To ostrzeżenie, którego nie można ignorować i dotyczy ono wszystkich posiadaczy samochodów, a zwłaszcza tych, które wyposażone są w układ klimatyzacji. Wielu kierowców, zwłaszcza w gorący dzień, wsiada do samochodu i od razu uruchamia w nim układ klimatyzacji. Nie wolno tak robić. W ten sposób można narazić się na ogromne niebezpieczeństwo i zachorować na poważne choroby.

Znacznie mniej ważne jest to, że klimatyzacja nie osiągnie szybko właściwej wydajności, jeśli uruchomi się ją w tak rozgrzanym samochodzie.

fordzik

Jak powinno się postępować?

Nagrzane promieniami letniego słońca wnętrze auta może osiągnąć temperaturę nawet pięćdziesięciu stopni Celsjusza.

Jeśli to możliwe, należy otworzyć wszystkie drzwi i poczekać przez kilka minut, aż temperatura się wyrówna. Jeśli stoimy na ciasnym parkingu, to wystarczy otworzyć wszystkie okna. Dopiero po kilku minutach można je zamknąć i uruchomić klimatyzację. Dlaczego to takie ważne?

Samo przebywanie w tak nagrzanym wnętrzu sprawia, że można zasłabnąć.

Uwaga – śmiertelnie niebezpieczny benzen!

Benzen to związek chemiczny, który używany jest do produkcji tworzyw sztucznych i włókien syntetycznych. Jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia!

W nagrzanym wnętrzu benzen zaczyna się wydzielać i gromadzić, niekiedy może osiągnąć dawkę kilkadziesiąt razy wyższą od dopuszczalnej.

Warto zapamiętać, że do wysokiej koncentracji benzenu we wnętrzu auta dochodzi nie tylko w upał, ale już wtedy, gdy na zewnątrz temperatura osiąga wartość powyżej szesnastu stopni Celsjusza. Trucizny zbiera się tylko nieco mniej. Trucizny,albowiem benzen powoduje raka, niszczy też nerki i wątrobę.

Kolejna ważna rzecz – dzięki wietrzeniu wnętrza auta obniżymy temperaturę we wnętrzu pojazdu, dzięki temu układ klimatyzacji będzie działać znacznie bardziej efektywnie.

Dlatego pamiętajmy – zawsze przed rozpoczęciem jazdy dobrze przewietrzmy wnętrze swojego samochodu! Dotyczy to nie tylko aut z klimatyzacją. Nie warto narażać się na niebezpieczeństwo.

peugeot

Motoartykuły – Nasze artykuły o ciekawych samochodach -> Premiery – Nowości w salonach
-> Wiadomości – Ciekawe informacje ze świata motoryzacji -> Humor i Ciekawostki – Humor motoryzacyjny oraz ciekawostki ze świata samochodów
Zachęcamy także do polubienia nas na
-> Motorewia na Facebook
-> Motorewia na Twitter

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

Photo credit: kewl / Foter / CC BY

Photo credit: David Villarreal Fernández / Foter / CC BY-SA
Photo credit: ♔ Georgie R / Foter / CC BY-ND

Podziel się