Polska czy zagranica? To jedno z podstawowych pytań. Gdy już wybierzesz którąś z opcji, zastanów się, jakie tereny Cię interesują – góry, Mazury, a może nad morze? Decyzja często nie należy do najłatwiejszych, a jeśli wybierasz się z większą ekipą, musisz liczyć się ze zdaniem reszty. Sprawdź, jaki dystans dzieli Was od upragnionego celu, ile kilometrów masz do przebycia. Nie zapomnij też o bardzo ważnej sprawie – rezerwacji miejsca noclegowego w przypadku dłuższego pobytu.

Nawigacja: czy GPS się przyda?

Sprzęty bywają zawodne i czasem potrafią wyprowadzić nas (dosłownie) w pole, ale zdarza się to dość rzadko. Tradycyjne papierowe mapy również bywają zawodne, ponieważ infrastruktura drogowa zmienia się z roku na rok, a co więcej, są nieporęczne w czasie jazdy. Trzeba się specjalnie zatrzymać lub poprosić o pomoc pasażera. A poza tym na mapach papierowych zdarzają się też różnego rodzaju błędy.
Nawigacja GPS to zdecydowanie lepszy pomysł. Zaprzyjaźniona z naszą stroną firma Smartcams proponuje np. wersję 2 w 1: rejestrator jazdy z nawigacją. Wyznacza właściwą trasę, a dodatkowo, zapewnia maksimum bezpieczeństwa, dokumentując przebieg jazdy. W razie ewentualnej kolizji, stłuczki czy porysowania samochodu na parkingu, masz dowód i sprawdzisz, kto jest sprawcą.

Co możemy o tym powiedzieć? Przydatne jest i jedno i drugie. Ale jeśli kupimy osobno nawigację i rejestrator, to będziemy mieć spory problem z ich jednoczesnym podłączeniem. Bo gniazdko zapalniczki mamy tylko jedno… Zatem stosuje się przedłużacze. Ale i tak trzeba walczyć z dwoma przewodami zasilającymi. Rozwiązanie, w którym stosuje się jedno urządzenie, łączące obie funkcje, sporo ułatwia.

Photo by jaguarmena on Foter.com / CC BY

Photo by jaguarmena on Foter.com / CC BY

Bezpieczeństwo

Przed kilkudniowym lub kilkutygodniowym wyjazdem upewnij się, że Twój pojazd jest w pełni sprawny. Możesz zrobić to na własną rękę, ale warto wybrać się też na przegląd lub zaprowadzić samochód do zaufanego mechanika. Niezbędna jest również w pełni wyposażona apteczka (powinna zawierać m.in. opatrunki, gumowe rękawiczki, trójkątną chustę, folię izotermiczną).

Z naszymi radami każda podróż stanie się przyjemnością. Zatem: szerokości!

Podziel się