Od nowego roku straże miejskie i gminne nie będą miały prawa dokonywać kontroli prędkości przy pomocy fotoradarów przenośnych i stacjonarnych. Oznacza to, że do końca bieżącego roku polowanie na kierowców będzie znacznie intensywniejsze, niż do tej pory.

Każdy będzie chciał jak najwięcej wyciągnąć z maszynki do robienia pieniędzy, jaką w wielu przypadkach stał się fotoradar, zanim będzie musiał oddać ją Policji. W obliczu tej nagonki warto wiedzieć, że istnieje możliwość obniżenia wysokości mandatu, rozłożenia do na raty, a nawet całkowitego anulowania go.

fotoradar2
Ostatnie lata przyniosły wiele dobrego w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Nietrudno jednak nie zauważyć, że kierowcy są traktowani jak dojne krowy. Fotoradary straży miejskich i gminnych w większości przypadków nie są używane jako narzędzia poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a jako źródło dochodu. Zachęcamy do zapoznania się z raportem Najwyższej Izby Kontroli z 4 listopada 2014 roku, dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego i proponowanych zmian.

Mandat można obniżyć, anulować lub rozłożyć na raty

Zezwala na to prawo, ale o umorzenie, obniżkę albo rozłożenie na raty (maksymalnie na dziesięć rat) upominać się mogą tylko te osoby, które mają niskie dochody i których po prostu nie stać na opłacenie mandatu.

Kiedy można złożyć prośbę? Po przyjęciu mandatu i po pokwitowaniu jego odbioru. Kierowca ma siedem dni na zapłatę mandatu albo na złożenie wniosku, wraz z dokumentami potwierdzającymi złą sytuację finansową.

fotoradar3

W jakich przypadkach można ubiegać się o rozłożenie, anulowanie lub obniżkę mandatu?

Powodem mogą być niskie dochody, albo ich brak w przypadku osób bezrobotnych. Przy składaniu prośby o umorzenie, anulowanie lub rozłożenie na raty, trzeba przedstawić dokumenty, które potwierdzą wysokość zarobków. Zatem, w zależności od sytuacji, należy przedstawić zaświadczenie o byciu osobą bezrobotną, zaświadczenie o zarobkach, odcinek renty lub emerytury, dokumenty potwierdzające wysokość miesięcznych wydatków na przykład na mieszkanie i opłaty.

Do prośby należy zawsze dołączyć kserokopię przyjętego mandatu.

Wniosek należy opłacić – albo za pomocą znaczków skarbowych, albo dowodu dokonania opłaty skarbowej. Opłata wynosi dziesięć złotych. Wnioski bez dokonanej opłaty skarbowej nie są rozpatrywane.

Gdzie kierować wniosek?

Kiedy mandat został wystawiony przez Policję i Inspekcję Transportu Drogowego ->
do Urzędu Wojewódzkiego, na terenie którego wystawiono mandat

Kiedy mandat został wystawiony przez straż miejską lub gminną  -> do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta

Wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi złą sytuację finansową można także złożyć drogą elektroniczną, poprzez system ePUAP (epuap.gov.pl). Wcześniej trzeba wówczas przygotować skany wszystkich dokumentów.

Dokumenty można także wysłać listem poleconym albo złożyć w kancelarii danego urzędu.

Zgodnie z prawem urzędy mają miesiąc czasu na odpowiedź. W skomplikowanych sprawach termin ten może wydłużyć się dwukrotnie.

fotoradar4

Warto pamiętać o tym, aby z wysyłką dokumentów zmieścić się w siedmiodniowym terminie, koniecznie dokonać opłaty skarbowej oraz udokumentować odpowiednio prośbę. Złożenie samego wniosku, bez dokumentów potwierdzających złą sytuacje finansową będzie tylko stratą czasu.

Mandat, nawet wysoki, może przydarzyć się każdemu i zrujnować mu budżet. Możliwość rozłożenia takiego mandatu na pięć lub dziesięć rat pozwoli spokojnie dotrwać do lepszych czasów. Warto znać swoje prawa.

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się