Pijany motorniczy, prowadzący tramwaj – taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko (na szczęście), ale jednak się zdarza. Zarówno w Polsce, jak i w Europie, pijani motorniczy spowodowali kilka wypadków, w których zginęli ludzie. Jak zapobiec takim sytuacjom? Jak w prosty sposób wyeliminować ryzyko, że pijany człowiek będzie prowadzić tramwaj?

Tramwaje to jedne z najlepszych środków lokomocji w miastach. Głównie dlatego, że w większości miast, tam, gdzie tory są poprowadzone obok dróg, tramwaje są odporne na korki. Ale nie we wszystkich. Łódź może pochwalić się jedną z najgęstszych sieci tramwajowych w Polsce. Jednakże wiele linii tramwajowych w centrum jest poprowadzonych pośrodku ulic (np. na ulicy Piotrkowskiej, Legionów, Zielonej, Limanowskiego, Przybyszewskiego, części Kilińskiego). To sprawia, że tramwaj jest narażony na stanie w korku, a na dodatek, pasażerowie wysiadający w tramwaju, wysiadają wprost na ulicę.

Komunikacja tramwajowa w Polsce działa w Warszawie, Łodzi (a także Zgierzu, Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim), Krakowie, Grudziądzu, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i aglomeracji śląskiej (tramwaje śląskie obsługują linie przebiegające przez 13 gmin), Grudziądzu, Gdańsku, Olsztynie, Częstochowie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim i Elblągu.

Praca motorniczego jest bardzo trudna i wymagająca. Motorniczy musi panować nad pojazdem, który może mieć kilka członów i który waży minimum 50 ton (np. Pesa 2014N – 59 ton). Motorniczy musi stosować się do przepisów ruchu drogowego i specjalnych znaków, obowiązujących na torach tramwajowych. Do tego musi obserwować pasażerów, wsiadających i wysiadających z tramwaju, znajdujących się na przystankach tramwajowych, a także znienacka przechodzących przez tory tramwajowe. Motorniczy musi umieć radzić sobie ze stresem.

Pijany motorniczy spowodował wypadek

To oczywiste, że w każdym środowisku znajdzie się czarna owca. Niestety, zdarzali się także pijani motorniczy, którzy powodowali tragiczne wypadki.
• 6 stycznia 2014 roku pijany motorniczy (35lat) spowodował wypadek w Łodzi na skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej i Radwańskiej. Zginęły w nim 3 starsze kobiety. Pijany motorniczy miał 1.3 promila alkoholu we krwi. Sąd skazał go na karę 13,5 roku więzienia.
• 4 kwietnia 2018 roku pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Łódź dokonali rutynowej kontroli motorniczego na pętli tramwajowej na łódzkiej Dąbrowie. 40 letni motorniczy miał 0,29 promila alkoholu we krwi.
• 13 stycznia 2018 roku pijany motorniczy, prowadzący pojazd techniczny Tramwajów Warszawskich, śmiertelnie potrącił 60 letniego mężczyznę. 57 letni motorniczy miał 1,5 promila alkoholu we krwi. Jak się okazało, w 2016 roku sąd zakazał mu prowadzenia wszelakich pojazdów mechanicznych.
• 8 lipca 2015 roku motorniczy, mający 0,5 promila alkoholu we krwi, prowadził tramwaj linii 15 we Wrocławiu. Zatrzymali go pracownicy Centrali Ruchu MPK na pętli Poświętne, po rutynowej kontroli alkomatem.

kontrola

 

Pijani motorniczy – jak wyeliminować to zjawisko?

Należy przeprowadzać kontrole alkomatem, przed rozpoczęciem pracy przez motorniczych. Następnie należy również prowadzić kontrole niezapowiedziane, na pętlach. Dzięki nowoczesnym alkomatom można sprawdzić nie tylko zawartość alkoholu we krwi motorniczego. Można również skontrolować, czy w butelce albo w termosie, który motorniczy ma w kabinie, nie znajduje się alkohol. Można to zrobić bardzo szybko i skutecznie.

Przedsiębiorstwa komunikacji tramwajowej dysponują rozwiązaniami, które mają na celu wyeliminowanie pijanych motorniczych z dróg. Na przykład, pracownicy Tramwajów Warszawskich, w 2017 roku przeprowadzili 260 tys. kontroli trzeźwości (700 dziennie).

Jakie urządzenie będzie najlepsze do przeprowadzania rutynowych (przed rozpoczęciem pracy) i niezapowiedzianych (na pętlach) kontroli trzeźwości motorniczych? To, z którego korzysta polska Policja. To alkomat Promiler iBlow. Znany jest jako „żółta pałka”.
Urządzenie jest poręczne i łatwe w obsłudze. Ma ono duży, czytelny ekran LCD i możliwość zapisywania setek pomiarów. Urządzenie mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatem nie potrzeba stosować ustników. To niższy koszt, prostsza obsługa i bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w czasach epidemii. Nawet wtedy, gdy pijany motorniczy albo kierowca nie chce współpracować, można łatwo dokonać pomiaru. Można również sprawdzić, czy w posiadanych w kabinie naczyniach (butelkach, termosach) nie znajduje się alkohol. Promiler iBlow dokona szybkiej weryfikacji – wystarczy umieścić jego końcówkę nad otwartym naczyniem. Sercem urządzenia IBlow jest czujnik elektrochemiczny, który działa z bardzo dużą czułością ((+/- 0.07 promila przy 1,0 promila BAC w 25 st. Celsjusza).IBlow Promiler można zasilać za pomocą akumulatorków, co znacząco zmniejsza koszty eksploatacji.
Ile czasu trwa pomiar? Średnio 4 sekundy. Zatem w żaden sposób nie zdezorganizuje to pracy motorniczym. Alkomat został zaprojektowany w Polsce. 
Dystrybutorem urządzeń Promiler iBlow w Polsce jest firma Promiler z Poznania. www.promiler.pl

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się