Wypalona uszczelka pod głowicą silnika to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się przydarzyć posiadaczowi samochodu. Wypalona uszczelka pod głowicą rani bardziej, niż zdrada ukochanej osoby, przegrana ukochanej drużyny, albo konieczność życia z partnerem, który lubi disco polo i się nie myje.

Wypalona uszczelka pod głowicą dokonuje spustoszenia w finansach, a równocześnie, rujnuje całą miłość do samochodu.
– Jak mogłeś? – pyta wielu kierowców, patrząc z wyrzutem na swojego gruchota, do tej pory nazywanego w zdecydowanie inny sposób.
– Ano, mogłem – odpowiedziałby gruchot, gdyby umiał mówić – To wszystko twoja wina. Słuchałeś szwagra, który mówił ci, że wystarczy lać wodę do układu chłodzenia, a nawet, jakby to był płyn, to nie trzeba go wymieniać.

Dlaczego dochodzi do wypalenia uszczelki pod głowicą?

Uszczelka pod głowicą to część wykonana z bardzo odpornych materiałów – metalu i kompozytów. Powinny one znosić temperatury rzędu kilkuset stopni Celsjusza bez większych problemów. I znoszą. Aż pewnego dnia silnik zaczyna pracować w wyższej temperaturze, niż typowa. I następuje stopniowa degeneracja uszczelki. Proces trwa tak długo, aż uszczelka straci szczelność. Olej silnikowy zacznie wówczas trafiać do układu chłodzenia albo płyn chłodniczy do układu smarowania.

Co jest powodem tego, że silnik osiąga znacznie wyższe temperatury, niż np. typowe, do których został przystosowany przez producenta?
• Niewłaściwa praca układu chłodzenia – układ nie jest w stanie odebrać od silnika odpowiedniej ilości ciepła.
• Zbyt mała ilość oleju silnikowego w układzie smarowania, albo zastosowanie oleju o niewłaściwej specyfikacji – olej silnikowy również chłodzi jednostkę napędową.
• Eksploatacja silnika w niewłaściwy sposób – na przykład auto kupuje wesołek, który lubi sobie pojeździć sportowo, albo dokonuje jeszcze chip tuningu, żeby sobie jeszcze bardziej pojeździć sportowo.

Uzupełnienie poziomu płynu chłodniczego w celu uniknięcia awarii  uszczelki pod głowicą - https://www.motorewia.pl

Uzupełnienie poziomu płynu chłodniczego w celu uniknięcia awarii uszczelki pod głowicą – https://www.motorewia.pl

 

Właściwa praca układu chłodzenia chroni przed uszkodzeniem uszczelki pod głowicą

Układ chłodzenia ma na celu utrzymanie temperatury roboczej silnika, a także odprowadzanie nadmiarowych ilości ciepła za pomocą chłodnicy, wspomaganej przez wentylator (napędzany silnikiem elektrycznym, albo poprzez sprzęgło wiskotyczne).
Aby mógł to robić, musi być:
• Drożny – chłodnica zapchana kamieniem kotłowym (na skutek stosowania wody zamiast płynu) z pewnością nie pozwoli na właściwe chłodzenie.
• Sprawny – niesprawny wentylator, albo czujnik, odpowiedzialny za jego automatyczne uruchamianie, w trakcie jazdy w korku albo podczas upału mogą doprowadzić do przegrzania silnika.
• Szczelny – im mniej płynu, tym mniejsza wydajność układu i większe ryzyko przegrzania.
• Zalany płynem chłodniczym dobrej jakości, który skutecznie odprowadza ciepło, jest odporny na zagotowanie (a także na mróz) i jest wymieniany odpowiednio często.

O tym, jak wybrać dobry płyn chłodniczy napiszemy w kolejnym artykule. Zapraszamy.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Awaria uszczelki pod głowicą (wypalenie uszczelki pod głowicą) to awaria, która ma opłakane skutki dla posiadacza samochodu. Uszczelka głowicy cylindrów to część tania, ale za to jej wymiana jest bardzo droga. Uszkodzeniu ulega wiele uszczelek pod głowicą, w wielu modelach samochodów. Najczęściej psuje się uszczelka pod głowicą 1.9 TDI, uszczelka pod głowicą BMW, uszczelka pod głowicą Golf (we wszystkich generacjach), uszczelka pod głowicą toyota i wiele innych. Kiedy pojawią się pierwsze objawy awarii, kierowcy zadają sobie pytanie – w moim aucie jest uszkodzona uszczelka pod głowicą. CZy można jeździć? Ile kosztuje naprawa uszczelki pod głowicą? Nasz portal motoryzacyjny odpowie na wszystkie pytania w powyższym poradniku! Najważniejsze z nich to jak zapobiec uszkodzeniu uszczelki pod głowicą? Jest na to skuteczny sposób!

Podziel się