Samochód warto zabezpieczać przed korozją już od nowości. Jeśli natomiast kupujesz pojazd używany, procesy korozyjne prawdopodobnie już się w nim zaczęły, dlatego należałoby podjąć procedurę złożoną z kilku etapów. Jak to zrobić? Dowiedz się z naszego artykułu.

Przygotuj samochód

Musisz liczyć się z tym, że chemia samochodowa służąca do zabezpieczenia przed korozją działa powoli. Preparaty należy nakładać warstwowo, w odstępie kilku lub kilkunastu godzin. Licz się zatem z tym, że nie będziesz używać swojego samochodu przez kilka dni, dlatego przeznacz na to wolne dni lub zorganizuj sobie inny sposób dojazdu do pracy. Każdy kierowca może samodzielnie zabezpieczyć nadwozie, natomiast w przypadku konserwacji podwozia, potrzebny będzie podnośnik lub kanał. Jeśli nimi nie dysponujesz, lepiej oddać auto profesjonalnej firmie. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielne zabezpieczenie pojazdu przed korozją, dokładnie umyj samochód, a następnie zapewnij sobie dostęp do profili zamkniętych, zdejmując osłony.

Wybierz odpowiednie preparaty

Aby skutecznie zabezpieczyć pojazd przed rodzą, użyj specjalistycznych środków, które kolejno przygotują i zabezpieczą elementy narażone na korozję.

baranekDSCF8913

 

Konwerter rdzy

Aby środki właściwej ochrony działały skutecznie i przez dłuższy czas, najpierw użyj konwertera rdzy, który usuwa tlenki metali i przygotowuje grunt pod właściwe zabezpieczenie. W zależności od temperatury konwerter będzie pracował 1-2 dni. Po zakończeniu reakcji luźną warstwę należy usunąć zgodnie z zaleceniami producenta.

Specjalistyczne środki do ochrony przed rdzą

Stosuj specjalistyczne środki, które przeznaczone są do zabezpieczenia wewnętrznego oraz zewnętrznego. Ochrona wewnętrzna dotyczy miejsc, do których przez fabryczne otwory przedostają się powietrze, wilgoć i sól. Mowa tu o szczelinach oraz różnych zakamarkach podwozia.Tutaj warto wykorzystać chemię w aerozolach, która oparta jest o różnego rodzaju woski lub oleje.
Do zabezpieczenia zewnętrznego wybierz środki bezpośrednio chroniące przed działaniem czynników atmosferycznych. Nałóż je równomiernie na nadkola, progi czy felgi. Jeśli elementy karoserii muszą być malowane, najpierw usuń rdzę mechanicznie, np. przy użyciu papieru ściernego. Następnie użyj podkładu epoksydowego i nałóż warstwę lakieru. Dopiero na końcu zastosuj preparaty antykorozyjne. Lakier położony na mgłę antykorozyjną będzie wyglądał nieestetycznie.

Unikaj środków uniwersalnych

Przede wszystkim unikaj tak zwanych środków uniwersalnych, które nie gwarantują wystarczającej ochrony.

Ważne: Pamiętaj o tym, by żadnymi preparatami, a szczególnie bitumicznymi, nie pryskać nieosłoniętych elementów wydechu, zawieszenia, a także tarcz hamulcowych.

MENU

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

<

Podziel się