Filtr DPF to jedna z wielu części samochodowych, które trafiają do skupów ze względu na zawartość w nich drogich metali szlachetnych. Gdzie warto oddać filtr DPF? Jak uchronić się przed oszustwem w skupie?

Zużyte filtry DPF nie mogą trafić do zwykłego śmietnika. Gromadzą bowiem wiele szkodliwych zanieczyszczeń powodujących skażenie środowiska. Takie elementy oddaje się do specjalnych punktów. W stacjach zajmujących się recyklingiem filtrów DPF można liczyć na zwrot części wartości podzespołu.

Czym jest filtr DPF?

Filtr DPF to element umieszczony w układzie wydechowym pojazdu. Współpracuje z katalizatorem, który pozwala uniknąć przenikania szkodliwych spalin do środowiska. Cząsteczki sadzy i inne efekty spalania paliwa zatrzymują się na charakterystycznych elementach filtra, które przypominają plaster miodu.

Filtry DPF wytwarza się z metalu lub materiałów ceramicznych. Montuje się je w samochodach z silnikami Diesla (we współczesnych samochodach z silnikami benzynowymi stosuje się odpowiedniki filtrów DPF – filtry GPF).

Dlaczego filtry DPF ulegają zużyciu?

Filtry DPF z czasem ulegają zużyciu. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku codziennej jazdy na krótkich dystansach z niewielką prędkością. W takich warunkach silnik nie może rozgrzać się do odpowiedniej temperatury i utrzymać jej przez określony czas.
Zużycie filtra DPF jest powszechnym problemem wśród osób, które korzystają z samochodu tylko po to, aby dojechać do pracy lub poruszać się nim po mieście. W takich warunkach zgromadzone spaliny nie mają możliwości skutecznie się wypalić, a więc powodują stopniowe zapychanie całego elementu.

Dlaczego filtry DPF można oddawać do skupów?

Zużyte filtry DPF nie mogą trafić do zwykłego śmietnika. Gromadzą bowiem szkodliwe zanieczyszczenia, które powodują skażenie środowiska. Takie elementy oddaje się do specjalnych punktów. W stacjach zajmujących się recyklingiem filtrów DPF można liczyć na zwrot części wartości podzespołu. Z czego to wynika?

W skład filtra DPF wchodzą cenne pierwiastki, które można odzyskać. Ich wydobycie często jest znacznie droższe, niż przetworzenie już istniejącego przedmiotu.
Za sprzedaż jednego filtra można uzyskać nawet ponad 100 zł. To rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. W ten sposób można skutecznie zutylizować część samochodową, dzięki czemu nie będzie stanowiła zagrożenia dla środowiska. Natomiast odzyskane pieniądze obniżą koszt zakupu nowego podzespołu.

W skład filtrów DPF wchodzi m.in. złoto. W niektórych modelach stosuje się też pallad, czyli metal dość rzadki, którego wydobycie jest drogie i problematyczne.
Pierwiastki te wchodzą w reakcję ze szkodliwymi substancjami zawartymi w spalinach, ograniczając ich przenikanie do atmosfery. Ilość poszczególnych metali zależy od rodzaju filtra.

Oszustwa przy skupie filtrów DPF

Skupy filtrów DPF oferują właścicielom samochodów takie ceny, które pozwolą na wzbogacenie się w wyniku przetworzenia odkupionej części. Zdarza się, że są one mocno zaniżone. Takie praktyki stosuje się m.in. w sytuacji, gdy kierowca nie zdaje sobie sprawy z tego, ile rzeczywiście może kosztować zużyta część.

Z tego powodu przed udaniem się do skupu warto sprawdzić cenę konkretnego modelu filtra DPF. Na tego typu elementach często znajdują się specjalne oznaczenia, które pozwalają na zidentyfikowanie części.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym działa kilka skupów DPF, możesz również skontaktować się z pracownikami więcej niż jednego punktu. Prośba o wstępną wycenę po podaniu parametrów produktu pozwoli porównać ceny i sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca się sprzedać element.

Zdarza się, że właściciel samochodu nie zdaje sobie sprawy z tego, że zużyta część może zostać wykorzystana do produkcji nowego elementu, a więc jest warta co najmniej kilkadziesiąt złotych. Zjawisko to jest często wykorzystywane przez pracowników skupów o wątpliwej reputacji.

Dla właściciela pojazdu oddanie części do utylizacji jest obowiązkiem. Jeśli nie wie, że w zamian może uzyskać sporą sumę pieniędzy, prawdopodobnie zgodzi się na przekazanie części za darmo.

Z tego powodu warto stawiać na skupy zużytych podzespołów samochodowych, które mają dobrą opinię wśród właścicieli aut i oferują atrakcyjne ceny za zużyte podzespoły.

Takie punkty, jak np. Catalyst Recycling, zajmują się skupowaniem różnego rodzaju elementów pojazdów, w skład których wchodzą metale szlachetne i inne cenne pierwiastki. Produkty te są następnie poddawane recyklingowi. W ten sposób można zneutralizować ich szkodliwe działanie na środowisko i wydobyć drogie substancje.

Michael KR, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Michael KR, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author