Każdy motocyklista zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy ma dobór odpowiedniego kasku motocyklowego. Źle dopasowany kask może uciskać, być zbyt ciężki, a tym samym utrudniać prowadzenie pojazdu. W efekcie stwarzane jest zagrożenie na drodze, a przyjemność z jazdy staje się praktycznie nieodczuwalna. Przede wszystkim dlatego, że uwaga jest skupiana na ciągłym poprawianiu kasku, zmianie pozycji, podnoszeniu głowy. Stwarza to realne zagrożenie na drodze. Zły dobór osprzętu może mieć tragiczne skutki.

Typy kasków

Kask to najważniejsza część wyposażenia motocyklisty. Noszenie go jest wymagane przepisami prawa – grożąca kara to mandat oraz punkty karne. Głównym powodem noszenia kasku motocyklowego powinno być jednak bezpieczeństwo. Jego zadaniem jest ochrona przez zewnętrznymi warunkami oraz urazami, mogącymi powstać wskutek wypadku lub kolizji.

Rozróżniane są cztery podstawowe rodzaje kasków motocyklowych:

  • kaski integralne,
  • kaski szczękowe,
  • kaski otwarte,
  • kaski enduro.

Kaski integralne

To jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych kasków przez motocyklistów. Przede wszystkim dlatego, że są uniwersalne – mogą je używać zarówno posiadacze skuterów, jak i motocykli szosowych, klasycznych, turystycznych. Bardzo łatwo jest je rozpoznać wśród innych rodzajów kasków – charakteryzują się zabudowaną, jednolitą bryłą. Są lekkie i wentylowane, zapewniają odpowiedni poziom wygłuszenia, z przodu umieszczony jest wizjer. Wśród kasków integralnych wyróżniane są szosowe oraz sportowe – zwężone oraz wydłużone. Minusem tego typu kasku jest brak możliwości rozmowy – konieczne jest wcześniejsze zdjęcie go z głowy.

Kaski szczękowe

Charakteryzują się tym, że posiadają podnoszą i opuszczaną część szczękową. Ten rodzaju kasku motocyklowego idealnie sprawdzi się podczas jazdy po mieście oraz szosowej. W porównaniu do modeli kasków integralnych, szczękowe są nieco głośniejsze, a przede wszystkich cięższe. Wynika to z zastosowania mechanizmu otwierania części szczękowej. Należy jednak zwrócić uwagę na użyteczność sprzętu – możliwe jest uzupełnienie płynów, zatankowanie jednośladu czy rozmowa bez konieczności ciągłego zdejmowania i zakładania kasku motocyklowego, co przy dłuższej jeździe staje się dość uciążliwe i denerwujące.

Kaski otwarte

Główną cechą tego modelu jest brak szczęki. Wśród kasków motocyklowych uznawany jest za najmniej bezpieczny. Chroni czoło oraz tylną część głowy. Idealnie sprawdzi się do jazdy miejskiej w ciepłe dni. Dzięki odpowiedniej wentylacji oraz dużemu polu widzenia jest bardzo komfortowy i wygodny. Charakteryzuje go także lekkość. Może być wyposażony w szybę lub nie. W tym drugim przypadku konieczne jest zakupienie gogli osłaniających oczy.

Kaski enduro

Przeznaczone są do jazdy w terenie dla fanów enduro. Modele te są lekkie i pozbawione szyb, za to posiadają daszek oraz wbudowane specjalistyczne filtry przeciwpyłowe. Użytkownicy tego typu kasków motocyklowych używają gogli, w celu ochrony oczu (ponieważ kask nie posiada szyby). Wybierając gogle należy zadbać o to, aby dobrze przylegały do twarzy oraz zawierały powłokę zapobiegającą parowaniu.

Szeroki wybór kasków motocyklowych można znaleźć na stronie schuberth.com.pl. Odpowiedni model dla siebie znajdą zarówno amatorzy jednośladów, jak i zawodowcy, którzy swoje umiejętności pokazują na torach w trakcie wyścigów.

 

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się