Sprawdzanie numeru VIN przed zakupem pojazdu staje się coraz powszechniejszą procedurą – na tyle, że wielu sprzedających już w samych ogłoszeniach go podaje, by nie odpowiadać ciągle na te same wiadomości. Co daje nam jednak rozkodowanie numeru VIN, gdzie możemy to zrobić i czy sprawdzenie numeru VIN możliwe jest… za darmo?

Samo sprawdzenie numeru VIN umożliwia nam znacznie lepsze poznania pojazdu i jego historii – również tej, którą sprzedający chce przed nami ukryć. Tyczy się to m.in. kolizji i wypadków, o których nie ma mowy w ogłoszeniach. Pamiętajcie, że podawanie numeru VIN przez sprzedającego to obecnie standard – jeżeli ktoś nie chce tego zrobić, powinniśmy przestać interesować się danym pojazdem i poszukać innego.

Czym jest numer VIN?

Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu, to indywidualny numer, który każdy samochód ma przypisany. Dzięki temu jesteśmy pewni, że gdy sprawdzamy dany numer, dotyczy on danego pojazdu.

Rada: Pamiętajcie, by sprawdzać podczas oględzin, czy numer VIN podany nam wcześniej przez sprzedającego jest zgodny z tym, który widnieje na pojeździe. Sprytny sprzedawca mógł nam bowiem podać numer łudząco podobnego (ta sama marka, rocznik, model itd.), lecz innego pojazdu.

 

 

Historia pojazdu po VIN

Gdzie znajdziemy numer VIN?

Na samym początku szukajmy go oczywiście w ogłoszeniach. Jeżeli go tam nie ma, odezwijmy się do sprzedającego i poprośmy o jego przesłanie. Oczywiście później powinniśmy sprawdzić, czy numer pokrywa się z tym na danym samochodzie.

Nie jest to zadanie trudne, bowiem numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, w polu oznaczonym literą E. Znajdziemy go również w wielu miejscach w samochodzie. Wielu producentów umieszcza go w kilku miejscach, jednak każdy z producentów może to robić dowolnie, stąd miejsca umieszczenia numeru VIN różnią się w zależności od marki pojazdu.

Numeru VIN poszukujmy:
– na komorze silnika,
– na prawym nadkolu,
– w okolicach prawego przedniego fotela,
– po lewej stronie przyszybia,
– przy prawym przednim słupku karoserii.

Co daje nam sprawdzenie numeru VIN samochodu używanego?

Przede wszystkim wszystkie informacje, które uzyskamy dzięki numerowi VIN, porównujmy z tym, co przedstawił sprzedający w swoim ogłoszeniu. Jeżeli okaże się, że są tam rozbieżności, zwłaszcza dość znaczne, może okazać się, że sprzedający chciał nas oszukać lub numer VIN należy do innego pojazdu, niż ten, który faktycznie jest nam w ogłoszeniu oferowany.

Oczywiście zachęcamy do tego, by starać się rozwiązać nieścisłości i rozmawiać, jednak nie bądźmy naiwni i nie wierzmy we wszystkie historie, które opowiadają nam sprzedający samochody używane. Rozwaga to podstawa do tego, by nie dokonać transakcji, której będziemy później bardzo żałować.

Rozkodowany numer VIN poinformuje nas o:

• cofaniu licznika i przejechanych kilometrach – zdobędziemy informacje o zarejestrowanych odczytach licznika danego samochodu. Może ona dotyczyć nawet kilku ostatnich lat, dzięki czemu łatwo zauważymy, czy pojazd miał cofany licznik, czy też nie.
• informacje o kolizjach i wypadkach – często zdarza się, że samochody po wypadkach i kolizjach doprowadzane są do takiego stanu, że bardzo ciężko będzie nam to zauważyć. Wtedy łatwo uwierzyć nam, że wydarzeń na drodze nigdy nie było. Numer VIN poinformuje nas o tym, jaka jest prawda, jaka kolizja miała miejsce, co zostało uszkodzone czy ile była warto naprawa.
• kradzieży danego samochodu – uchroni nas to przed jego kupnem,
• zmianach w fabrycznym wyposażaniu – dzięki temu, nie tylko zauważymy, czego brakuje, ale również będziemy mogli sprawdzić, czy wyposażenie to nie zostało zmienione, jednak na swoje gorsze odpowiedniki.

Gdzie rozkodować numer VIN?

Zachęcamy do sprawdzenia strony Historiaszkod.pl – umożliwia ona sprawdzenie numeru VIN danego pojazdu i to zupełnie za darmo. Dzięki temu dowiemy się m.in. czy auto brało udział w wypadkach, czy kolizjach. Jeżeli okaże się, że tak było, dopiero wtedy możemy zdecydować się na opcję płatną, dzięki której dowiemy się więcej o danym samochodzie i poznamy wiele detali dotyczących jego historii.

Jeżeli jednak okaże się, że m.in. wypadki nie miały miejsca, wiemy o samochodzie już naprawdę wiele, możemy skłonić się również do jego zakupu. A to wszystko dostępne jest dla nas zupełnie za darmo.

Co warto podkreślić, Historiaszkod.pl korzysta z najnowszych i najdokładniejszych baz danych w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu informacje będą aktualne nie tylko dla aut z Polski, ale również tych niedawno sprowadzonych do kraju.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się