Od pięknej złotej polskiej jesieni do obrzydliwej listopadowej pluchy, z opadami, śliskimi nawierzchniami i mgłami. Jak przygotować samochód do jesieni? Jak kierowca powinien przygotować się do jesieni, aby uniknąć problemów?

Jak przygotować samochód do jesieni?

Koniec października (zazwyczaj ostatnie ciepłe dni jesieni) to ostatni czas na to, aby odpowiednio przygotować samochód do jesieni. Najważniejsze, to zabezpieczyć auto przed podwyższonym poziomem wilgoci, jaki jest nieodłączną częścią tej pory roku. A zatem trzeba zabezpieczyć podwozie przed korozją (nie trzeba tego robić co roku, co roku trzeba sprawdzić stan podwozia), a także dokładnie umyć karoserię oraz nawoskować ją (wyjątkiem jest sytuacja, gdy auto jest pokryte ceramiką, albo folią).

Przeczytaj także -> Jak zabezpieczyć podwozie przed korozją?

Mostafameraji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Mostafameraji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jesień na drodze – o czym pamiętać i na co uważać?

– > Unikaj wjeżdżania w kałuże – jeśli auto ma niski prześwit, to możesz spowodować sporo problemów. Poza tym Twoje auto może mieć nisko umieszczony wlot powietrza albo obudowę filtra powietrza. Jeśli będzie pęknięta, będzie problem.
Pamiętaj, że jeśli wjedziesz autem w głęboką kałużę, możesz doprowadzić do szokowego schłodzenia katalizatora i tarcz hamulcowych, co spowoduje ich uszkodzenia (wykruszenie katalizatora i zwichrowanie tarcz).
– > Unikaj mgieł. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj, że mgły są groźne poza miastem i najczęściej pojawiają się, gdy pogoda się gwałtownie ociepla albo ochładza.
Jeśli na drodze jest silna mgła, lepiej przeczekaj to w hotelu / motelu. Lepiej zapłacić 150 zł za nocleg niż wiele tysięcy za naprawę samochodu i leczenie.
Ty możesz uważać, ale zawsze możesz trafić na idiotę, który jedzie we mgle 100 na godzinę.
– > Sprawdź stan oświetlenia zewnętrznego. Sprawdź, czy działają lampy przeciwmgielne. Ustaw światła, żeby nie oślepiać innych.
-> Przepoleruj klosze reflektorów specjalną pastą (np. K2 za kilka złotych) jeśli zrobiły się matowe albo zżółkły. Przywrócisz im przejrzystość, przez to Twoje żarówki będą świecić w odpowiedni sposób.
-> Nie włączaj LED do jazdy dziennej, jeśli pada deszcz, albo jest mgliście.
-> Pamiętaj, że już po 17 – tej robi się ciemno. Jazda w nocy po mieście nie jest w żaden sposób problematyczna. Ale poza miastem, na drogach gminnych albo podmiejskich już jest. Jeśli nie lubisz jeździć w nocy – nakładaj drogi, aby wybierać drogi oświetlone. Planuj podróże tak, aby unikać jazdy w ciemności.
-> Pamiętaj, że dziury na drodze są mniej widoczne (a zatem znów uważaj na kałuże, które mogą maskować dziurę).
-> Jeśli droga jest ciemna, jedź wolno. Pamiętaj, że na tej drodze może znaleźć się nieodpowiedzialny człowiek, idący pieszo, albo jadący na rowerze, bez żadnego odblasku.
-> Pamiętaj, że jadąc w lesie, możesz zostać zaskoczony przez dzikie zwierzę, które wyskoczy na drogę (po 17 – tej robi się ciemno). Albo przez grzybiarza, który jak wspomnieliśmy wcześniej, będzie sobie beztrosko szedł poboczem, w ciemnej kurtce.
Jedź wolniej.

Mostafameraji, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Mostafameraji, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

-> Sprawdź, czy Twój układ oczyszczania szyb jest sprawny. A zatem dolej płynu do spryskiwaczy, umyj szybę środkiem do mycia szyb (do okien) aby ją odtłuścić, umyj pióra wycieraczek. Sprawdź, czy wycieraczki pracują cicho, nie zostawiają smug i niedoczyszczonych miejsc. Jeśli wycieraczki nie pracują właściwie, wymień je.
Skontroluj, czy wycieraczki nie podskakują, czy pracują równomiernie, czy nie czuć w kabinie smrodu spalenizny po ich włączeniu. Może to oznaczać, że zużywa się silnik, albo zaciera mechanizm. Warto go przesmarować np. białym smarem. Silnik i mechanizm wycieraczek są bardzo drogie, warto o nie dbać, żeby uniknąć awarii.
-> Sprawdź poprawność pracy ogrzewania i klimatyzacji. Kiedy na szybach pojawi się para od wewnątrz, te dwa układy będą Cię ratować. Poza tym jesienią jest już coraz chłodniej. Sprawne ogrzewanie musi zapewnić Ci komfort termiczny.
-> Sprawdź stan uszczelek w drzwiach. Nasmaruj je smarem silikonowym. Nie czekaj do zimy.

 

Fons Heijnsbroek, CC0, via Wikimedia Commons

Fons Heijnsbroek, CC0, via Wikimedia Commons

 

->W trakcie Święta Zmarłych, a najlepiej także dzień przed i dzień po, unikaj jazdy samochodem, jeśli oczywiście możesz. Na drogach będą korki. Jak co roku, na drogi wyjadą osoby, które przeceniają swoje umiejętności za kierownicą. Na parkingach będzie tłok i będzie dochodzić do niemiłych sytuacji. Uniknij tego. Skorzystaj z taksówki, albo komunikacji miejskiej. Mały spacer też nikomu nie zaszkodzi.
Zaparkuj samochód kilometr od cmentarza. Unikniesz wielu problemów.
->Sprawdź stan opon. Pod koniec jesieni (gdy średnia dzienna temperatura spadnie poniżej 7 st. C), możesz już zamontować opony zimowe. Jeśli masz opony całoroczne, odwiedź warsztat i sprawdź ich stan (wyważenie, wymiana wentyli, rotacja zgodnie z zaleceniami producenta samochodu).
->Doładuj akumulator w samochodzie za pomocą prostownika. Im chłodniej, tym rób to częściej.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

 

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

 

Odwiedź także StrefaMotoryzacji.Online – portal motoryzacyjny o technice stosowanej w samochodach

Podziel się