Czy liczba pijanych kierowców na polskich drogach się zwiększa, czy zmniejsza? Czy zwiększa się świadomość społeczna, związana z jazdą samochodem po pijanemu? Czy na przestrzeni lat zmniejszył się odsetek pijanych, wśród ogólnej liczby kierowców?

Od wielu lat prowadzone są kampanie, mające na celu wyeliminowanie pijanych kierowców z ruchu drogowego. Na przestrzeni lat znacząco zwiększono kary za jazdę po pijanemu. Poza tym w rękach Policji pojawiły się także nowoczesne urządzenia, pozwalające na szybkie sprawdzanie trzeźwości, w najmniej spodziewanych miejscach. To oczywiście, nowoczesne alkomaty, umożliwiające możliwość dokonania szybkiego, precyzyjnego pomiaru u kontrolowanego kierowcy.
Co ważne, kontrole trzeźwości zaczęli także samodzielnie przeprowadzać właściciele firm budowlanych oraz transportowych. Umożliwiły im to również nowoczesne alkomaty. Także zakłady komunikacji miejskiej rozpoczęły rutynowe i niezapowiedziane kontrole swoich pracowników.

Zwiększa się także świadomość społeczna na temat skutków, jakie wiążą się z jazdą po spożyciu alkoholu. Coraz więcej osób zatrzymuje pijanych kierowców i wzywa Policję. I jest to bardzo pozytywne działanie ze strony ludzi, albowiem pijany kierowca to potencjalny morderca za kierownicą.

Czy na przestrzeni 19 lat ilość pijanych kierowców się zmniejszyła?

Rok 2001
-> Ilość zarejestrowanych pojazdów w Polsce – 14.724.293 sztuki (w tym 10.503.052 samochody osobowe).
-> Nietrzeźwi kierowcy uczestniczyli w 7432 wypadkach drogowych. Zginęło w nich 801 osób, a 9112 odniosło obrażenia.
-> Pijani kierowcy byli sprawcami 4056 wypadków. Zginęło w nich 479 osób. Ranne zostały 5634 osoby.

Rok 2020
-> Ilość zarejestrowanych pojazdów w Polsce – 32.991.293 sztuki (w tym 25.113.862 samochody osobowe).
-> Nietrzeźwi kierowcy uczestniczyli w 2450 wypadkach drogowych (ponad 10% wszystkich wypadków). Zginęło w nich 327 osób, a 2773 odniosły obrażenia.
-> Pijani kierowcy byli sprawcami 2015 wypadków, w których zginęło 271 osób, a rannych zostało 2167 osób.

Wszystkie dane: Statystyki Policji

Podsumowując:
Działania Policji (kontrole stanu trzeźwości), zwiększenie kar za jazdę po pijanemu, a także presja społeczna spowodowały, że pijanych kierowców jest znacznie mniej.
W 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych o 124% więcej pojazdów silnikowych, niż w 2001 roku. Bardziej obrazowo: w 2020 roku w Polsce było zarejestrowanych 2,24 razy więcej aut, niż w 2001 roku. W 2020 roku w Polsce było zarejestrowane o 18 267 000 więcej aut, niż w 2001 roku.
• Pomimo tego, że na polskie drogi w 2020 roku wyjechało dodatkowe 18 mln 267 tys. aut, w porównaniu do 2001 roku zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, w których uczestniczyli pijani kierowcy. Co ważne, zmniejszyła się prawie trzykrotnie.
W porównaniu do 2001 roku, w 2020 o połowę zmniejszyła się liczba wypadków, spowodowanych przez pijanych kierowców.

Jak widać, prowadzone działania, mające na celu walkę z pijanymi kierowcami, przynoszą skutek. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale na przestrzeni 19 lat widać ogromny krok w przód.

Polska drogówka do szybkich, przesiewowych kontroli kierowców wykorzystuje alkomat PROMILER iBlow - charakterystyczną tzw. żółtą pałkę.

Polska drogówka do szybkich, przesiewowych kontroli kierowców wykorzystuje alkomat PROMILER iBlow – charakterystyczną tzw. żółtą pałkę.

Pogromca pijanych kierowców – alkomat Promiler iBlow

Nie ma skuteczniejszej metody, niż niezapowiedziane kontrole drogowe, w najmniej spodziewanych miejscach. Jak widać, są to działania skuteczne. Ale sama Policja też potrzebuje wsparcia. Dlatego zawsze warto zgłosić na Policję to, że kierowca na drodze zachowuje się w podejrzany sposób. Pijany kierowca jeździ agresywnie, nie jest w stanie utrzymać właściwego toru jazdy (jedzie slalomem), nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego. Być może dzięki temu uratujemy komuś życie, albo zdrowie. Pijany kierowca może zmienić czyjeś życie w piekło i zrobić z normalnego człowieka – kalekę. Trzeba temu zapobiec.
Do walki z pijanymi kierowcami polska Policja wykorzystuje urządzenie Promiler iBlow. To świetny alkomat, który został zaprojektowany w Polsce. Jest on nazywany „żółtą pałką” ze względu na swój charakterystyczny wygląd, a także przez to, że jest wykorzystywany przez Policję drogową. To prawdziwa pałka na pijanych kierowców. A także bardzo proste w obsłudze, wygodne i czułe narzędzie pomiarowe.


-„Liczba wypadków na przestrzeni lat spada, to prawda. Ale mimo tego nietrzeźwi kierowcy to ciągle plaga w naszym kraju. Według najnowszych danych, w 2020 roku miało miejsce aż 1,6 tys. wypadków drogowych i prawie 10 tys. kolizji, w których sprawcą byli nietrzeźwi kierowcy. Cieszymy się, że alkomaty PROMILER pomagają policjantom, ale także że pomagają kierowcom ustrzec się przed skutkami jazdy pod wpływem alkoholu.” – powiedział Mikołaj Witczak, członek zarządu PROMILER.

Pomiar przy użyciu Promiler iBlow trwa szybko – do 4 sekund. Co ważne w trakcie trwania obecnej pandemii, pomiaru dokonuje się w wydychanym powietrzu. To sprawia, że nie trzeba używać ustników i nie ma zagrożenia, że dojdzie do przeniesienia wirusów COVID 19. Sercem urządzenia iBlow jest czujnik elektrochemiczny o bardzo dużej czułości (+/- 0.07 promila przy 1,0 promila BAC w 25 st. Celsjusza). Można nawet dokonywać pomiarów w pojemnikach z płynem. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy w znajdującym się w pojeździe pojemniku albo butelce, nie znajduje się alkohol.

Dystrybutorem urządzeń Promiler iBlow w Polsce jest firma Promiler z Poznania. www.promiler.pl

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Podziel się