Nieszczelna instalacja gazowa LPG może doprowadzić do wybuchu! Dlatego warto co pewien czas sprawdzać szczelność instalacji gazowej LPG w samochodzie. Jest to prosta czynność – i bardzo pożądana.

Niemal 15% aut, które poruszają się po polskich drogach, jest zasilanych z instalacji gazowej LPG. To ponad 2,5 miliona samochodów. Najczęściej przeróbek dokonują osoby o niższych dochodach – i w starszych samochodach. Instalacja LPG pozwala na duże oszczędności. Ale – wymaga również odpowiedniego serwisowania. Nie zawsze jest też „zdrowa” dla silnika. Nie wszystkie silniki chcą współpracować z LPG, starsze typy instalacji gazowych powodowały wypalanie gniazd zaworowych i inne problemy. W tym artykule nie będziemy rozważać tego, czy instalacja LPG jest korzystna, czy nie. Zajmiemy się za to kwestią bezpieczeństwa.

Gaz jest silnie wybuchowy. Jest też cięższy od powietrza. To oznacza, że np. w garażu będzie się gromadzić na dole, przy podłodze. Właściciel auta może nie wyczuć woni gazu, który będzie się wydostawał z rozszczelnionej instalacji. Czym to się może zakończyć? Wybuchem, zniszczeniem samochodu, garażu, innych garaży i aut, poparzeniem a nawet śmiercią.

Brutalnie o tym przekonało się kilku domorosłych majsterkowiczów w naszym kraju, którzy chcieli samodzielnie naprawiać auta, w których doszło do roszczelnienia instalacji. Na przykład w 2019 roku (6 marca) trzech mężczyzn, w garażu, w miejscowości Ropczyce pod Piotrkowem Trybunalskim, naprawiało samodzielnie auto z rozszczelnioną instalacją gazową. Doszło do wybuchu, wszyscy trzej mężczyźni z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala.

pianki do gazu

Jak sprawdzić, czy instalacja LPG jest szczelna?

Gdzie wycieka gaz LPG z instalacji? Przeciekają zawory i złącza. Jak to sprawdzić?
* Zastosować specjalną piankę do sprawdzania szczelności instalacji gazowej LPG (rekomendujemy oczywiście, polskie produkty, np. K2 Gas Tester, Moje Auto Tester Szczelności, Tester szczelności EcoChemical, Tester szczelności LPG Pulsar). Pianką należy spryskać całą instalację LPG, w tym przede wszystkim zawory i złączki. Następnie należy obserwować instalację. W miejscu, w którym pojawią się bąbelki, tam jest wyciek.
* Gaz ma specjalną woń, zatem można go również wyczuć, choć nie zawsze.
* Zwiększone zużycie gazu przez auto może być sygnałem ostrzegawczym o wycieku.

Pianki są niepalne, dlatego można je bez obaw stosować. Są też tanie. Kosztują kilkanaście złotych, starczą na kilka użyć. Można ich również używać do sprawdzania szczelności instalacji LPG w domu, a także do kontroli szczelności układu klimatyzacji samochodowej.

To oczywiste, ale warto przypomnieć – jeśli zbliżamy się do instalacji gazowej, domowej czy samochodowej, nie palimy papierosów, nie mamy przy sobie niczego, co mogłoby być źródłem iskry, nie włączamy światła w pomieszczeniu ani żadnych urządzeń elektrycznych.

LPG2

 

Jeśli okaże się, że instalacja gazowa LPG jest nieszczelna, to…

Pod żadnym pozorem nie uruchamiamy auta, ani nie dokonujemy samodzielnych napraw. Wyłączamy prąd w pomieszczeniu (np. w garażu). Otwieramy drzwi szeroko do garażu.
Prosimy o pomoc specjalistów, przede wszystkim straż pożarną.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się