Dwusuwowe silniki na co dzień pracują na paliwie będącym mieszanką benzyny i oleju silnikowego, co jest niezbędne z punktu widzenia odpowiedniego smarowania silnika. Gdy ceny ropopochodnych paliw rosną, użytkownicy skuterów mogą być skłonni do poszukiwania paliw alternatywnych. Jednym z nich będzie metanol.

Metanol to najprostszy alkohol o wzorze chemicznym CH3OH. Wrze w temperaturze ok. 70°C i jest substancją toksyczną, która po spożyciu może łatwo doprowadzić do śmierci.

Ale nie to jest istotne, bo jeśli ktoś chce tankować go do skutera czy motocykla, nie będzie go pić.

Z punktu widzenia wykorzystania jako paliwa, metanol ma kilka wad.

Po pierwsze, sporą część jego masy zajmuje tlen, którego jeden atom znajduje się w każdej cząsteczce metanolu. To zaś oznacza, że jego wartość opałowa jest znacznie niższa, niż w przypadku benzyny. Czyli żeby zastąpić litr benzyny trzeba zużyć znacznie więcej, niż litr metanolu.

Po drugie, metanol jest słabo lotny (mniej chętnie paruje) w porównaniu do benzyny. A w silniku spalinowym pali się przecież nie paliwo w formie ciekłej, tylko mieszanka par (oparów) paliwa i powietrza, wytwarzana w gaźniku lub z pomocą wtryskiwacza. Mniej lotne paliwo to gorsze wytwarzanie mieszanki paliwowo-powietrznej i gorsze spalanie w silniku.

Photo by FaceMePLS on Foter.com / CC BY

Photo by FaceMePLS on Foter.com / CC BY

Ten problem uzewnętrznia się szczególnie przy uruchamianiu silnika, gdy jest on zimny. Gdy ścianki komory spalania w silniku (czyli ścianki cylindra, głowica i tłok) się nagrzeją, metanol będzie odparowywać chętniej, ale rozruch zimnego silnika na metanolu jest trudny.

W motocyklach żużlowych wykorzystywano metanol między innymi dlatego, że właśnie nie jest skory do odparowywania, że ma dość wysokie ciepło parowania — mniej więcej trzykrotnie większe, niż dla benzyny. To oznacza, że odparowując będzie odbierać sporo ciepła z rozgrzanych elementów silnika, a to oznacza, że będą się one mniej przegrzewać. Jednocześnie odparowanie paliwa powoduje obniżenie temperatury powietrza, przez co mieści się go więcej w komorze spalania. A to pozwala osiągnąć większą moc silnika o określonej objętości, bez stosowania turbodoładowania (które zresztą w skuterach jest mało realne).

Trudno jednak nazwać etanol paliwem alternatywnym względem paliw kopalnych. Choć można go otrzymywać z surowców odnawialnych, to większość wytwarza się w procesach chemicznych z użyciem gazu ziemnego.

Nieco lepsze parametry od metanolu posiada etanol, czyli alkohol etylowy. Przede wszystkim ma wyższą wartość opałową (tlen ma mniejszy udział w masie cząsteczki), no i można o w łatwy sposób otrzymywać w domu (z użyciem fermentacji i destylacji).

Photo by FaceMePLS on Foter.com / CC BY

Photo by FaceMePLS on Foter.com / CC BY

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się