Kolizje, stłuczki czy kradzieże to tylko część sytuacji, w których dobre ubezpieczenie komunikacyjne okazuje się niezwykle przydatne. Na rynku znajdziesz szeroki wybór ofert pochodzących od różnych ubezpieczycieli. Sprawdź, czym warto się kierować, by znaleźć najlepszą polisę dla siebie.

Krok pierwszy: wybieramy OC

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest w naszym kraju obowiązkowe dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy, ubezpieczenie pokryje koszty naprawy szkód poniesionych przez osoby trzecie – może być to zarówno koszt naprawienia mienia, jak też leczenia ofiar wypadku. Ochrona działa więc w dwie strony; z jednej chroni osoby poszkodowane w wypadku, a z drugiej kierującego pojazdem, który w przeciwnym razie musiałby ponieść niezwykle wysokie koszty związane z naprawieniem wyrządzonych szkód.

W przypadku OC wybór jest prosty — jego zakres jest odgórnie ustalony, więc jedynym kryterium pozostaje cena. W szybkim porównaniu ofert wiarygodnych firm ubezpieczeniowych pomoże praktyczna porównywarka ubezpieczeń np. https://kioskpolis.pl/.

Ubezpieczenie komunikacyjne krok po kroku3

Krok drugi: wybieramy AC

Ubezpieczenie AC, czyli tzw. autocasco, jest już dobrowolne. Obejmuje wyłącznie Twoje mienie (pojazd, czasem także z jego wyposażeniem) i chroni je na wypadek różnego rodzaju zniszczeń — spowodowanych np. stłuczką, pożarem, gradobiciem czy kradzieżą.

W przypadku AC wybór jest już o wiele trudniejszy, ponieważ oferty różnych ubezpieczycieli mogą mieć bardzo różny zakres. Najważniejsze jest znalezienie opcji dopasowanej do Twoich potrzeb i indywidualnego sposobu korzystania z pojazdu.

Kluczowym elementem powinien być wspomniany już zakres — dzięki porównywarce ubezpieczeń możesz sprawdzić, co oferują poszczególne firmy. Zwróć też uwagę na to, jak wyliczana jest cena, jakie elementy mają na nią wpływ. W niektórych firmach pod uwagę bierze się wycenę wartości pojazdu przygotowaną przez klienta, w innych korzysta się z uśrednionej wyceny — może być to niekorzystne w przypadku osób mających w aucie drogie dodatkowe wyposażenie, które będą wówczas musiały potwierdzić swoją wersję, korzystając ze wsparcia rzeczoznawcy. Pamiętaj, że zawyżenie rzeczywistej wartości pojazdu wygeneruje zawyżoną składkę, a jej zaniżenie sprawi, że otrzymane w razie potrzeby odszkodowanie może okazać się zbyt niskie.
Ubezpieczenie komunikacyjne krok po kroku1

Krok trzeci: wybieramy opcje dodatkowe

OC i AC to podstawa, jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne. Warto jednak wiedzieć, że możesz sięgnąć po dodatkowe opcje, które w wielu przypadkach okażą się bardzo praktyczne.

Jedną z często wybieranych opcji jest pakiet Assistance, który zwykle obejmuje kompleksowe wsparcie, kiedy pojazd zostanie skradziony czy ulegnie uszkodzeniu. Możesz wtedy liczyć np. na pomoc w przetransportowaniu pojazdu, zorganizowanie pojazdu zastępczego czy szybkie usunięcie różnego rodzaju awarii i usterek.

Kolejną opcją jest tzw. NNW, czyli ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które przyda się w przypadku uszkodzenia ciała, utraty zdolności do pracy czy śmierci — w wypadku komunikacyjnym. Wypłata odpowiedniego świadczenia pozwala w tej sytuacji zabezpieczyć osobę poszkodowaną lub (w przypadku jej śmierci) jej rodzinę.

Inne dodatkowe opcje to np. ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon bądź specjalne ubezpieczenie od pożaru i kradzieży.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się