Czy Policja łapie starszych kierowców, którzy wsiadają pijani za kierownicę? Czy zdarzają się przypadki, że 70 – letni kierowca wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu?

Im starszy, tym mądrzejszy. Im starszy, tym bardziej doświadczony. Starsi kierowcy powinni być przykładem dla młodszych, albowiem mają za sobą setki tysięcy przejechanych kilometrów. Dodatkowo, każdy starszy kierowca powinien pamiętać, że człowiek, wraz z upływem lat, reaguje znacznie wolniej na różnego rodzaju bodźce. Ma słabszy wzrok, słabszy słuch, jego reakcje nie są tak szybkie, jak u młodszych ludzi. Niestety, tak działa natura. Niestety, czeka to każdego człowieka.
Dlatego starszy kierowca powinien tym bardziej uważać i jeździć ostrożniej, omijać bardzo ruchliwe miejsca i unikać jazdy w godzinach szczytu. Może to zrobić, bo już nie pracuje i nie musi wyruszać w trasę wtedy, gdy inni ludzie muszą dojechać do pracy.
Niestety, w praktyce okazuje się, że starsi kierowcy nie rozumieją tego. Choć mogliby z domów wyjechać o godzinie 9, kiedy poranny szczyt na drogach mija, wyruszają o 7 albo 8, aby jeszcze zwiększyć korki na drogach. Choć doskonale wiedzą, że ich reakcje są powolniejsze, potrafią dalej jeździć bardzo szybko swoimi samochodami.
I co gorsza, potrafią także wsiąść za kierownicę po pijanemu. To prosty przepis na samobójstwo. Albo na morderstwo na drodze, do którego może dojść po spowodowaniu wypadku.

Młodzi kierowcy powinni ustępować starszym, na przykład ułatwiając im zmianę pasa, włączenie się do ruchu, albo wjazd lub wyjazd z miejsca parkingowego. Z szacunku, z kultury osobistej, z chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Tak trzeba postępować każdego dnia.

Ale… Policja musi bezwzględnie karać pijanych kierowców, niezależnie od wieku.

Pijany 70-latek czyli bezmyślność w wykonaniu starszych kierowców

Młody człowiek, po spożyciu alkoholu, nie potrafi zapanować nad samochodem. Jak nad samochodem może zapanować człowiek mający 70 i więcej lat, który wsiada do auta po pijanemu?
* 11 grudnia 2020 roku po godzinie 17 pijany 70-latek w miejscowości Brzeszcze, przy ul. Turystycznej, prowadzący Citroena, uszkodził trzy samochody na parkingu. Następnie chciał uciec z parkingu. Pijany 70-latek został zatrzymany przez 31-letniego mężczyznę. Jak się okazało, kilka minut wcześniej pijany 70-latek spowodował kolizję na drodze. Mężczyzna miał 1,84 promila alkoholu we krwi.

* 3 lutego 2018 roku, na trasie Kamieniec Ząbkowicki – Przyłęk, pijany 70-latek, prowadzący Daewoo Matiz, zjechał na przeciwległy pas ruchu. Doprowadził do zderzenia czołowego z volkswagenem. 70-letni sprawca wypadku miał 1,69 promila alkoholu we krwi.

* 19 listopada 2020 roku 70-letni kierowca volkswagena, jadący ulicami Szczucina, nie potrafił utrzymać prostego toru jazdy. Mężczyzna zjeżdżał na przeciwległy pas ruchu, aż w końcu spowodował kolizję i uciekł. Poszkodowany w wypadku zapamiętał wiele szczegółów. Dzięki temu policjanci zatrzymali sprawcę wypadku na jego posesji. Jak się okazało, 70-letni kierowca miał 1,75 promila alkoholu we krwi.

Co sprawia, że starsi ludzie, którzy powinni być przykładem dla innych, wsiadają za kierownicę po pijanemu? Bezmyślność? Głupota? Pewność, że się uda? Jak widać na powyższych przykładach, nie udało się. Całe szczęście, że nikt nie zginął. A było blisko, w przypadku czołowego zderzenia.

promiler-iblow-kontrola-drogowa-dmuchanie2

 

Jedyna skuteczna walka z pijanymi kierowcami w każdym wieku – kontrole drogowe

Nie ma skuteczniejszej metody, niż niezapowiedziane kontrole drogowe i… czujność innych kierowców. Kiedy zauważymy, że kierowca innego auta nie potrafi utrzymać prostego toru ruchu, jedzie agresywnie, nie stosuje się do przepisów, uszkadza auta na parkingu i chce uciekać – nie wahajmy się wezwać Policji. Pijany kierowca może kogoś zabić, zranić, zrobić z niego kalekę na całe życie.
Do walki z pijanymi kierowcami polska Policja wykorzystuje urządzenie Promiler iBlow. To świetny alkomat, który został zaprojektowany w Polsce. Jest on nazywany „żółtą pałką” ze względu na swój charakterystyczny wygląd, a także przez to, że jest wykorzystywany przez Policję drogową. To prawdziwa pałka na pijanych kierowców. A także bardzo proste w obsłudze, wygodne i czułe narzędzie pomiarowe.

– Nietrzeźwi kierowcy to ciągle plaga w naszym kraju. Według najnowszych danych, w 2020 roku miało miejsce aż 1,6 tys. wypadków drogowych i prawie 10 tys. kolizji, w których sprawcą byli nietrzeźwi kierowcy. Cieszymy się, że nasze alkomaty przesiewowe PROMILER iBlow pomagają policjantom zabezpieczać polskie drogi przed plagą pijanych kierowców – powiedział Mikołaj Witczak, członek zarządu PROMILER.

Pomiar przy użyciu Promiler iBlow trwa szybko – do 4 sekund. Co ważne w trakcie trwania obecnej pandemii, pomiaru dokonuje się w wydychanym powietrzu. To sprawia, że nie trzeba używać ustników i nie ma zagrożenia, że dojdzie do przeniesienia wirusów COVID 19. Sercem urządzenia iBlow jest czujnik elektrochemiczny o bardzo dużej czułości (+/- 0.07 promila przy 1,0 promila BAC w 25 st. Celsjusza). Można nawet dokonywać pomiarów w pojemnikach z płynem. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy w znajdującym się w pojeździe pojemniku albo butelce, nie znajduje się alkohol.

Dystrybutorem urządzeń Promiler iBlow w Polsce jest firma Promiler z Poznania. www.promiler.pl

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się