Co powoduje, że elementy z tworzyw sztucznych tracą swój piękny, czarny kolor? Dlaczego elementy gumowe (uszczelki i inne) robią się szare i twardnieją, a nawet się kruszą? Dlaczego ciemne tkaniny w samochodzie tracą swój fabryczny kolor, a materiały skórzane i skóro podobne pękają? Jednym z najważniejszych powodów jest promieniowanie ultrafioletowe i światło słoneczne. Jak chronić przed tym samochód?
W trakcie lata wiele aut jest wystawionych na działanie silnych promieni słonecznych. Mogą one spowodować wiele uszkodzeń, które mają negatywny wpływ na wygląd nadwozia i wnętrza kabiny samochodu.
• Promieniowanie słoneczne powoduje blaknięcie elementów z tworzyw sztucznych. Zewnętrzne elementy z tworzywa robią się szare, co jest szczególnie widoczne w przypadku zderzaków, części lusterek bocznych, podszybia przy wycieraczkach przedniej szyby, a także w przypadku elementów dekoracyjnych.
• Promieniowanie ultrafioletowe powoduje przyspieszone zużycie elementów gumowych. To dlatego uszczelki samochodowe robią się szare, a potem twarde i zaczynają kruszeć. Tak, promieniowanie ultrafioletowe ma też negatywny wpływ na boki opon.
• Promieniowanie słoneczne powoduje także blaknięcie tkanin, które producent samochodu zastosowań na fotelach i na boczkach drzwi. Także tworzywa wewnętrzne mogą tracić swój czarny kolor.
• Wystawianie auta na długotrwale działanie promieni słonecznych może też powodować starzenie się elementów, wykonanych ze skóry i ekoskóry, powodując np. ich pękanie.
Jak chronić pojazd przed tego typu uszkodzeniami?
Najlepiej oczywiście, parkować autem w cieniu, we własnym garażu, albo pod wiatą.
Można stosować substytut garażu, w postaci pokrowca na auto.
Warto chronić wnętrze samochodu przed przedostawaniem się do niego nadmiernego promieniowania słonecznego. Jeśli nie mamy garażu i pokrowca, można stosować atermiczne osłony na szyby, przednie i boczne, zależnie z której strony świeci słońce. Można też stosować samoprzylepne roletki na okna.
Trzeba także stosować specjalne kosmetyki – do zderzaków z tworzywa (przywracające kolor), do wnętrza auta, do skórzanej tapicerki (nawilżające i zwiększające elastyczność), a także do gumy (np. silikonowe spraye do uszczelek, które skutecznie chronią przed wysychaniem, zapewniają czarny kolor i elastyczność uszczelek).
MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ