Jak najszybciej i najtaniej naprawić samochód?

Naszym zdaniem:
-> Samodzielnie zdiagnozować przyczynę awarii auta.
-> Samodzielnie kupić części.
-> Zlecić naprawę mechanikowi – wykonanie konkretnej czynności, za ściśle określoną sumę. To oczywiste, że w trakcie naprawy mogą pojawić się dodatkowe koszty. Ale nie zawsze się tak zdarza.

Samodzielna diagnoza awarii – co się zepsuło w moim samochodzie?

Nie ma nic gorszego, niż przyjście do warsztatu samochodowego i powiedzenie – drogi Panie, coś się tutaj zepsuło. Nie wiem co, bo ja się nie znam. Niech Pan sam sprawdzi.

I można trafić na nieuczciwego mechanika, który zamiast jednej awarii znajdzie osiem. Albo, na uczciwego, który naprawdę znajdzie 10 podzespołów do wymiany. Bo w 15-letnim samochodzie zawsze znajdzie się coś, co nie pracuje już tak, jakby przed chwilą opuściło fabrykę.

Mechanicy też popełniają błędy. Pisaliśmy o tym kilka razy na naszym portalu. A niekiedy, po prostu nie mają czasu, albo ulegają rutynie.


Jak samodzielnie diagnozować awarie? W sieci można znaleźć cały szereg poradników motoryzacyjnych, w których dokładnie opisano, jakie są objawy awarii poszczególnych podzespołów. Samochód rzadko kiedy psuje się od razu. Najczęściej od pewnego czasu daje oznaki pewnych uszkodzeń i niedomagań.

->Hałasy, niewłaściwa praca silnika, stukanie, brak mocy, zapalanie się kontrolek ostrzegawczych, obniżanie się lub zwiększanie się poziomu płynów, złe prowadzenie, informacje na wyświetlaczu komputera pokładowego.
Za 30 złotych można kupić proste urządzenie do odczytywania kodów błędów, z gniazdka OBD2. Wystarczy sparować je z telefonem, z systemem Android, na który trzeba ściągnąć odpowiednią aplikację (darmową, albo płatną, za 70 zł).

-> Każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy wymiany wymagają klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, opony, elementy zawieszenia, filtry i płyny.


Samodzielny zakup części – dlaczego to się opłaca?

Najłatwiej jest zlecić zakup części mechanikowi. Ale…


-> Mechanik niczego nie robi za darmo. I prawidłowo, w końcu nie jest instytucją charytatywną. Dlatego, jeśli to mechanik zamówi części, dołoży do nich swoją marzę.

-> Wielu mechaników korzysta z usług dużych dystrybutorów części. Wtedy mechanik ma do wyboru części różnych producentów. W wielu przypadkach nie będzie pytać klienta o to, jakie części chce. Zamówi te, które sam uważa za dobre. Albo takie, których zakup jest odpowiednio premiowany.

-> Trzeba też pamiętać o tym, że niektórzy mechanicy korzystają z usług sklepów albo hurtowni. A tam wybór części może być mały, a same części – drogie. Nie chcemy tego.

-> Tak naprawdę, tylko niewiele warsztatów pokazuje klientowi, jakie części dla niego zakupiło. Producenci części udzielają na nie gwarancji. Ale klient rzadko ją widzi.

-> Jeszcze gorsza sytuacja ma miejsce w przypadku płynów eksploatacyjnych. Właściciel auta w wielu przypadkach w ogóle nie wie, czy do jego auta wlano np. olej silnikowy określonej marki, czy produkt z beczki, spełniający określone parametry.

Dlatego najbardziej opłaca się kupić części do samochodu samodzielnie.
-> To właściciel samochodu wybiera, jaką część chce w swoich aucie zastosować. Czy ma to być część najdroższa, czy po prostu zamiennik. Wszystko zależy od tego, ile właściciel auta chce wydać na zakup części.

Przy zakupie części zamiennych należy unikać zakupu najtańszych zamienników, bezmarkowych. To często części bardzo niskiej jakości, o niskiej trwałości. Do tego wiele z nich może nie pasować. Przykładem mogą być filtry, na przykład kabinowe, które trzeba docinać, bo nie pasują.

To właściciel samochodu wybiera, jakiej marki płyn eksploatacyjny chce zastosować w swoim aucie.

-> Przy zakupie płynów eksploatacyjnych zawsze należy kierować się wskazaniami producenta samochodu, który ustala specyfikację płynów. Wybór marki należy już do właściciela pojazdu.

DSCF8325

Trzeba pamiętać o tym, że naprawa niektórych podzespołów wiąże się z koniecznością wymiany innych, dodatkowych.
-> Przykładowo wymiana rozrządu zawsze wiąże się z koniecznością wymiany pompy cieczy chłodzącej. Wymiana dwumasowego koła zamachowego zawsze wiążę się z koniecznością wymiany sprzęgła.
-> W trakcie pracy mechanik może dojść do wniosku, że jakiś podzespół także wymaga wymiany. Powinien poinformować o tym fakcie klienta.
->W trakcie niektórych prac potrzebne są regulacje. Jest to normalne i trzeba za to zapłacić. Na przykład montaż nowych opon, naprawa zawieszenia, albo układu kierowniczego zawsze wiąże się z koniecznością ustawienia geometrii zawieszenia.
-> W nowoczesnych autach wymiana przedniej szyby, atrapy chłodnicy, albo zderzaka zawsze wiąże się z koniecznością kalibracji systemów ADAS (głowic radarowych i przedniej kamery, za szybą).
-> Wiele napraw wymaga dokonania czynności dodatkowych. Rozebranie silnika wiąże się niemal zawsze z koniecznością zastosowania nowego napędu rozrządu i nowego oleju silnikowego. To nie są fanaberie mechanika i naciąganie, tylko profesjonalizm.

W niektórych przypadkach opłaca się zakup części regenerowanych, albo poddanie części regeneracji w profesjonalnych firmach. Daje to duże oszczędności.
-> Opłaca się kupno profesjonalnie zregenerowanych wtryskiwaczy systemów wtrysku bezpośredniego, albo na przykład turbosprężarek.

Czy opłaca się kupno części używanych?
-> Opłaca się zakup używanych części blacharskich, tym bardziej, że czasami możemy znaleźć je w kolorze nadwozia własnego auta. Można kupić używany silnik, albo skrzynię biegów. Można kupić także używane części wnętrza auta – jeśli zostały zdemontowane w odpowiedni sposób i można je założyć (nie uszkodzono elementów montażowych, zatrzasków itd.).
-> Nie wolno kupować używanych pasków rozrządu, łańcuchów rozrządu, części układu hamulcowego, poduszek powietrznych, części zawieszenia i układu kierowniczego.

Tarcza sprzęgła Photo on Foter.com

Tarcza sprzęgła Photo on Foter.com

Gdzie kupić części do naprawy samochodu?

Gdzie najlepiej kupić części samochodowe w Polsce? Najlepszym miejscem do tego jest portal Allegro.pl.
-> Allegro.pl to miejsce, gdzie można znaleźć miliony części do samochodów. W jednym miejscu oferowane są części do aut popularnych, bardzo rzadkich i zabytkowych.
-> Ogromna konkurencja sprawia, że można znaleźć tu świetne oferty cenowe.
-> Sprzedawcy oferują części oryginalne i zamienniki, a także części używane i zregenerowane.
-> Koszty dostaw części są bardzo niskie. W przypadku skorzystania z oferty Smart (przy zakupie części powyżej 40 zł), dostawa jest darmowa. Można także korzystać z darmowego zwrotu. Można korzystać z przesyłek kurierskich i dostaw do paczkomatów (najczęściej za 8,99 zł).
-> Na Allegro.pl działają firmy, które mają w swoich ofertach po kilkanaście tysięcy artykułów. Można w nich kupić wszystko, co potrzebne do naprawy – i zapłacić raz za przesyłkę.
-> Większość firm wysyła towar bardzo szybko. Można go odebrać z paczkomatu już na drugi dzień.
Sprzedawcy pomagają w sprawdzeniu, czy część pasuje do danego auta. Potrzebne są dane techniczne auta i numer VIN.

 Allegro ma wygodną wyszukiwarkę, która pozwala na szybkie znalezienie części do konkretnego pojazdu. Można np. wpisać klocki hamulcowe Opel Astra III.

-> Od pewnego czasu można także korzystać z precyzyjnej wyszukiwarki w menu po lewej stronie, w której można wybrać markę i model auta. Dzięki temu uzyskuje się dostęp tylko i wyłącznie do części, pasujących do danego auta.

-> Możemy wybrać markę producenta części, jakość części (zamiennik/ część oryginalna) i jej górną, możliwą do akceptacji, cenę.

DSCF8333

Najszybszy i najtańszy sposób naprawy samochodu

Podsumowując:


-> Na początku staramy się jak najdokładniej zdiagnozować usterkę. Może nam w tym pomóc wizyta na stacji diagnostycznej. W wielu miejscach, za 20 zł, można wjechać na „tor przeszkód” i sprawdzić, w którym miejscu są wycieki, albo który element zawieszenia szwankuje. Najlepiej wybrać stację diagnostyczną pod miastem, gdzie nie ma zbyt wielu klientów.

-> Kupujemy części do auta, zwracając uwagę na ich właściwe dopasowanie. Pamiętajmy, że ważne są nie tylko marka, model i rocznik. Także pojemność silnika, rodzaj nadwozia, a także numer VIN. W przypadku zakupu części blacharskich potrzebny będzie kod koloru. Na wszystkie części mamy gwarancję.

-> Wybieramy mechanika, któremu zlecimy naprawę pojazdu. Mechanik, który wie, co ma wykonać w danym aucie (np. wymienić termostat i płyn chłodniczy) jest w stanie precyzyjnie określić czas i koszt naprawy. To dobra wiadomość dla niego i dla właściciela auta. Potwierdzeniem wykonania zleconych czynności jest paragon. Muszą się na nim znaleźć wyszczególnione wszystkie wykonane czynności, aby w razie problemów, mieć podstawę do reklamacji.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się