Ze znakami drogowymi spotykamy się na co dzień. Najczęściej są to standardowe tablice wyrażające nakazy i zakazy, ostrzegające przed możliwymi niebezpieczeństwami lub przekazujące istotne informacje dotyczące drogi i sposobu poruszania się po niej. Niektóre znaki robione są na zamówienie, chodzi np. o oznakowanie, na którym pojawiają się nazwy miejscowości, dzielnic itp., tablice wskazujące objazdy, tabliczki do znaków, ale nie tylko. Gdzie można kupić personalizowane znaki drogowe i jaki jest ich koszt?

Znaki kierunku i miejscowości

Znaki kierunku i miejscowości, a więc m.in. drogowskazy, znaki z nazwami miast i wsi, tablice oznaczające dzielnice miast, tablice kierunkowe czy znaki szlaków turystycznych, ułatwiają kierowcom orientację w terenie i pomagają w dotarciu do celu podróży. W zależności od tego, gdzie prowadzą, nanosi się na nie odpowiedni tekst lub tekst i grafikę. Trzeba jednak pamiętać, że znaki drogowe na zamówienie nie mogą mieć dowolnej formy.

 

Znaki kierunku i miejscowości - najlepsze znaki drogowe na zamówienie Znakowo.pl

Znaki kierunku i miejscowości – najlepsze znaki drogowe na zamówienie Znakowo.pl

Wielkość tablicy powinna być dostosowana do kategorii drogi. Również litery i cyfry muszą wyróżniać się odpowiednimi parametrami (grubość, szerokość, wysokość, odstępy itp.). Z tego powodu warto zamawiać oznakowanie u sprawdzonych producentów, którzy wykonują tablice zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Kryteria te spełnia na przykład marka Znakowo.pl: https://www.znakowo.pl/tabliczki-znaki-na-zamowienie-wlasny-wzor/.

Znaki stosowane podczas robót drogowych

Na odcinkach, na których obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu, stosuje się znaki F-8. Żółte tablice informują kierowców o przebiegu i długości przygotowanego objazdu. Stosowane są również, jeśli objazd dotyczy tylko określonego rodzaju pojazdów, np. samochodów ciężarowych. Wówczas, zamiast znaku B-1, na tarczy tablicy F-8 umieszcza się odpowiedni wariant znaku „zakaz wjazdu”. Oznakowanie może wskazywać również alternatywne trasy pozwalające ominąć rejon, w którym prowadzone są roboty drogowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy dużym natężeniu ruchu. Zgodnie z przepisami znak drogowy F-8 projektuje się indywidualnie, na zamówienie, w zależności od lokalnych warunków. Kluczowe jest, aby kierowcy nie mieli wątpliwości, jak przebiega trasa umożliwiająca ominięcie wyłączonego z ruchu odcinka drogi.

Tabliczka do znaków drogowych - wzór dowolny - najlepsze znaki drogowe na zlecenie Znakowo.pl

Tabliczka do znaków drogowych – wzór dowolny – najlepsze znaki drogowe na zlecenie Znakowo.pl

Tabliczki do znaków drogowych z własnym tekstem

Tabliczki do znaków uzupełniają znak, pod którym się znajdują, i przekazują dodatkowe informacje. Mogą wskazywać np. na pożądany w danym miejscu sposób parkowania, długość odcinka drogi, na którym występuje niebezpieczeństwo wyrażone znakiem ostrzegawczym, odległość od miejsca niebezpiecznego, odległość od miejsca, od którego obowiązuje występujący z nią znak drogowy, lub też jakich pojazdów nie dotyczy dany znak drogowy.
Niekiedy przydatne są tabliczki z własnym napisem. To prosty sposób, by poinformować kierowców, np. o tym, że parking przeznaczony jest tylko dla klientów sklepu. Często można spotkać się z tabliczkami „Teren prywatny”, „Zakaz parkowania, odholowanie na koszt właściciela pojazdu” czy „Teren prywatny, nie dotyczy mieszkańców [nazwa ulicy]”.

Znaki drogowe na życzenie - dowolne znaki drogowe i znaki na dom - Znakowo.pl

Znaki drogowe na życzenie – dowolne znaki drogowe i znaki na dom – Znakowo.pl

Znaki drogowe i tabliczki metalowe z własnym nadrukiem

Wszystkie znaki drogowe muszą spełniać określone wymagania. Nie ma dowolności, jeśli chodzi o takie elementy jak np. piktogramy, liternictwo czy kolorystyka. Ponadto znaków nie można ustawiać na własną rękę (takie uprawnienia mają jedynie zarządcy drogi). Do użytku prywatnego można jednak zamówić tablicę o dowolnej treści lub z dowolną grafiką.

Tabliczki metalowe, które przypominają znaki drogowe (ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne), mogą być wykorzystywane np. jako elementy dekoracyjne. To również dobry pomysł na oryginalny prezent. A ile czeka się na znak drogowy? Przeważnie czas realizacji takiego zamówienia to kilka dni roboczych od momentu ustalenia i zaakceptowania projektu.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się

About The Author