Za pierwszą ofiarę motoryzacji uważany jest pastor z angielskiego miasta Redruth. Zginął, albowiem śmiertelnie przestraszył go model małego, parowego samochodu, pędzący po ulicach małego miasteczka. Pastor wziął go za… diabła. Twórca tego małego, dymiącego parą potwora – ceniony wynalazca William Murdock – zaprzestał po tym wydarzeniu dalszych prac, związanych z konstrukcja pojazdów.

Wpływ na to miała także decyzja sądu z Redruth, który zbadał całą tragiczną sprawę i nakazał wynalazcy zaprzestać prac z „diabelskim urządzeniem”.

Źródło:  geograph.org.uk Autor:  Tony Atkin

Źródło: geograph.org.uk
Autor: Tony Atkin

Diabelski pojazd mierzył zaledwie trzydzieści centymetrów długości i czterdzieści pięć centymetrów wysokości. Model posiadał miedziany kociołek na wodę, który ogrzewała lampka spirytusowa. Na szczycie bojlera znajdował się cylinder o średnicy ¾ cala z tłokiem, połączonym z korbowodem. Pojazd miał trzy koła.

Murdoch model 1784 Źródło: Popular Science Monthly Volume 12/Wikipedia  Autor nieznany

Murdoch model 1784 Źródło: Popular Science Monthly Volume 12/Wikipedia
Autor nieznany

Około 1775 roku konstruktor chciał wypróbować swój pojazd w nocy, w czasie powrotu z pracy w kopalni. William Murdock ustawił koła na wprost, nalał wody do kociołka, zapalił lampkę spirytusową i… maszyna ruszyła do przodu jak szalona! Na tyle szybko, że konstruktor nie był w stanie jej dogonić. A diabelski pojazd pędził drogą w stronę kościoła. I stało się! Biegnący za swoim dziełem konstruktor usłyszał przeraźliwy krzyk, a potem jego oczom ukazał się niesamowity widok. Maszyna przewróciła się, ale kręciła się wokół własnej osi, bo jedno koło dalej było napędzane. Z przewróconego pojazdu buchały kłęby pary, widać było też ogień z lampki spirytusowej. Obok pojazdu leżał martwy proboszcz. To on krzyczał, albowiem przeraził się pojazdu z piekieł, który dymił i z którego buchał ogień.

Źródło: http://www.digilibraries.com/

Źródło: http://www.digilibraries.com/

William Murdock żył w latach 1754 – 1839. Był Szkotem, urodził się w Ayrshyre. Był świetnym wynalazcą, który swoją karierę zaczął w warsztacie mechanicznym swojego ojca. Potem przeniósł się do Birmingham, gdzie pracował w fabryce silników parowych Boulton & Watt (James Watt, inżyniera, który zapoczątkował „wiek pary”, polegający na masowym stosowaniu maszyn parowych). Murdock zajmował się wdrażaniem silników parowych w kopalniach, a w wolnych chwilach projektował pojazdy, napędzane silnikami parowymi. William Murdock nie osiągnął sukcesów w dziedzinie motoryzacji, za to stał się znany na calym świecie za sprawą wynalezienia lampy gazowej.

William Murdock  Żródło: Wikipedia Commons

William Murdock
Żródło: Wikipedia Commons

Zachęcamy do polubienia naszych kont na portalach społecznościowych: 
-> Motorewia na Facebook
-> Motorewia na Twitter

Portal Motoryzacyjny Motorewia serdecznie zaprasza!

Podziel się