Od połowy kwietnia rozpoczyna się w Polsce sezon grillowy (zależnie od pogody). Nie jest dla nikogo tajemnicą, że w większości przypadków spotkania przy grillu nie mogą odbyć się bez alkoholu. Niekiedy dużych ilości alkoholu. Czym to się może skończyć? Alkohol jest dla ludzi, ale odpowiedzialnych. Nieodpowiedzialny człowiek plus alkohol to prosty przepis na nieszczęście. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie dobry alkomat. To niewielkie urządzenie może uratować zdrowie i życie.

Smażone żeberka, kiełbaski, burgery, udka albo skrzydełka z kurczaka. U koneserów podawane jest do tego wino, w niewielkich ilościach. Ale u większości osób spotkania przy grillu nie mogą obyć się bez ogromnych ilości piwa (kilka butelek na głowę), albo wódki.
Powtarzamy to wiele razy: alkohol jest dla ludzi, ale odpowiedzialnych.
A czym może się skończyć spożywanie alkoholu przy grillu przez ludzi nieodpowiedzialnych?

Apurv013, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Apurv013, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Grill, alkohol i nieodpowiedzialni ludzie

W 2009 roku, we Wrocławiu, pijany dziadek (1,5 promila alkoholu we krwi) rozpalał grill i… podpalił 5-letniego wnuka. Dziecko miało poparzone 30 procent ciała.

W tym samym roku pijany 19 – nastolatek wiózł swoich znajomych z imprezy przy grillu. Nawet nie miał prawa jazdy. W Olsztynie pod Częstochową wjechał na przejazd kolejowy, na którym auto się zawiesiło. Pijani pasażerowie usiłowali zepchnąć auto z pojazdu, ale nie zdążyli. W samochód uderzył pociąg towarowy. 

Spora część z weekendowych wypadków w okresie wiosenno – letnim, spowodowanych przez pijanych kierowców, mogła mieć miejsce po suto zakrapianej imprezie przy grillu. Niestety.

Można tego uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy, że jedna osoba ma przy sobie alkomat. I może uświadomić kierowcy, że zawartość alkoholu w jego krwi jest zbyt wysoka, żeby mógł pojechać.
Tak, to oczywiste, że czasami osoba, chcąca uchronić innych przed popełnieniem głupoty, będzie wrogiem dla większości uczestników imprezy. Ale czasami warto choć spróbować.

Ryan Postlethwaite at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Ryan Postlethwaite at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Dobry alkomat może uratować komuś życie lub zdrowie

Czasami wystarczy jeden pomiar, żeby móc kogoś ostrzec przed popełnieniem ogromnego błędu. Taki błąd (prowadzenie samochodu po pijanemu, jazda motorem albo rowerem po pijanemu) może mieć tragiczne konsekwencje – na całe życie. Nie tylko finansowe.

Pomiar alkomatem trwa ok 20 sekund (pamiętamy, żeby nie dokonywać pomiaru zaraz po spożyciu alkoholu, tylko minimum 30 minut po tym). Nowoczesny alkomat to urządzenie proste w obsłudze, które obsługuje się jednym przyciskiem. Liderem polskiego rynku alkomatów jest firma PROMILER https://www.Promiler.pl z Poznania. Na zlecenie firmy PROMILER produkowane są między innymi urządzenia PROMILER iBLOW, dostarczane dla polskiej Policji (słynne „żółte pałki”). Urządzenia PROMILER cechuje wysoka precyzja działania (dzięki najwyższej jakości czujnikom), doskonała jakość wykonania, świetny wygląd i łatwość obsługi. Alkomaty są projektowane w Polsce i produkowane w Korei Południowej, przez największego na świecie producenta alkomatów. Żółte pałki umożliwiają skuteczną walkę z piratami drogowymi.

241621891_6827439547281964_8202286356259592236_n

PROMILER oferuje także świetne alkomaty dla typowego kierowcy. Wiele z nich zostało przez nas przetestowanych. Nowoczesny alkomat pozwala sprawdzić, czy kierowca może wsiąść za kierownicę, czy powinien zrezygnować z jazdy. Urządzenia PROMILER są precyzyjne, łatwe w obsłudze i świetnie wykonane.
Pod adresem https://www.Alkotester.pl znajduje się sklep internetowy z alkomatami takich marek, jak PROMILER, PRO-X, GTX i AlcoForce. Każdy znajdzie tu alkomat dla siebie, w odpowiedniej cenie. Promiler prowadzi także serwis oraz kalibrację urządzeń. Można również zamawia dodatkowe ustniki.

Alkotester - strona główna

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się