Instalacja LPG w samochodzie to najlepsze rozwiązanie dla tych kierowców, którzy chcą oszczędzać na kosztach paliwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że instalacja gazowa wymaga odpowiedniego serwisowania. Są też w niej podzespoły, które się zużywają i trzeba je wymienić. Przykładem są wtryskiwacze LPG (wtryski gazu LPG). Objawy awarii wtryskiwaczy są charakterystyczne a koszt wymiany na szczęście wielokrotnie mniejszy od ich odpowiedników, stosowanych w silnikach diesla.

Listwa wtryskowa LPG – wtryskiwacze gazu w silnikach z LPG

Zadaniem wtryskiwaczy LPG jest dostarczanie gazu do cylindrów silnika. Praca wtryskiwaczy jest sterowana przez sterownik układu LPG. Wtryskiwacze są połączone z nim za pomocą przewodów elektrycznych. Po otrzymaniu sygnału elektrycznego ze sterownika poszczególne wtryskiwacze otwierają się lub zamykają. Dokładnie tak samo, jak wtryskiwacze benzyny albo oleju napędowego.

Umiejscowienie wtryskiwacze LPG zależne jest od rodzaju instalacji gazowej. Wtryskiwacze mogą być zamontowane na silniku (gaz dostarczany jest do cylindrów wężykami), w kolektorze dolotowym albo mogą być montowane (wkręcane) w głowicy, w silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Wtryskiwacze LPG objawy awarii i trwałość

Czy wtryskiwacze LPG są trwałe? W przypadku produktów markowych i odpowiedniego serwisowania instalacji LPG (np. terminowej wymiany filtrów), są one w stanie pracować przez okres 100 – 150 tys. km przebiegu. Niewłaściwe serwisowanie i stosowanie wtryskiwaczy mało znanych firm znacząco skraca ten okres.

Jak rozpoznać, że wtryskiwacze LPG wymagają wymiany? Standardowe objawy to szarpanie, wypadanie zapłonów (i szarpanie), falowanie obrotów silnika, utraca mocy.

Naprawa wtryskiwaczy LPG czy wymiana wtrysków LPG?

Niektóre modele wtryskiwaczy LPG można regenerować. Jednak w większości przypadków montuje się nowe – kompletny zestaw, np. 4 wtryskiwaczy zamontowanych na listwie, przeznaczonych do 4-ro cylindrowego silnika.
Warto zawsze dobierać taką markę i model wtryskiwaczy LPG, jaki jest zalecany przez producenta instalacji gazowej.
Standardowo kompletny zestaw wtryskiwaczy (4szt.) kosztuje od 300 do 400 zł.

Zalecamy, aby wymianę wtryskiwaczy koniecznie przeprowadzić w warsztacie samochodowym. Prace przy instalacji gazowej, wykonywane przez amatora, mogą doprowadzić do wybuchu i tragedii. Poza tym wtryskiwacze muszą zostać zainstalowane w oprogramowaniu sterownika LPG. A do tego potrzebny jest profesjonalny komputer diagnostyczny z odpowiednim oprogramowaniem.

Wtryski gazu objawy awarii LPG

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.