Naładuj akumulator po zakupie, ładowanie akumulatora po zakupie

Kupujesz nowy akumulator samochodowy? Naładuj go przed montażem. Chyba że masz zamiar przejechać samochodem kilkadziesiąt kilometrów po trasie, wówczas ładowanie akumulatora nie będzie potrzebne.

Dlaczego powinno się naładować akumulator zaraz po zakupie? Każdy akumulator samochodowy podlega naturalnemu procesowi rozładowania. Proces ten przyspiesza w bardzo wysokich temperaturach (podczas upałów) i w trakcie zimna. Optymalna temperatura do przechowywania akumulatora to 20 st. Celsjusza. Nawet gdy akumulator jest w temperaturze idealnej, to i tak podlega procesom rozładowania. Tylko przebiegają one bardzo wolno.
W sklepie motoryzacyjnym na klienta może czekać nawet kilkadziesiąt akumulatorów. Nie wiadomo, jak długo. Może miesiącami. Teoretycznie pracownicy sklepu powinni je doładowywać, aby utrzymać je w odpowiednim stanie technicznym. Jednak czy na pewno to robią?
Po pierwsze zajmuje to bardzo dużo czasu. Naładowanie akumulatora trwa kilka godzin.
Po drugie to kosztuje. Prąd nie jest za darmo. Czy przy obecnych chorych cenach prądu właściciel firmy będzie dodatkowo obciążać budżet firmy wyższymi rachunkami za prąd? Zapewne nie.

Jeśli zatem chcecie, aby nowy akumulator służył Wam jak najdłużej, najpierw, zanim go zamontujecie, naładujcie go do pełna.
Chyba że macie zamiar w dniu montażu przejechać autem co najmniej kilkadziesiąt kilometrów po trasie. Wówczas alternator naładuje akumulator za Was.

Oto akumulator zakupiony dziś u dużego dystrybutora części samochodowych. Jest 16 września, jest nieco ponad 20 st. Celsjusza, temperatura dla akumulatora idealna. Jednak akumulator nie jest naładowany nawet w połowie.

Naładuj akumulator po zakupie, ładowanie akumulatora po zakupie
Michał Lisiak Motorewia.pl
Naładuj akumulator po zakupie, ładowanie akumulatora po zakupie
Michał Lisiak Motorewia

Jak dbać o akumulator samochodowy, żeby służył jak najdłużej?

Akumulator musi być naładowany do pełna. Jeśli jeździsz sporadycznie i/lub na krótkich trasach, doładowuj akumulator za pomocą prostownika.
Akumulator musi być również odpowiednio dobrany do auta. W samochodzie musi być sprawna instalacja elektryczna. Zamontuj akumulator tak, aby nie był narażony na drgania w trakcie jazdy. Pamiętaj o czyszczeniu jego obudowy.

Przeczytaj również:
– > Wszystkie rodzaje akumulatorów samochodowych
– > Jak dobrać akumulator do samochodu?

MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

Napisane przez

Michał Lisiak

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne.
Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów.
Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.