Ulubiona muzyka w głośnikach samochodowego audio potrafi uprzyjemnić każdą, nawet najdalszą podróż. Liczy się jednak nie tylko odpowiedni dobór playlisty, ale również jakość dźwięku, w jakiej ulubione utwory będą odtwarzane. I choć z roku na rok producenci aut oferują coraz lepszy standard fabrycznego nagłośnienia, to wciąż czystość dźwięku czy wręcz jego jakość może u wielu melomanów wzbudzać przerażenie. Zresztą, stąd pomysł na ten poradnik – ma on pomóc przy wyborze odpowiedniego radia samochodowego. Powiedzmy sobie szczerze – ogromna oferta rynkowa pozwala wybierać spośród tysięcy produktów .Jednak decyzja nie jest łatwa.

Który wyświetlacz będzie najlepszy?

Teoretycznie, radio samochodowe powinno zapewniać dobrą jakość dźwięku a nie obrazu, ale pamiętajmy również o tym, że coraz częściej takie urządzenia stają się także samochodowymi centrami multimediów. Wyświetlacz LCD w odtwarzaczu powinien zapewniać łatwość obsługi, oraz odpowiednią widoczność wszystkich funkcji. Generalnie jednak założyć można, że radio które ma służyć nie tylko jako odtwarzacz muzyki, ale również jako nawigacja, powinno mieć wyświetlacz o wielkości 6,5 cala. Równie ważna jest jednak kwestia kontrastu na wyświetlaczu.

O co tu chodzi? Kontrast to różnica pomiędzy kolorem tła, a barwą treści jakie wyświetlają się na ekranie wyświetlacza. W dobrych radiach samochodowych wszystkie teksty czy przyciski powinny być dobrze widoczne, a kolory odpowiednio kontrastować ze sobą.

 

Dobre radio samochodowe powinno mieć GPS oraz wifi

Takie dodatki jak choćby wi-fi czy nawigacja GPS jeszcze jakiś czas temu były traktowane jako luksus, a dziś stanowią już praktycznie standard w dobrej jakości radioodtwarzaczach do auta. Nic w tym dziwnego – obecność takich opcji znacznie ułatwia i uprzyjemnia poruszanie się po drodze.
Kupując do auta radioodtwarzacz wyposażony w moduł GPS możemy całkiem sporo zaoszczędzić – nie ma już bowiem konieczności kupowania dwóch oddzielnych urządzeń przeznaczonych do różnych celów. Poza tym osobna nawigacja blokuje dostęp do gniazdka zapalniczki.
Już teraz, sprzęt audio może stać się doskonałym przewodnikiem w zatłoczonym mieście czy nieznanej okolicy. Radio z nawigacją pozwala uniknięcia konieczności wieszania kolejnych urządzeń na przedniej szybie czy dodatkowo obciążać akumulatora pojazdu koniecznością zasilenia kolejnego sprzętu.

A poza tym, radio z GPS w aucie zapewni znacznie lepszy komfort jazdy – miłośnicy głośnej muzyki w aucie nie muszą już martwić się, że nagle przegapią skręt do celu. W momencie, gdy zbliżać się będzie moment zjazdu do celu, komunikat usłyszymy w tych samych głośnikach, z których odtwarzana jest muzyka !I jeszcze jedno – używanie nawigacji samochodowej w radiu jest po prostu znacznie bardziej wygodne. W przypadku nawigacji umieszczonej w radiu zazwyczaj wszystko jest pod ręką, co pozwala na wygodną, intuicyjną obsługę. A po co komuś wi-fi w samochodzie? To niezwykle przydatna funkcja.

 

Radio z WIFI i bluetooth I Motorewia.pl I Radio z wifi i bluetooth (foto. car-tronic.pl)

Radio z WIFI i bluetooth I Motorewia.pl I Radio z wifi i bluetooth (foto. car-tronic.pl)

Możliwość podłączenia radia do internetu to świetny pomysł dla osób, które podróżują z dziećmi. Jeżeli w aucie znajdują się ekrany z tyłu, moduł wi-fi pozwala włączyć pociechom bajkę z Internetu, której akurat sobie zapragną. Także kierowca może nagle mieć ochotę posłuchania konkretnej piosenki, której akurat nie ma w swojej playliście z plikami MP3 – w takim wypadku wystarczy jedynie połączyć się z jednym z serwisów muzycznych i po chwili cieszyć się doskonałej jakości utworami.Ile kosztuje radio z GPS? Najtańsze egzemplarze w naszym sklepie kosztują około 900 złotych. Takie urządzenia mają wbudowany także moduł Bluetooth, jak również wejścia na USB i obsługują karty pamięci. Słowem – całkiem niezłe “kombajny”!

Kamera cofania w odtwarzaczu samochodowym

Kupując radio odtwarzacz do auta warto zwrócić uwagę na tak zwane “kombajny multimedialne”, a więc urządzenia, które obok funkcji związanych typowo z dostarczaniem doskonałego dźwięku powinny także spełniać inne role. Bardzo przydatnym dodatkiem może być na przykład asystent parkowania w postaci kamery cofania. Jest on wyjątkowo dobrym pomysłem w przypadku aut, które są relatywnie spore, a jednocześnie zapewniają kiepską widoczność do tyłu.

Kamera cofania umieszczona na wyświetlaczu radia zapewni znacznie wyższy komfort w trakcie parkingowych manewrów. Nie ma już konieczności odwracania się do tyłu tylko po to, aby upewnić się czy z tyłu nic nie stoi. Nawet w najbardziej zatłoczonym miejscu taka kamera zapewni bardzo dokładny obraz tego co się dzieje z tyłu auta. Jest lepsza od lusterek pod tym względem, że pozwala zobaczyć małe obiekty tuż przy zderzaku auta – elementy architektury miejskiej, a nawet małe zwierzę, które może się nieopatrznie znaleźć z tyłu pojazdu.

Czy kamera cofania w odtwarzaczu jest wygodniejsza niż ta zamontowana na przykład w wewnętrznym lusterku? Tak! Przede wszystkim dlatego, że jest umieszczona znacznie bliżej oczu kierowcy, zatem zapewni łatwiejsze manewrowanie. A poza tym, powierzchnia wyświetlacza radia samochodowego i tak jest kilka razy większa niż ekranu, zamontowanego w lusterku wewnętrznym, co zapewnia znacznie lepszy obraz.

Czy warto jest kupować używane radia samochodowe?

Zakup radia samochodowego z drugiej ręki może się wydawać świetną okazją. W cenie fabrycznie nowego “golasa” otrzymujemy radio, które ma całe mnóstwo dodatkowych funkcji oraz opcji. Problem jednak w tym, że choć niska cena zdecydowanie kusi, to bardzo często okazuje się, że jest ona jedyną zaletą takiego radioodtwarzacza. I nie piszemy tak dlatego, że sami sprzedajemy nowy sprzęt. Po prostu – zakup radia z drugiej ręki to często ryzyko kiepskiej inwestycji. Po pierwsze, nigdy nie możemy mieć pewności, czy radioodtwarzacz używany nie jest w jakiś sposób uszkodzony. Praktycznie w każdym przypadku używane odtwarzacze multimedialne sprzedawane są po wyjęciu z auta. Nie ma zatem żadnego sposobu, aby choćby przez chwilę przetestować ich działanie. Owszem, teoretycznie możemy poprosić sprzedawcę by zamontował radiootwarzacz w naszym aucie, ale szansa że się zgodzi jest minimalna.

A warto pamiętać, że urządzenia multimedialne do samochodu mogą być w różny sposób uszkodzone – czy to przestanie działać potencjometr głośności, czy też zniknie jedna z ważnych funkcji. Generalnie, może się okazać, że wybrane przez nas radio samochodowe rzekomo “renomowanej” marki nie będzie zapewniać praktycznie żadnej przyjemności w czasie jazdy. Ot, najprostszy przykład – niedziałające wejście USB. Większość z nas rezygnuje z płyt CD na rzecz znacznie bardziej praktycznych i poręcznych odtwarzaczy MP3. Niestety, kupując radio używane możemy trafić na egzemplarz w którym ów element uległ uszkodzeniu. A naprawa jest albo zbyt droga w stosunku do wartości samego urządzenia, albo wręcz niemożliwa.

Albo kolejny przykład – radia, które odczytując płytę lub plik z danymi w formacie MP3 nagle się zawieszają. Potrafi być irytujące, prawda? Zazwyczaj czynność usunięcia usterki oznacza koszty niewspółmiernie duże do ogólnej ceny takiego sprzętu. A przecież nigdy nie możemy mieć pewności jak poprzedni użytkownik eksploatował dane urządzenie! Precyzyjną elektronikę niezwykle łatwo uszkodzić.I chyba największe zagrożenie, czyli ryzyko zakupu odtwarzacza pochodzącego z nielegalnego źródła. Co prawda, ryzyko jest coraz mniejsze, bowiem kradzieże sprzętu audio z samochodu zdarzają się już rzadko, niemniej jednak wciąż istnieje. I jeżeli nawet uda nam się kupić całkiem niezłe jakościowo radio w wyjątkowo niskiej cenie, to zawsze pozostaje problem prawny. Jeżeli taki zakup odkryje policja, to w najlepszym przypadku odbierze nam urządzenie, bez zwracania jakichkolwiek pieniędzy za jego zakup. A wcale do rzadkości nie należą sytuacje, gdy stróże prawa zgłaszają takie przypadki do sądu, który potem stawia zarzut paserstwa. I nie ma tu najmniejszego znaczenia, że tylko kupiliśmy to radio – zazwyczaj u sprzedawców sprzętu z drugiej ręki nie ma co liczyć na jakiekolwiek potwierdzenie zakupu.Nie twierdzimy, bynajmniej, że wszystkie używane radioodtwarzacze sprzedawane w Polsce są w jakiś sposób uszkodzone czy też kradzione. Niestety, ryzyko natrafienia na sprzęt który zamiast przynosić przyjemność i relaks w trakcie jazdy, możemy kupić urządzenie które wpędzi nas w poważne problemy prawne. Lepiej odżałować te kilkaset złotych i kupić całkiem nowy sprzęt, na który otrzymamy gwarancję producenta, która obejmuje także serwis.

Stacja multimedialna z ekranem dotykowym, Rocker I Motorewia.pl I (foto. car-tronic.pl)

Stacja multimedialna z ekranem dotykowym, Rocker I Motorewia.pl I (foto. car-tronic.pl)

Przedział cenowy radioodtwarzaczy

Ile właściwie kosztuje dobre radio do samochodu? Wszystko zależy od zakresu funkcji, które nas interesują. Najtańsze odtwarzacze, wyposażone w czytnik MP3 i kart pamięci to wydatek kilkudziesięciu złotych. Z kolei rozbudowane stacje multimedialne oznaczają koszty rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Niby sporo, ale ich możliwości naprawdę robią wrażenie – nawigacja GPS, zestaw głośnomówiący, wi-fi oraz wiele innych dodatków! Więcej produktów w sklepie http://car-tronic.pl/

 

Jeśli artykuł się Państwu podobał, prosimy o udostępnianie

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW MOTOREWII

REWIA czyli testy naszych motoryzacyjnych gwiazd

MOTOTECHNIKA

MOTOARTYKUŁY o interesujących samochodach

MOTOMILITARIA – samochody w służbie wojska

HUMOR I CIEKAWOSTKI

SAMOCHODY ŚWIATA

ZAPRASZAMY DO POLUBIENIA MOTOREWII W KANAŁACH SOCIAL MEDIA, GDZIE PUBLIKUJEMY DODATKOWO CIEKAWE ZDJĘCIA I FILMY

MOTOREWIA NA FACEBOOK

MOTOREWIA NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA SERDECZNIE ZAPRASZA!

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się