Dlaczego niemal zawsze trzeba wymienić wycieraczki samochodowe po zimie? Dlatego, że kierowcy popełniają szereg błędów eksploatacyjnych, które powodują zniszczenie wycieraczek samochodowych. Jak chronić wycieraczki samochodowe przed uszkodzeniem w trakcie zimy?

Jakość wycieraczek zależy od ceny, producenta i od tego, jakich materiałów producent wycieraczek używa do produkcji. To oczywiste. Jednak większość polskich kierowców nie kupuje najdroższych wycieraczek premium. Większość kierowców kupuje wycieraczki budżetowe, a czasami ze średniej półki cenowej.

To oczywiste, że budżetowe wycieraczki samochodowe zużywają się najszybciej. Jednak niewłaściwa eksploatacja wycieraczek samochodowych może doprowadzić do zniszczenia każdego modelu. Nawet tych najdroższych i najlepszych.
I odwrotnie – odpowiednia eksploatacja wycieraczek sprawi, że wycieraczki premium, wycieraczki ze średniej półki cenowej, a być może także wycieraczki budżetowe, przetrwają zimę.

Jak kierowcy niszczą wycieraczki samochodowe?

Na czym polegają typowe błędy kierowców, dotyczące eksploatacji wycieraczek samochodowych w trakcie zimy? Postaramy się wymienić je wszystkie. Po kolei.

wycieraczki samochodowe jak chronić przed zniszczeniem przymarznięte wycieraczki smugi na szybie https://www.motorewia.pl

wycieraczki samochodowe jak chronić przed zniszczeniem przymarznięte wycieraczki smugi na szybie https://www.motorewia.pl

Dopuszczenie do przymarznięcia wycieraczek

W trakcie zimy nie wolno dopuścić do przymarznięcia wycieraczek do szyb. Jest na to wiele sposobów. Najprostszy i często praktykowany to unoszenie ramion wycieraczek po zatrzymaniu auta.
Można również stosować podkładki pod wycieraczki. Np. osłony atermiczne na przednią szybę. Wycieraczki nie przymarzną. Szyba nie pokryje się lodem.
Jeszcze lepszy sposób to stosowanie pokrowca na cały samochód, albo tylko na szyby. Pokrowiec chroni wycieraczki przed przymarznięciem i wszystkie szyby przez pokryciem się lodem albo śniegiem.
Oczywiście, najlepszy sposób to parkowanie w garażu albo pod wiatą.

Uwalnianie wycieraczek samochodowych na siłę

Jeśli już wycieraczki przymarzną, niektórzy kierowcy uwalniają je na siłę. To zawsze powoduje uszkodzenia delikatnej części pióra, które przylega bezpośrednio do szyby i jest bezpośrednio odpowiedzialne za czyszczenie szyby.
Jakie są najgorsze sposoby uwalniania wycieraczek samochodowych?
Uruchamianie ich, gdy są przymarznięcie. Albo odrywanie ich ręką od szyby, do której są przymarznięte.

Jak można bezpiecznie uwolnić wycieraczki samochodowe, które przymarzły do szyby? Trzeba użyć odmrażacza do szyb w sprayu. Spryskać szybę i pióra wycieraczek. Następnie znów, tym razem same pióra. Trzeba odczekać kilka minut. Dla pewności jeszcze raz spryskać pióra wycieraczek. Odczekać 2 – 3 minuty. Wtedy można spróbować delikatnie poruszyć wycieraczkami.

Czyszczenie brudnych szyb

W trakcie zimy na szybach samochodu osiadają różnej maści zanieczyszczenia. To kurz, drobinki kurzu itd. Szyba może też zostać zapaskudzona przez ptaki. Usuwanie przyschniętych zanieczyszczeń, takich jak kurz czy ptasie odchody, to jedna z podstawowych przyczyn niszczenia wycieraczek w aucie.

Co pewien czas, najlepiej raz w miesiącu, trzeba szyby umyć. Do mycia szyb w samochodzie można zastosować zwykły płyn do mycia szyb. Taki sam, jak stosowany w domu. Trzeba umyć także pióra wycieraczek. To zapobiega niszczeniu piór i chroni szyby.

Regularne mycie wycieraczek samochodowych (piór) oraz szyb zapobiega sytuacji, w której wycieraczki zostawiają smugi na szybie. Poza tym regularne usuwanie zanieczyszczeń z szyby i z piór wycieraczek chroni szyby samochodu przez powstawaniem rys.

W przypadku zaschniętego kurzu czy ptasich odchodów trzeba niestety, przełamać w sobie wstręt i umyć szybę. Dopiero później można uruchomić wycieraczki samochodowe.

Usuwanie śniegu z szyby za pomocą wycieraczek

Kiedy auto stoi na parkingu w trakcie opadów śniegu, na jego szybie może zgromadzić się spora ilość śniegu. Jak powinno się go usunąć? Najlepiej za pomocą silikonowej szczotki. Taka szczotka nie rysuje szyby. Po usunięciu śniegu należy sprawdzić, czy na szybie nie ma lodu.
Dopiero wtedy można uruchomić wycieraczki.
Usuwanie ciężkiego, mokrego śniegu może doprowadzić nie tylko do zniszczenia piór wycieraczek. Może też zniszczyć silnik elektryczny, który napędza wycieraczki. A ten jest naprawdę, bardzo drogi.

Uruchamianie wycieraczek na szybie pokrytej szadzią albo lodem

Wystarczy kilka zamarzniętych kropel wody na szybie, aby całkowicie zniszczyć pióra wycieraczek samochodowych.
Dlatego zawsze trzeba szybę oczyścić za pomocą skrobaczki, albo rozmrażacza w sprayu.

wycieraczki samochodowe jak chronić przed zniszczeniem przymarznięte wycieraczki smugi na szybie https://www.motorewia.pl

wycieraczki samochodowe jak chronić przed zniszczeniem przymarznięte wycieraczki smugi na szybie https://www.motorewia.pl

Dlaczego jakość wycieraczek ma wpływ na ich trwałość?

Pióra wycieraczek samochodowych są produkowane z mieszanki gumowej. Każdy producent ma swój przepis. Niektórzy producenci dodają więcej gumy naturalnej, inni dodają różnej maści ulepszacze, np. PTFE, czy silikon, co znacząco zwiększa żywotność wycieraczek.
W najtańszych wycieraczkach stosuje się najtańsze materiały. Te twardnieją w trakcie niskich temperatur a potem się kruszą. Dodatkowo stwardniałe wycieraczki samochodowe bardzo mocno hałasują.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się