Na polskim rynku działa ponad tysiąc wypożyczalni samochodów. Ich oferty tylko na pierwszy rzut oka są do siebie podobne. Po ich bliższej analizie okazuje się, że różnice są znaczne. Każda z firm oferuje inne warunki wynajmu, a także ceny, które w większości przypadków zależne są od czasu wynajmu (im dłużej, tym taniej). Poza tym istnieje też szereg zapisów dodatkowych, z którymi trzeba się zapoznać. Jak znaleźć najlepsze oferty wypożyczalni samochodów na rynku? Kto może nam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru?

Jak już wspomnieliśmy, na terenie Polski działa ponad 1000 wypożyczalni, z tego większość na terenie dużych i średnich miast. Wypożyczalnie przede wszystkim prowadzą swoją działalność w centrach i na lotniskach. Ale nie tylko, gdyż w ostatnich czasach coraz więcej z nich działa w innych rejonach miast, a korzystanie z ich usług ułatwia możliwość rezerwowania aut przez Internet.

Wypożyczalnie samochodów z roku na rok generują coraz wyższe obroty, dzięki temu, że z ich usług korzysta coraz więcej klientów. W 2015 roku wypożyczalnie, działające na terenie lotnisk wygenerowały 279 mln zł obrotu, wypożyczalnie biznesowe – 397 mln zł obrotu, a pozostałe – 99 mln zł obrotu.

Co ciekawe, od pewnego czasu na polskim rynku zaczynają działać też strony brokerów, którzy umożliwiają wyszukanie najtańszych albo najkorzystniejszych ofert z wypożyczalni samochodów. Popularność tego typu stron jest ogromna, z ich usług korzysta już ponad połowa osób, chcących wypożyczyć auto.

W 2015 roku na terenie Polski doszło do siedemnastu milionów wypożyczeń samochodów.

W kanale internetowym portale pośredniczące mają już ponad 55% rynku i z każdym rokiem obserwowana jest tendencja wzrostowa.

Kolejnym ciekawym parametrem jest ilość transakcji wynajmu samochodów w Polsce, która dochodzi do 17 mln wynajmów aut rocznie, a ilość wypożyczalni to ponad 1000licząc małe lokalne z liczbą aut <=10 lub ok. 350 gdzie liczb aut wynosi powyżej 10 samochodów.
W 2015 roku średnia długość najmu w Polsce dochodziła do 6 dób (dokładnie 5.9), a średnia cena jaką płacił klient za wynajem, to 1115 zł. Średnia cena za dzień wypożyczenia wynosiła 191 zł.

 

Jak zwykle w przypadku uśrednionych danych warto pamiętać o tym, że końcowa cena wynajmu zależy od wypożyczalni, rodzaju auta (klasy), czasu wynajmu, usług dodatkowych (podstawienia, przygotowania do odbioru, odbioru samochodu przez pracownika, wypożyczenia dodatkowych elementów – fotelika, nawigacji), jak również miejsca, z którego pojazd jest wypożyczany (np. centrum wielkiego miasta, lotnisko, hotel czy też z małej wypożyczalni pod miastem).

Jak znaleźć ofertę wypożyczalni samochodów, dopasowaną najlepiej do naszych potrzeb?

Spójrzmy na przydatne porady, zebrane dzięki informacjom ze strony Osekrent- wypożyczalnia samochodów Katowice

Seat Ibiza z wypożyczalni OSEK RENT - Źródło OsekRent.pl

Seat Ibiza z wypożyczalni OSEK RENT – Źródło OsekRent.pl

Przyjaciele i znajomi – może ktoś z nich korzystał z dobrej wypożyczalni aut?

Dla wielu osób najbardziej wartościowa i godna zaufania jest opinia osób, które znamy. Jest duża szansa na to, że ktoś z grona znajomych lub rodziny wypożyczał samochód w dobrej firmie i był z jej usług bardzo zadowolony. Ewentualnie ktoś z przyjaciół mógł natknąć się na reklamę wypożyczalni, która oferowała dobre, atrakcyjne ceny. Każda informacja jest cenna, tym bardziej, że wielu małych firm nie stać . Rekomendacje bliskich osób mają najwyższą wartość, dlatego że są nastawione na szczerość a nie marketing.

  • Artykuły w gazetach i internecie

Bardzo dużo lokalnych gazet zawiera nie tylko reklamy, ale również artykuły na temat wypożyczania samochodów. Tak samo w sieci, oprócz ogromnej ilości reklam możemy natknąć się na dużą ilość merytorycznych artykułów oraz porównań firm wypożyczających auta. Artykuły te warte są zaufania, bo zazwyczaj pisane przez osoby, które same skorzystały z usług takiej firmy. Oceniane w nich są różne atrybuty takie jak np. obsługa klienta czy wysokość cen.

  • Blogi podróżników i fora internetowe

Fora internetowe to bogata baza wiedzy, gdzie internauci wymieniają się opiniami i ocenami na tematy takie jak wynajem samochodów Katowice. Z pewnością będą mogli polecić sprawdzonych usługodawców. Opisy na forach często są bardzo szczegółowe, więc po przeczytaniu danej recenzji będzie wiadomo, czego można spodziewać się po konkretnej wypożyczalni. W tym przypadku oczywiście też trzeba zachować pewną dozę ostrożności, gdyż firmy z branży marketingu szeptanego często płacą za reklamy na forach, zamieszczane przez opłaconych użytkowników.

Warto zwrócić uwagę także na blogi prowadzone przez osoby podróżujące po kraju i zagranicy. Blogów takich jest bardzo dużo, a autorzy zamieszczają na nich swoje własne przeżycia, doświadczenia i spostrzeżenia, które w pewnych sytuacjach mogą być pomocne.

  • Poszukiwania na własną rękę

Niekoniecznie najszybszy, ale pewnie najłatwiejszy sposób na znalezienie dobrej oferty na wynajem samochodów Katowice. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać słowo kluczowe, dzięki czemu można znaleźć kilkanaście popularnych firm we własnej okolicy. Witryny można odwiedzać wedle własnego uznania, sprawdzać cenniki i oceniać po skorzystaniu z usług. Jeśli jakaś firma nie boi się ocen ze strony klientów, można przyjąć, że jest uczciwa i rzetelnie wykonuje swoją pracę. Także i w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę to, że wiele dobrych ocen może być wynikiem marketingu szeptanego, tak samo, jak niektóre negatywne mogą być wynikiem działania nieuczciwej konkurencji.

Z ofert wypożyczalni samochodów nie korzystają już tylko turyści. Często zdarza się, że komuś zepsuje się własne auto, potrzebny jest pojazd na kilka dni do firmy, albo posiadacz miejskiego samochodu potrzebuje wygodnego i bezpiecznego auta na daleką trasę. Dlatego też warto wybrać dobrze i… nie spieszyć się z podjęciem decyzji.

Toyota Avensis Kombi z katowickiej wypozyczalni  samochodów OSEK RENT - źródło OsekRent.pl

Toyota Avensis Kombi z katowickiej wypozyczalni samochodów OSEK RENT – źródło OsekRent.pl

Jeśli artykuł się Państwu podobał, prosimy o udostępnianie

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author