Współczesna logistyka nie istniałaby bez nowoczesnych magazynów, dostosowanych do przechowywania określonych rodzajów towarów. Obecnie niezwykle popularna jest logistyka zewnętrzna, czyli korzystanie z profesjonalnych magazynów, prowadzonych przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Jak powinno wyglądać właściwe magazynowanie towarów?


Dlaczego logistyka zewnętrzna? Bo to jest po prostu opłacalne. Firma nie musi inwestować pieniędzy w budowę własnych magazynów i w zatrudnianie pracowników do ich obsługi. Nie trzeba płacić podatków od nieruchomości. Nie trzeba kupować wyposażenia magazynów i środków transportowych. Nie trzeba inwestować w informatyczną obsługę magazynów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapłacenie operatorowi logistycznemu za wynajętą powierzchnię magazynową i za pracę osób, zatrudnionych do jej obsługi. Wynajmowanie powierzchni magazynowych od zewnętrznych firm jest opłacalne także z tego powodu, że taka polityka zapewnia sporą elastyczność. W razie potrzeby powierzchnię magazynową można zwiększyć, albo zmniejszyć. To idealne rozwiązanie dla firm działających sezonowo, albo mających sezonowo większe lub mniejsze obroty. Wynajem magazynów od zewnętrznych firm pozwala także prowadzić ekspansję w nowych rejonach – np. w nowym województwie.Bez wielkich inwestycji można zgromadzić towar, który będzie następnie dystrybuowany do konkretnych punktów sprzedaży. To dobre rozwiązanie dla firm handlowych, importowych i produkcyjnych. Magazynowanie towarów musi być realizowane zgodnie z szeregiem zasad. Firma oferująca powierzchnie magazynowe do wynajęcia, musi się do nich bezwzględnie stosować.

Photo by eekim on Foter.com / CC BY

Photo by eekim on Foter.com / CC BY

 

Właściwe magazynowanie towarów – jak powinno wyglądać?

Firmy, korzystające z wynajmu powierzchni magazynowej, płacą za jej kompleksową obsługę. Co można rozumieć przez kompleksową obsługę magazynu? To odbieranie i dostarczanie towarów w odpowiednim czasie. To wyposażenie magazynu we właściwe urządzenia transportowe. To zastosowanie właściwych regałów magazynowych i odpowiednie wyznaczenie dróg wewnętrznych pomiędzy nimi do transportu wewnętrznego. To także zapewnienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej.
Niezbędne jest również zapewnienie właściwych warunków do przechowywania określonych produktów. Niektóre wymagają określonego poziomu wilgotności i temperatury. Produkty spożywcze muszą być szczególnie chronione przed działaniem ze strony szkodników. Specjalnych warunków przechowywania wymagają produkty chemiczne, łatwopalne, przemysłowe itd.
Każdy nowoczesny magazyn powinien mieć również nowoczesny system informatyczny, który pozwoli na bieżąco sprawdzać stany magazynowe. A także, dzięki któremu będzie możliwy dostęp do określonych opakowań zbiorczych. To oczywiste, że nowoczesny magazyn wymaga zatrudnienia wykwalifikowanego personelu. Na przykład do kontroli stanów magazynowych, rozliczania dostaw, a także do obsługi pojazdów służących do transportu wewnętrznego towarów.
Największym zainteresowaniem wśród wynajmujących cieszą się magazyny ze stałymi miejscami składowania. Po prostu, wynajmowane są stałe miejsca składowania, na których przechowywane są tylko i wyłącznie towary wynajmującego. Ciekawą opcją jest możliwość takiego rozmieszczenia towarów na wynajętej powierzchni, aby zapewnić najłatwiejszy dostęp do tych, które są najczęściej rotowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku przechowywania w magazynie towarów FCMG (szybko psujących się), zwłaszcza spożywczych.

 

Wyposażenie nowoczesnego magazynu

Nowoczesny magazyn to miejsce, które jest wyposażone w specjalne konstrukcje do składowania towarów (regały stałe albo ruchome, podkłady, wieszaki, stojaki itd.), urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne (zapewniające właściwą wilgotność i temperaturę), takie jak nawilżacze, klimatyzatory, linie chłodnicze, nagrzewnice itd., sprzęt transportowy (wózki różnego rodzaju, przede wszystkim widłowe), oświetlenie oraz urządzenia przeciwpożarowe (a także automatyczne systemy wykrywania i gaszenia pożarów).
Istnieje kilka rodzajów magazynów, dostosowanych do przechowywania konkretnych towarów. To magazyny otwarte (bez dachów, na specjalnych placach), półotwarte (towary są osłonięte dachem) i zamknięte (towar jest magazynowany w pomieszczeniach zamkniętych, w budynkach murowanych albo halach stalowych). Stosuje się magazyny niskiego składowania (regały do 4,2m), średniego (do 7,2m) i wysokiego składowania (do 25m).

Nowoczesny magazyn firmy Fanlogic w Wałbrzychu

W zgodzie ze wszystkimi wymienionymi wcześniej zasadami działa firma logistyczno – magazynowa Fanlogic. Firma Fanlogic oferuje przechowywanie i magazynowanie towarów w swoim nowoczesnym magazynie, znajdującym się w Wałbrzychu. Oferta firmy obejmuje duże, bezpieczne powierzchnie do wynajęcia. W nowoczesnych halach można przechowywać towary różnej wielkości, także duże i ciężkie. Firma dysponuje odpowiednim sprzętem do ich transportu i odpowiednimi regałami do ich przechowywania. Fanlogic działa w oparciu o nowoczesne systemy gospodarki magazynowej. Dzięki temu można stale kontrolować stany, rozliczać dostawy itd. Każdy powierzony towar jest ubezpieczony. Obsługa magazynu prowadzona jest przez wykwalifikowany personel. Magazyny są ogrodzone i monitorowane. W halach magazynowych panuje stała temperatura. Do przechowywania towarów wykorzystywane są regały wysokiego składowania. Zastosowano strefowy podział magazynów, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie różnych warunków przechowywania określonych towarów, np. konkretnej temperatury czy poziomu wilgotności. Poza usługami, związanymi z przechowywaniem towarów, Fanlogic oferuje usługi spedycyjne, a także przepakowywanie i konfekcjonowanie towarów.

 

Photo by toolstop on Foter.com / CC BY

Photo by toolstop on Foter.com / CC BY

MENU

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się