Przegub napędowy to jeden z bardzo ważnych elementów układu napędowego w samochodzie z przednim napędem. A zatem można do znaleźć na wyposażeniu większości aut poruszających się po polskich drogach. Awaria przegubu napędowego (kwalifikowana czasami jako awaria półosi napędowej) to częsty problem w samochodach. Do jego powstania najczęściej przyczynia się sam kierowca, który jeździ agresywnie, albo po dziurach.
W tym artykule zajmiemy się przegubem napędowym zewnętrznym (czyli montowanym przy kole auta).
Przegub napędowy – najważniejsze informacje dla kierowcy
W samochodzie z przednim napędem, moc ze skrzyni biegów przekazywana jest na przednie koła za pomocą półosi napędowych. Półosie wykonane są z mocnej, hartowanej stali. Jednak nie mogą być to elementy sztywne.
Dlaczego? Bo przednie koła w trakcie jazdy muszą pracować na osi góra – dół, dzięki pracy zawieszenia samochodu. Zawieszenie ma na celu amortyzowanie nierówności i utrzymanie styku kół z nawierzchnią, bez względu na to, po jakim terenie pojazd się porusza (płaskim czy nierównym).
Przednie koła są przymocowane do zwrotnic. Jak samochód skręca? Robi to dzięki temu, że elementy układu kierowniczego (drążki kierownicze – końcówki drążków kierowniczych) poruszają zwrotnicami. To było kolejne wyzwanie dla konstruktorów półosi napędowych.
Jak ten problem rozwiązano? Półosie napędowe wyposażono w przeguby napędowe, które z jednej strony mogą przenosić napęd ze skrzyni biegów na koła, a z drugiej mogą się uginać.
Jak to wygląda? Oto przykład – schemat przegubu Rzeppa (od nazwiska twórcy).
A poniżej jego zastosowanie w praktyce:
Przegub napędowy pracuje w smarze. Do tego jest również chroniony z zewnątrz przez gumową osłonę. Gumowa osłona jest uformowana w tak zwaną harmonijkę. Po co? Aby mogła chronić przegub podczas każdego ruchu. I aby mogła utrzymywać w jego wnętrzu smar. Osłona gumowa jest zamocowana za pomocą specjalnych, metalowych opasek.
Przegub napędowy w autach z ABS, ASR, ESP i całą resztą systemów
Czym jest ten metalowy pierścień ma przegubie napędowym?
To koło sygnałowe czujnika prędkości obrotowej ABS. Ząbki w trakcie obracania powodują zmiany pola magnetycznego, które są wychwytywane przez czujnik.
Przegub napędowy – objawy awarii
Czasami awaria przegubu napędowego jest charakteryzowana jako awaria półosi napędowej. Albowiem przegub, jak napisaliśmy wcześniej, jest jej częścią. Jednak zazwyczaj (bo są wyjątki) można wymieniać przeguby, bez potrzeby wymiany całej półosi.
Przegub napędowy zewnętrzny do popularnego samochodu kosztuje od 70 do 300 zł za sztukę. Nie ma potrzeby wymiany przegubów po obu stronach, jeśli uszkodzeniu uległ jeden.
Jakie są objawy awarii przegubów napędowych?
-> Terkotanie podczas skręcania, dochodzące z okolic kół. Jest bardzo charakterystyczne i nie sposób go przeoczyć.
-> Stuki i inne hałasy.
-> Uszkodzenie osłony gumowej i wyciekanie z niej smaru. Albo dostawanie się do wnętrza przegubu wody, która powoduje, że przegub zaczyna korodować.
W tym przypadku można jeszcze uratować przegub. Mechanik zdejmuje starą osłonę, czyści cały podzespół, następnie montuje nową osłonę, nowe opaski stalowe i stosuje nowy smar.
Awarie przegubów napędowych zdarzają się często na skutek szybkiej, sportowej jazdy i ruszania z piskiem opon, zwłaszcza przy skręconych kołach. Tego typu eksploatacja powoduje, że przegub napędowy jest narażony na szereg przeciążeń. I nie jest ich w stanie znieść.
Naprawa uszkodzonego przegubu napędowego
Naprawa przegubu, albo półosi polega na rozpięciu zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego. Następnie trzeba wymontować piastę koła. Dopiero wtedy można zacząć walczyć z wymianą.
Koszt wymiany przegubu to obecnie od 200 do 300 zł.
MENU
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ
– > MAGAZYN MOTORYZACYJNY
– > TECHNIKA MOTORYZACYJNA I DIAGNOSTYKA
– > SAMODZIELNE NAPRAWY SAMOCHODÓW– ZAOCZNE TECHNIKUM DRUCIARSTWA SAMOCHODOWEGO
– > ELEKTROMOBILNOŚĆ I SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, WADY ELEKTROMOBILNOŚCI
– > DETAILING
– > FELIETONY MOTORYZACYJNE, CIEKAWOSTKI MOTORYZACYJNE, HUMOR MOTORYZACYJNY
– > DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA
– > MOTOCYKLE
– > MILITARIA – MOTORYZACJA I WOJSKO
– > MOTORYZACJA I POLITYKA
– > TESTY SAMOCHODÓW
– > AKCESORIA DLA KIEROWCÓW
– > SAMOCHODY ŚWIATA
– > PODRÓŻE i SLOW DRIVING
– > MOTOREWIA NA FACEBOOK
– > MOTOREWIA NA TWITTER
– > POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ