Wszyscy chcemy jeździć bezpiecznie i komfortowo (a przynajmniej tak optymistycznie zakładamy). I to bez względu na to, czy poruszamy się samochodem za 3, 30, czy 300 tysięcy złotych. Czasami jednak dobry humor psują nam różnego rodzaju awarie. Przykładem może być ściąganie w jedną ze stron podczas jazdy. I cały komfort jazdy szlag trafił! Ściąganie samochodu – co jest powodem? I jak to zmienić? Żeby nie ściągało, oczywiście?

Sprawny samochód powinien utrzymać tor jazdy na prostej drodze. Co to oznacza? Po puszczeniu kierownicy auto powinni przejechać prosto co najmniej kilkadziesiąt metrów, bez jakichkolwiek korekt. Chyba, że w danym przypadku auto ściąga w lewo, a po lewej stronie kabiny ułożyliśmy sobie dwadzieścia pięć worków z cementem.
Ale mówimy o sytuacjach normalnych.

Komfort jazdy mamy wtedy, gdy w trakcie prowadzenia samochodu możemy lekko trzymać kierownicę w dłoniach. Komfort prowadzenia znika, gdy ciągle trzeba korygować tor jazdy, bo wystarczy tylko lekkie puszczenie kierownicy, aby auto dryfowało w swoją stronę.
Do tego jeszcze, przez cały czas jazdy, zupełnie niepotrzebnie pracuje wspomaganie kierownicy. I się zużywa. I przegrzewa. Tak samo, jak opony, zawieszenie auta oraz elementy układu kierowniczego. Wszystko się psuje i potem będzie trzeba sfinansować naprawę.
I żeby jeszcze trafiło na jakiego prezesa banku, albo innego senatora. Ale jak biedny żuczek, który zarabia 1200 złote i dostaje „pincet plus” na juniora, ma utrzymać i rodzinę i grata?

Samochód ściąga w czasie jazdy

W takim przypadku powody awarii są trzy:
Jedno z kół jest mocno niedopompowane. Trzeba sprawdzić, czy we wszystkich oponach jest właściwe ciśnienie. Jeśli nie, użyć pompki albo kompresora. Wróciło do normy? Przestało ściągać? Dobrze. Nie wróciło? Ściąga samochód dalej? Sprawdzamy dalej.

pexels-photo-164049

 

W samochodzie jest źle ustawiona geometria zawieszenia, czyli zostały zaburzone kąty ustawień fabrycznych, pomiędzy poszczególnymi elementami zawieszenia. Geometria kół (geometria zawieszenia) może się rozregulować w jednej chwili. Wystarczy wpaść kołem w wielką dziurę, albo popisać się bezmyślnością (lub niewiedzą) i wjechać kołem z impetem na krawężnik.
Jeśli doszło do przestawienia kąta pochylenia sworznia zwrotnicy, auto ściąga w bok, a to tego kierowca ma trudności z utrzymaniem kierunku jazdy. Jeśli zaburzeniu uległ kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy, pojazd też ściąga w bok, a do tego wiatr boczny niemalże spycha go z drogi. Jeśli schrzaniła się zbieżność kół, pojazd ściąga, a do tego auto nerwowo wychodzi z zakrętów.
Wkurzeni w tym przypadku będą też ekolodzy. Bo np. przy ściąganiu spowodowanym źle ustawioną geometrią kół, rośnie zużycie paliwa. Do maksymalnie 4 procent.
I niszczą się opony.
A nawet zawieszenie. Długotrwałe lekceważenie problemu może spowodować nawet deformacje wahaczy.
Jak usunąć awarię? Trzeba wyregulować geometrię zawieszenia (i zbieżność kół, która jest jednym z czterech parametrów geometrii zawieszenia) w warsztacie. Koszt: 50 – 100 zł, zależnie od miejsca i wyposażenia.
Ale…
Aby to zrobić, pojazd musi być sprawny, nie może mieć żadnych luzów w układzie kierowniczym ani zawieszeniu. I nie może mieć założonych nieregulaminowych kapci. Tylko rozmiary zalecane przez producenta. Tani tuning tu nie przejdzie.
Pomogło? Zazwyczaj pomaga. W skrajnych przypadkach nie. Jeśli nie pomogło, przechodzimy dalej.

Photo by Geo Max on Foter.com / CC BY-SA

Photo by Geo Max on Foter.com / CC BY-SA

 

Ostatni powód – nasz pojazd ściąga, bo to gruz z rozwalonym zawieszeniem, w którym wszystko ledwo trzyma się całości. Auto może być bardzo mocno zużyte, z szeregiem luzów w zawieszeniu, albo po poważnym wypadku. Mechanicy nie byli w stanie przywrócić pojazdu do stanu fabrycznego (przesunęły się miejsca mocowania zawieszenia), albo naprawa odbywała się w niefachowym warsztacie, gdzie pojęcie pomiaru punktów bazowych jest nadal niezrozumiałe.
W tym przypadku pozostaje remont zawieszenia, układu kierowniczego i regulacja geometrii. A jeśli to niemożliwe, to przebudowa samochodu w kurnik.

W kolejnym odcinku naszego poradnika odpowiemy, co jest powodem tego, że pojazd ściąga w jedną stronę w trakcie hamowania.

Link: Ściąganie samochodu w jedną stronę w trakcie hamowania – co jest powodem?

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się