Dziesiątki tysięcy naukowców na całym świecie od dziesiątek lat zastanawia się nad tym, jak zwiększyć komfort ludzi, którzy podróżują samochodami. Oczywiście, przede wszystkim samochodami premium. Bo o tych, kupujących auta najniższych klas mało kto dba. Jeśli im głowy nie urwie, po wjechaniu w dużą dziurę i nie pęknie im kręgosłup, jeśli silnik jest w miarę wyciszony, to jest dobrze. Ale jak tu zapewnić komfort podczas jazdy Panu Koniowi, albo, jak kto woli, Panu Koniu?

A no właśnie. I to jest dopiero wyzwanie. Pan Koń ma cztery nogi, jest wysoki, duży i nie siedzi podczas jazdy, tylko stoi. Też sobie lubi powyglądać przez okno w trakcie jazdy. Jak jest zimno, albo za gorąco, to jest mu źle, tak, jak człowiekowi. I tak jak człowiek, Pan Koń nie lubi się w trakcie jazdy obijać o ściany. Bo go skóra i mięśnie bolą.

Photo by Jason Fiori on Foter

Photo by Jason Fiori on Foter

 

Koniowóz – co to jest?

Uwaga! Objaśniamy! Koniowóz to – co za niespodzianka – pojazd przeznaczony do bezpiecznego przewozu koni. Na odległości bliskie, dalekie i bardzo dalekie.

Koniowozy buduje się na bazie samochodów dostawczych o masie do 3,5 tony. Taki koniowóz można zbudować w oparciu o każde auto dostawcze, sprzedawane w gołej wersji, z samą ramą.
Firmy, które robią zabudowy do aut dostawczych, budują całe nowe nadwozie na tylnej ramie auta. Zatem musi to być mocna podłoga, a także ścianki i dach. Ścianki powstają zazwyczaj na bazie kratownic z aluminium. Do nich montuje się elementy poszycia zewnętrznego i wewnętrznego, a pomiędzy nimi umieszcza się izolację termiczną. Żeby wnętrze nie wychładzało się zbyt szybko i żeby zbyt mocno nie nagrzewało się latem od słońca.

 

horsecar1

Kształt ładowni budowany jest tak, żeby była aerodynamiczna. Trzeba pamiętać o tym, że ma to wpływ na wygląd auta, zużycie paliwa oraz hałas podczas jazdy.
W ładowni umieszcza się okna boczne i dachowe. Bo Pan Koń też chce światła. Z boku i z tyłu montuje sie szerokie, opuszczane wejścia, stanowiące równocześnie element ściany pojazdu, po złożeniu. Dzięki temu Pan Koń może swobodnie wejść i wyjść z pojazdu.

A to nie wszystko. Pan Koń nie korzysta z pasów bezpieczeństwa, dlatego trzeba go odpowiednio zablokować. Do tego celu służą specjalne barierki. Są one (tak jak i inne elementy koniowozu) wyłożone miękką tapicerką. W razie hamowania Pan Koń nie uderzy się o taki twardy element. Koniowóz, zabudowany na bazie samochodu dostawczego, może przewieźć 2 konie.

Podłoga koniowozu może być pokryta specjalną gumą. Dzięki temu Pan Koń się nie ślizga. A jeszcze do tego jest coś ważnego. Taką podłogę trzeba móc łatwo czyścić. Bo Pan Koń jednak koniem jest i niestety, nie załatwia się do ubikacji. Tylko pod siebie.

horsecar2

 

W co jeszcze może być wyposażony koniowóz? Żeby zapewnić zwierzęciu i ludziom na pokładzie komfort, stosuje się ogrzewanie postojowe i klimatyzację z nawiewami, w całej kabinie. Niezbędne jest dodatkowe źródło zasilania po wyłączeniu silnika, czyli dodatkowe akumulatory. W ładowni musi znaleźć się miejsce na wodę, jedzenie dla Pana Konia i sprzęt do czyszczenia. A także inne wyposażenie, jeśli koń np. jedzie na zawody.

Z racji tego, że trasy z końmi mogą być bardzo dalekie, to w aucie może znaleźć się kabina sypialna dla kierowcy (tzw. kurnik, na dachu kabiny pasażerskiej) i dodatkowa dla pasażera, za przednimi fotelami. Auto może być tez wyposażone niemalże jak kamper, w małe wc, sanitariat, kuchenkę, szafki itd.

Dlaczego akurat dzisiaj napisaliśmy o koniozowach? Bo o pięknych samochodach wszędzie piszą. A czy koniowóz jest gorszy? Nie. Do tego wiele takich koniowozów produkowanych jest w kraju. To znaczy, ich nadwozia. Bo nie mamy własnego auta dostawczego do 3,5 tony, niestety.

horse3

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się