Każdy, kto choć raz słyszał o polskich realiach obrotu samochodami, na myśl o portalach aukcyjnych w USA może się przestraszyć. Obawy są zresztą w pełni uzasadnione. Kupując samochód używany w kraju nad Wisłą, trudno trafić na w 100 procentach uczciwy opis techniczny. Problem ten nie dotyczy zresztą wyłącznie samych klientów indywidualnych, lecz również dużych podmiotów zajmujących się obrotem samochodami.

Jak to w Stanach bywa?


Na szczęście realia amerykańskie są zupełnie inne. Aukcje samochodowe USA na portalach motoryzacyjnych (a przynajmniej te największe) to prawdziwy konglomerat wielu różnych ogłoszeń, które jednak… są całkowicie zgodne z rzeczywistością. W USA bardzo dużą uwagę przykłada się do opisów technicznych pojazdów sprzedawanych na aukcjach.

Według panujących tam zasad, to właściciel portalu aukcyjnego odpowiada za prawidłowe opisy techniczne sprzedawanych aut, motocykli i samochodów ciężarowych. Trudno więc, by w ten sposób szargał on swoją dobrą opinię.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że każdy duży portal aukcyjny z USA posiada szereg narzędzi kontrolnych, umożliwiających Klientowi złożenie skargi. Jeśli okaże się, że Sprzedawca faktycznie chciał oszukać Kupującego, zostanie on najprawdopodobniej usunięty z grona współpracowników portalu. W Polsce o takich zasadach możemy niestety jedynie pomarzyć…

 

Samochód sprawny, uszkodzony, czy może zabytek?

Zaletą amerykańskiego rynku samochodowego jest olbrzymia liczba podmiotów zainteresowanych sprzedażą auta. Warunki finansowe zdecydowanej większości mieszkańców USA są znacznie lepsze niż w Polsce. Dlatego o wiele łatwiej można tam trafić na pojazd uszkodzony, którego naprawa w Polsce nie będzie aż tak kosztowna. Nie bez znaczenia jest również to, że jego cena może być nawet dwukrotnie mniejsza, niż w przypadku samochodu sprawnego.
Gratką są stare samochody amerykańskie. Owszem, ich cena jest relatywnie wysoka, ale… kupując je w Polsce, nie musimy płacić dodatkowych opłat z tytułu akcyzy, bądź cła. W normalnych warunkach ściągnięcie sprawnego samochodu bezpośrednio do Polski nie jest opłacalne, ze względu na opłaty i podatki. W przypadku zabytków przetransportowanie auta do np. portu w Gdańsku pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić czas, ale też środki, które musielibyśmy poświęcić na przejazd z Niemiec do Polski.

 

Gdzie kupować, czyli krótka lista dobrych serwisów aukcyjnych

Ogłoszenia samochodowe USA możemy znaleźć w pierwszym lepszym amerykańskim serwisie ogłoszeniowym. Problem w tym, że nie zawsze są to ogłoszenia uczciwe. Tylko nieliczne amerykańskie strony internetowe z autami są sprawdzone, lecz na szczęście wybór na nich jest ogromny. Mowa oczywiście o dwóch największych portalach aukcyjnych, takich jak:
1. IAAI – idealny serwis dla początkujących
Jest to największa i najbardziej znana amerykańska strona z autami. Mało które portale internetowe USA mogą poszczycić się tak dużą liczbą ofert sprzedaży i to zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, czy też motocykli. Tutaj wystawia się auta sprawne, zabytkowe a nawet uszkodzone. Na szczęście każda z ofert jest bardzo dobrze opisana, dzięki czemu Nabywca wie, z czym ma do czynienia. Z oferty portalu mogą skorzystać zarówno Klienci indywidualni, jak również firmy, bądź komisy samochodowe.
2. Copart – bezpieczeństwo i profesjonalizm w jednym
Drugim, równie ciekawym (choć nieco mniejszym) serwisem jest Copart. Również i on jest bardzo dobrze znany wśród Amerykanów, jak i… Nabywców z Polski. Umieszczone tutaj ogłoszenia motoryzacyjne USA są jasne, czytelne i opisują pełny zakres prac technicznych, które ewentualnie trzeba byłoby wykonać. Również i tutaj można nabyć samochód sprawny i uszkodzony.

 

Zanim kupisz, czyli prosty przewodnik po amerykańskich zwyczajach

Kupując samochód przez portale internetowe w USA, należy zwrócić uwagę na krótki opis pochodzenia danego pojazdu. Te kilka słów mówi bardzo dużo nie tyle o samych uszkodzeniach, co przede wszystkim o ogólnym stanie samochodu. Oto najważniejsze z nich:
1. Collision – oznacza on, że samochód jest uszkodzony na skutek drobnego wypadku. Nawiasem mówiąc, wybór tej oferty jest bardzo korzystny, gdyż umożliwia zyskanie w miarę sprawnego wozu za całkiem niską cenę. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, amerykańskie strony motoryzacyjne oferują przede wszystkim pojazdy uszkodzone w niewielki sposób.
2. Flood/Weather – ten krótki opis oznacza, że samochód został uszkodzony w trakcie powodzi, bądź też na skutek wielu innych zjawisk pogodowych. Tego typu ogłoszenia motoryzacyjne w USA opiewają co prawda na najniższe kwoty, ale za to są mało korzystne dla odbiorcy…
3. Fire – samochód po pożarze. W praktyce ogłoszenia motoryzacyjne z USA z tym oznaczeniem są najmniej korzystne i nie warto (raczej) się nimi zajmować.
4. Partial?Incomplete repair – oznacza to, że dany pojazd był już wcześniej naprawiany. Niestety może być niekompletny a jego dalsza naprawa może być stosunkowo droga.

Komu jeszcze warto zaufać?

Dwa największe portale internetowe USA to nie jedyne amerykańskie strony aukcyjne którym można zaufać.
Listę tą można rozszerzyć o następujące podmioty:

 

  • Salvage Center – httpss://www.thesalvagecenter.com
  • Impact Canada – httpss://www.impactauto.ca
  • SGI Canada – httpss://www.sgi.sk.ca
  • Stark Auto Sales – httpss://starkautosales.com

 

 

Dlaczego polecamy te strony aukcyjne USA? Przede wszystkim dlatego, że mechanizmy zarządzające ich pracą, w znacznym stopniu przypominają te, z którymi mamy do czynienia u dwóch największych, wymienionych przez nas graczy. Niektóre z tych witryn – jak sama nazwa wskazuje – działają na terenie Kanady.

 

Podsumowanie

Nie każda strona amerykańska z samochodami działa w pełni uczciwie. Dodatkowo brak znajomości lokalnych zwyczajów może łatwo uszczuplić nasz portfel o niezaplanowane wydatki. Dlatego tak ważne jest, by monitorować tylko powyższe portale aukcyjne z USA. Są to zaufane portale motoryzacyjne, do których uczciwości nie mamy żadnych wątpliwości. A jeśli mamy nadal wątpliwości co do naszych umiejętności aukcyjnych, warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej (a najlepiej wyspecjalizowanej firmy, np USA Import), która przejrzy ogłoszenia motoryzacyjne z USA i popularne strony internetowe z aukcjami, a także zajmie się procedurą importu pojazdu w sposób kompleksowy.

 

Chevrolet Caprice - Motorewia.pl Źródło: Starmoz.com

Chevrolet Caprice – Motorewia.pl Źródło: Starmoz.com

 

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów obliczaliśmy krok po kroku ile kosztuje ściągnięcie do Polski kultowego Chevroleta Caprice. Teraz będzie wiadomo, na jakich portalach go szukać, albo innego, ciekawego amerykańskiego pojazdu. Np. sportowego Sciona TC, wypasionej Acury, albo luksusowego Lincolna.

Kupujemy Chevroleta Caprice

Sprowadzamy Chevroleta Caprice do Polski

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się