat dla siebie, nowoczesny i w odpowiedniej cenie.
Promiler prowadzi także serwis urządzeń i ich kalibrację.
Czym wyróżniają się urządzenia, sprzedawane przez poznańską firmę? Są bardzo precyzyjne (dzięki zastosowaniu bardzo precyzyjnych czujników), ładnie wykonane (z materiałów wysokiej jakości), mają czytelne ekrany a ich obsługa jest banalnie prosta. Wiele z nich pozwala na zapisywanie wyników pomiarów.
Promiler to także dostawca alkomatów dla polskiej Policji (słynne „żółte pałki”).
Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z najlepszymi alkomatami.
MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ