Chyba już większość osób ma świadomość tego, że postępujące zmiany klimatyczne grożą kryzysem na niewyobrażalną skalę. Nadmierna eksploatacja naszej planety może mieć nieodwracalne skutki, co nie wróży dobrze na przyszłość. Co więcej, zasobów ropy naftowej wystarczy na zaledwie 40-50 lat. Wszystko to sprawia, że coraz większym uznaniem cieszą się samochody z napędem hybrydowym, czyli odpowiedzią branży motoryzacyjnej na walkę z kryzysem klimatycznym.

Aby stawić czoła powyższym wyzwaniom, stosuje się rozmaite środki, zarówno jeśli chodzi o politykę państw narodowych i organizacji międzynarodowych, jak też podmioty prywatne. W branży motoryzacyjnej wyraźnie widać dynamiczny rozwój technologii napędu hybrydowego oraz rosnący popyt na tego rodzaju samochody. Pojawia się zatem pytanie: czy auta hybrydowe pomogą w rozwiązaniu problemów związanych z kryzysem klimatycznym?

Toyota: pionier i lider na rynku samochodów hybrydowych

Warto wiedzieć, że pierwszy samochód z napędem hybrydowym stworzyła Toyota. Miało to miejsce w 1997 roku, a pionierskim modelem była Toyota Prius. Obecnie koncern z Japonii jest niekwestionowanym liderem w branży pojazdów z hybrydowym napędem, do stycznia 2020 roku sprzedając łącznie na całym świecie ponad 15 milionów samochodów tego typu.

Korzyści dla portfela

W dłuższej perspektywie samochód z napędem hybrydowym okazuje się tańszy niż jego odpowiednik z napędem spalinowym. Jest to dobra inwestycja, ponieważ dzięki o wiele mniejszym wydatkom na paliwo koszt zakupu takiego auta zwraca się po kilku latach. Budowa samochodu hybrydowego sprawia, że doskonale nadaje się on do jazdy po mieście. Odwrotnie niż w przypadku klasycznych aut, w których paliwo ulega marnowaniu w wyniku stania w korkach czy ciągłym zwalnianiu, hamowaniu i ruszaniu. Takie warunki z kolei sprzyjają hybrydom, gdyż dzięki temu ładują i gromadzą energię elektryczną, wykorzystywaną później do jazdy.

hybrydowe2

Źródło: https://ofertytoyota.pl/samochody-hybrydowe/

Tańsza eksploatacja samochodu

Oprócz znacznych oszczędności na paliwie, auto z napędem hybrydowym gwarantuje dużo rzadsze naprawy w warsztacie samochodowym. Dlaczego? Otóż składa się ono z mniejszej liczby części, którym grozi awaria. W ten sposób unikniesz częstych i kosztownych napraw oraz konieczności korzystania z samochodu zastępczego, co bywa problematyczne.
Nic więc zaskakującego w tym, że obserwujemy rosnącą modę na samochody hybrydowe. Dodatkowym bodźcem są również atuty związane z ochroną środowiska. Pojazdy z tym napędem generują bowiem mniejsze ilości CO2 niż samochody z napędem tradycyjnym.

Przyszłość hybryd

Wyjątkowa popularność aut z napędem hybrydowym na terenie Europy ma też związek z polityką Unii Europejskiej, której dyrektywy dotyczące ograniczania emisji CO2 są coraz surowsze. Dynamiczny rozwój branży samochodów hybrydowych będzie zatem wciąż trwać, a w przyszłości należy oczekiwać kolejnych innowacji i udogodnień.

Podsumowanie

Na zakończenie warto podkreślić, że wybór auta z napędem hybrydowym jest decyzją przyszłościową. To wsparcie zarówno budżetu kierowcy, który zaoszczędzi na paliwie, jak i środowiska naturalnego dotkniętego kryzysem klimatycznym.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się