Wypożyczone auto to w wielu przypadkach najlepsze rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także duża odpowiedzielność. Jak więc wypożyczyć samochód i nie dać się naciągnąć?

Przed wypożyczeniem auta, zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy w życiu, mogą się pojawić pewne obawy. Ewentualne wysokie kary za uszkodzenia, wysoki koszt ubezpieczenia, dodatkowe opłaty za przejechane kilometry – to wszystko może zdecydowanie zniechęcić do skorzystania z wygodnego i z pozoru taniego w wypożyczeniu auta. Okazuje się jednak, że nie trzeba całkowicie rezygnować z wynajmowania samochodu, a jedynie pamiętać o kilku podstawowych sprawach, aby wypożyczać auto świadomie i wiedzieć jakie prawa i obowiązki mają zarówno wypożyczający, jak i wypożyczalnia.

Spośród wielu wypożyczalni dostępnych na rynku możemy wybrać jedną z popularnych sieciówek lub mniejszy, lokalny salon. Trzeba pamiętać, że warunki w dużych wypożyczalniach sieciowych mogą być inne w każdym punkcie. Przed wynajęciem auta trzeba więc dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, niezależnie od tego jak duża i znana firma udostępnia swój samochód.

Małe, lokalne wypożyczalnie często są w stanie zaoferować znacznie lepsze warunki cenowe. Ich właściciele także są bardziej elastyczni, co może być pomocne, jeśli chcemy na przykład zwrócić auto po godzinach pracy. Możemy także próbować negocjować cenę lub zwiększenie limitu kilometrów. Takich możliwości raczej nie dadzą nam sieciowe wypożyczalnie.

By Jakub "Flyz1" Maciejewski - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48097597

By Jakub „Flyz1″ Maciejewski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48097597

Wypożycz auto bez obaw: www.wypozyczalnia.konrys.pl

Wypożyczalnie zazwyczaj dbają o to, aby formalności były jak najmniej uciążliwe dla klienta. Trzeba być jednak czujnym i mimo wszystko poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z warunkami wynajmu. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje dotyczące kosztów wynajmu za cały okres. Może być on bowiem inny, niż podana w ofercie cena z 1 dobę. Należy także zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty, które mogą być związane z: dodatkowym ubezpieczeniem, lokalnymi podatkami, opłatami administracyjnymi oraz wybranymi opcjami wyposażenia (GPS, fotelik dziecięcy, bagażnik rowerowy). Dodatkowe opłaty mogą także wynikać z wieku kierowcy.

Trzeba pamiętać, że do wynajmu auta niezbędny będzie dowód osobisty, prawo jazdy i karta kredytowa, na której zostaną zabezpieczone odpowiednie środki. Niektóre wypożyczalnie stawiają dodatkowy warunek wiekowy i mogą odmówić wynajęcia auta np. dla osoby poniżej 21. roku życia.

Choć wynajmowany samochód musi posiadać ubezpieczenie OC, a zwykle posiada także AC, to należy uważać, czy umowa nie zawiera podejrzanych zapisów na ten temat. W przypadku ubezpieczenia AC, czyli obejmującego uszkodzenia z winy kierowcy oraz kradzież auta, wypożyczalnia może stosować tzw. wkład własny. Oznacza to, że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy do określonej kwoty. W praktyce możę to wyglądać tak, że kosztem drobnych uszkodzeń (np. porysowany lakier lub urwane lusterko) zostanie obarczony wypożyczający. Zdarzają się także jeszcze mniej korzystne zapisy umowy, które zmuszają wypożyczającego do pokrycia nawet 40% kosztów naprawy samochodu po kolizji! Takich ofert należy unikać lub decydować się na rozszerzenie ubezpieczenia i wykupienie takiego, które obejmie wszelkie szkody i zwolni wypożyczającego z dodatkowych kosztów.

© M 93 / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons

© M 93 / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons

Jeśli artykuł się Państwu podobał, prosimy o udostępnianie

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author