W jakich sytuacjach trzeba oddać auto na złom? Co dzieje się z samochodem, który oddawany jest na złom? W jakiej firmie najlepiej oddać auto na złom?

Samochód zużywa się w trakcie eksploatacji i jest to proces nieuchronny. W wielu przypadkach zużycie eksploatacyjne postępuje znacznie szybciej, niż właściciel by tego chciał. Powodów jest wiele – niedbałość o samochód, nieodpowiednie serwisowanie, słabe materiały i podzespoły niskiej jakości, zastosowane podczas produkcji przez producenta. Powodem poważnego albo całkowitego zniszczenia auta może być również wypadek, działanie czynników atmosferycznych (np. zalanie wodą), ataki korozji, albo poważne uszkodzenie zespołu napędowego.

W jakich sytuacjach samochód nadaje się na złom?

Spójrzmy na najczęstsze sytuacje, w których samochód trzeba oddać na złom.

->Rdza uszkodziła elementy, odpowiedzialne za bezpieczeństwo, np. podłużnice. W razie wypadku samochód nie zapewnia minimalnego bezpieczeństwa i może się po prostu rozpaść.
->Samochód poważnie zniszczony przez korozję – ataki korozji spowodowały uszkodzenia karoserii i elementów podwozia. Elementy konstrukcyjne są nienaruszone, ale koszty napraw blacharsko – lakierniczych albo montażu nowych części blacharskich przekraczają wartość samochodu.
->Samochód zalany w trakcie powodzi, albo nawalnego deszczu. Taki pojazd wymaga wielu inwestycji, a poza tym będzie sprawiał mnóstwo problemów technicznych, np. z elektryką i elektroniką. Nigdy nie da się ich usunąć do końca.
->Samochód o tak niskiej wartości, że jego naprawa jest nieopłacalna. Przykładowo, w aucie o wartości rynkowej 1000 – 1500 zł dochodzi do konieczności wymiany całego zawieszenia. Koszty zakupu części i ich montażu przekroczą wartość pojazdu. Bardziej opłacalny będzie zakup innego, sprawnego.
->Doszło do poważnego uszkodzenia samochodu w trakcie wypadku, gdzie uszkodzenie jest tak poważne, że auta nie można naprawić, albo koszt naprawy przekracza wartość samochodu.
->W samochodzie doszło do poważnej awarii, dotyczącej drogich części wyposażenia, najczęściej układu napędowego. Na przykład zatarcia silnika, zatarcia skrzyni biegów, zerwania paska rozrządu albo łańcucha rozrządu, co spowodowało zderzenie tłoków z zaworami.
->Samochód nie został poważnie uszkodzony w wypadku, ale zostały wystrzelone poduszki powietrzne. Koszt ich wymiany jest tak duży, że przekracza wartość pojazdu.
->Auto jest już stare, w żaden sposób nie odpowiada potrzebom użytkownika.

 

Jak oddać samochód na złom?

W Polsce samochody na złom oddaje się do wyspecjalizowanych firm, które posiadają odpowiednie licencje na prowadzenie działalności.
Firmy odkupują auto od właściciela. Samochód powinien być kompletny. Każdy brak (na przykład brak akumulatora albo kół) powoduje obniżenie ceny auta.
Na terenie centralnej Polski działa wiele firm, które prowadzą skup aut Łódź i Warszawa to teren działania firmy Autoskup24-7.pl, mającej siedzibę w Łodzi przy ul. Tuwima.
Firma prowadzi działalność od wielu lat i skupuje wszystkie samochody, bez względu na ich wiek i stan.

Co należy zrobić przed skorzystaniem ze skupu aut?

->Przygotować dokumenty pojazdu – dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.
->Sprawdzić kompletność pojazdu. Jeśli jest niekompletny, wypisać, czego brakuje.
->Skontaktować się z firmą Autoskup24-7, poinformować o marce, modelu i roczniku auta, a także o jego stanie technicznym (sprawny, niesprawny, powypadkowy itd.).
->Ustalić termin wizyty pracowników autoskupu w celu weryfikacji stanu auta, podpisania umowy i odbioru samochodu.

Pracownicy autoskupu weryfikują pojazd i jeśli wszystko się zgadza, płacą gotówką. Właściciel otrzymuje zaświadczenie, z którym może udać się do Urzędu Komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Zaświadczenie jest również niezbędne dla ubezpieczyciela, u którego było opłacane OC (jeśli jest nadal aktywne).
Samochody, które nie mogą się poruszać samodzielnie, są zabierane lawetą.

Złomowanie samochodu po ataku korozji - Photo by vetaturfumare - thanks for 3 MILLION views!!! on Foter.com / CC BY-SA

Złomowanie samochodu po ataku korozji – Photo by vetaturfumare – thanks for 3 MILLION views!!! on Foter.com / CC BY-SA

 

Co dzieje się z samochodem, oddanym do autoskupu?

W samochodzie znajduje się całe mnóstwo płynów i gazów, które trzeba zabezpieczyć. Sam samochód jest źródłem szeregu materiałów, które można bez problemu wykorzystać w kolejnych procesach produkcyjnych. Na przykład przy produkcji kolejnych pojazdów. To działanie proekologiczne. W dodatku stare samochody nie zabierają miejsca, gdyż trzeba by je gdzieś składować.

Na samym początku z pojazdu usuwa się płyny eksploatacyjne (paliwo, olej silnikowy, olej przekładniowy, płyn chłodniczy, płyn wspomagania, płyn do spryskiwaczy). Są one przekazywane do firm, które zajmują się ich dalszym przetwarzaniem.
Z auta demontowany jest akumulator. On również trafia do wyspecjalizowanych firm, które rozbiorą go, wpierw usuwając z niego szkodliwe substancje, a potem materiały np. ołów.

Następnie pojazd jest rozbierany na części. Trzeba przy tym uważać i stosować się do specjalnych zasad bezpieczeństwa. Niektóre podzespoły mogą być groźne, np. poduszki powietrzne czy amortyzatory gazowe.

Jeśli podzespoły w aucie są sprawne, a model jeszcze występuje na rynku, niektóre części mogą trafić do sprzedaży po demontażu. Najczęściej i zgodnie z prawem, sprzedaje się części blacharskie (zderzaki, drzwi, klapy, blendy itd.), reflektory, silniki, skrzynie biegów, deski rozdzielcze, fotele, szyby, elementy osprzętu silnika (np. czujniki, turbosprężarki, kompresory, alternatory, rozruszniki), wały napędowe z aut RWD i 4×4, skrzynie rozdzielcze z aut 4×4, sprężarki klimatyzacji, parowniki, chłodnice i wentylatory.

Złomowanie samochodów krok po kroku - https://www.motorewia.pl Źródlo Freepik.com

Złomowanie samochodów krok po kroku – https://www.motorewia.pl Źródlo Freepik.com


Prawo zakazuje sprzedaży używanych części układu hamulcowego, zawieszenia, a także elementów układów bezpieczeństwa, takich jak poduszki powietrzne.

To, co nie nadaje się do sprzedaży jest rozbierane, a potem dzielone wedle materiału, z jakiego zostało zbudowane.
Szyby sprzedawane są do hut szkła, gdzie są przetapiane i używane do produkcji nowych szyb samochodowych.
Elementy gumowe (uszczelki, opony) trafiają do firm, zajmujących się przerobem gumy. Zmielona guma z opon dodawana jest do mieszanki gumowej, z której powstają nowe opony. Tworzywa np. z wnętrza kabiny, są mielone. Uzyskany granulat można wykorzystać do produkcji nowych wyrobów.
Karoseria auta jest zgniatana, celem zmniejszenia powierzchni i wraz z innymi częściami metalowymi (części zawieszenia, części układu hamulcowego, sprzęgła) trafia do hut metalu.
Części elektryczne z kolei (przewody, komputery, sterowniki) odsyła się do firm, zajmujących się przerobem elektrośmieci.

Złomowanie aut łódź - źródło freepik.com

Złomowanie aut łódź – źródło freepik.com

 

Wbrew temu, co twierdzą różnej maści eko aktywiści, samochód nawet po technicznej śmierci, nie jest obciążeniem dla środowiska. Dodatkowo, na jego rozbiórce i sprzedaży materiałów, zarabiają przedsiębiorcy. Materiały uzyskane z demontażu trafiają z powrotem na linie produkcyjne.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Czy warto oddać samochód do skupu, na złom? Jak oddać samochód na złom? Jakie dokumenty są potrzebne do złomowania samochodu? Złomowanie auta krok po kroku – od czego zacząć i o czym należy pamiętać? Gdzie można znaleźć dobry skup samochodów w Łodzi? Gdzie można znaleźć dobry skup samochodów w Warszawie? Skup samochodów i złomowanie – czy to dobre rozwiązanie? Nasz portal motoryzacyjny przygotował tekst, który odpowie na wszystkie pytania.

Podziel się