Udział w wypadku komunikacyjnym to ogromny wstrząs. W końcu zagrożone jest nasze zdrowie, a czasem także i życie. Takie doświadczenia rzadko mijają bez echa w psychice. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej otrzymać odszkodowanie, które pozwoli szybciej usunąć szkody – materialne, zdrowotne i psychologiczne. Co jednak w sytuacji, gdy nie zdecydujemy się na ten krok od razu, ani nawet po kilku miesiącach? Czy istnieje możliwość, by uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, od którego upłynęło już kilka lat?

Komu i w jakiej sytuacji należy się odszkodowanie komunikacyjne?

Na co dzień nie myślimy zbyt często o tym, co może się nam przytrafić na drodze. To zdrowe zachowanie adaptacyjne – inaczej lęk mógłby nas powstrzymać przed podejmowaniem jakichkolwiek działań. Ale gdy wypadek się już przytrafi, przez jakiś czas nie możemy myśleć o niczym innym. Również o tym, czy nie powinniśmy otrzymać odszkodowania z OC sprawcy.

Nie wszyscy wiedzą, że takie odszkodowanie przysługuje każdemu uczestnikowi wypadku komunikacyjnego oprócz jego sprawcy. Nawet osoby, które znajdowały się w samochodzie ze sprawcą, mają do tego prawo. Odszkodowanie może uzyskać kierowca, pasażer, pieszy, motocyklista lub rowerzysta – wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, dla których wypadek miał jakiekolwiek konsekwencje. Dotyczy to też rodzin danych osób, jeśli wypadek zakończył się dla nich tragicznie.

Odszkodowania komunikacyjne – dlaczego nie od razu?

Udział w wypadku budzi w uczestnikach całą gamę pogmatwanych emocji. Nie zawsze najsilniejsza jest wściekłość, która nakazałaby od razu domagać się odszkodowania z OC sprawcy i wszystkich innych form rekompensaty pieniężnej. Często nad wściekłością przeważa lęk, wycofanie, a także ogromne zmęczenie. Osoby w takiej sytuacji często nie chcą mieć nic wspólnego z wypadkiem i jego okolicznościami. Nawet jeśli wiedzą, że należą się im odszkodowania komunikacyjne, wolą skoncentrować się na życiu własnym życiem i jak najszybciej zapomnieć o całej sprawie.

Oczywiście, o tak wstrząsającym zdarzeniu nie da się do końca zapomnieć, dlatego też u części osób po latach odzywa się dążenie do sprawiedliwości. Innym powodem, dla którego nie można się o nie ubiegać wcześniej, są poważne szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Wtedy priorytetem staje się leczenie i rehabilitacja, a potencjalny konflikt z ubezpieczycielem bywa perspektywą, z którą nie sposób się zmierzyć. Na szczęście szansa na odszkodowanie nie jest bezpowrotnie stracona, choćby od wypadku upłynęło już kilka lat.

Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Czy możliwość uzyskania odszkodowania się przedawnia?

Polskie prawo przewiduje możliwość ubiegania się o odszkodowanie również wtedy, jeśli zgłoszenie nie nastąpiło od razu. Wiele polis zawiera co prawda adnotacje, że wymagane jest złożenie oświadczenia w tej sprawie w ciągu 7 lub 14 dni od wypadku, ale z pomocą dobrej kancelarii prawnej nie będzie to przeszkodą.

Jednak odszkodowania komunikacyjne wciąż należą do roszczeń, które podlegają z czasem przedawnieniu. Jeśli chodzi o wypadki komunikacyjne, termin, w którym przedawniają się roszczenia, upływa po 3 latach od daty powstania szkody. Są także sytuacje, w których może to być 10 lub nawet 20 lat – ten ostatni termin odnosi się do zdarzeń, w których czołową rolę grało popełnienie przez sprawcę zbrodni lub też występku. Warto wspomnieć także, że nasze prawo przewiduje możliwość przerwania biegu przedawnienia, po którym wspomniane okresy liczy się od nowa. Przerywa go na przykład rozpoczęcie procesu sądowego albo formalnych rozmów z ubezpieczycielem.

A co z uczestnikami wypadku, u których trauma lub szkody na zdrowiu nie pojawiły się od razu, a po kilku latach? Takie osoby jak najbardziej mogą dochodzić swoich praw, nawet jeśli ubezpieczyciel rzuca im kłody pod nogi. Jako szkoda w tym kontekście definiowany jest bowiem uszczerbek na zdrowiu, a nie samo zdarzenie, w wyniku którego powstał. Podstawą jest tu możliwość udowodnienia, że dany problem zdrowotny nie występował od początku. Czas płynący do momentu przedawnienia liczy się wtedy od chwili wystąpienia uszczerbku na zdrowiu.

Odszkodowanie za wypadek sprzed kilku lat – jak je uzyskać?

Jak wiedzą wszyscy, którzy starali się kiedykolwiek o odszkodowania komunikacyjne, ich sumienne wypłacanie raczej nie leży w interesie ubezpieczycieli. Dlatego w tej sferze szczególnie przydatne bywa wsparcie kancelarii specjalizującej się w odszkodowaniach za wypadki drogowe z OC sprawcy i innych typach odszkodowań komunikacyjnych.

Osoby, które chcą rozpocząć starania o takie odszkodowanie po kilku latach od wypadku, powinny zacząć od zgromadzenia wszystkich posiadanych dokumentów odnoszących się do tego zdarzenia. Chodzi tu zarówno o dokumenty wystawione przez służby mundurowe, jak zaświadczenie o zdarzeniu drogowym, jak i dokumentację medyczną, także tę, która ma związek z obecnym stanem zdrowia poszkodowanego. Istotna jest też dokumentacja przebiegu rehabilitacji, jeśli ta była lub jest prowadzona, oraz dokumenty, które pozwolą udowodnić utracony dochód albo szansę na jego uzyskanie.

Ubezpieczyciel musi otrzymać zgłoszenie o dochodzeniu odszkodowania na piśmie, co rodzi u niego obowiązek odniesienia się do takiego roszczenia w analogicznej formie. I choć droga do uzyskania odszkodowania komunikacyjnego bywa żmudna i pogmatwana, warto w nią wyruszyć, by otrzymać rekompensatę za niezawinione, ciężkie wydarzenie, jakim jest wypadek.

Więcej informacji na temat odszkodowań komunikacyjnych można znaleźć na stronie https://kancelariaciti.pl/dochodzenie-odszkodowan/kompleksowa-pomoc/odszkodowania-komunikacyjne/

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się