Najlepsze akumulatory samochodowe, w optymalnych warunkach, pracują maksymalnie 5 lat. W większości przypadków akumulatory samochodowe służą do 3 – 4 lat. Zatem zakup nowego akumulatora samochodowego to zadanie, przed którym stanie praktycznie każdy kierowca. Jak należy dobrać akumulator do samochodu? Jaki akumulator zastosować w danym modelu samochodu? Jak uzyskać pomoc w kwestii doboru i montażu akumulatora? Czy akumulator samochodowy można wymienić samodzielnie?

Akumulator samochodowy – podstawowe informacje

Akumulator samochodowy to podzespół, który w większości samochodów znajduje się w komorze silnika. W niektórych autach może być zamontowany w bagażniku, albo we wnętrzu kabiny (np. pod siedzeniem). Takie rozwiązania stosuje się w samochodach, które mają bardzo krótkie maski i nie ma gdzie zmieścić akumulatora (np. Mercedes klasy A pierwszej generacji).

W samochodach z silnikami benzynowymi i diesla, akumulator samochodowy zapewnia prąd dla rozrusznika, a także podtrzymuje zasilane dla pamięci sterowników oraz centralnego zamka.
W samochodach hybrydowych akumulator może być używany do uruchamiania silnika i (albo tylko i wyłącznie) do startu elektroniki. I tak samo, do potrzymania pamięci sterowników oraz zasilania centralnego zamka.
W samochodach elektrycznych akumulator samochodowy jest wykorzystywany do startu elektroniki i podtrzymania zasilania sterowników.

Rozładowanie akumulatora samochodowego na postoju - co jest powodem? Motorewia.pl / Michał Lisiak

Rozładowanie akumulatora samochodowego na postoju – co jest powodem? Motorewia.pl / Michał Lisiak

Jak dobrać akumulator samochodowy krok po kroku? Najpierw informacje

Od czego należy zacząć, kiedy dobieramy akumulator samochodowy? Na początek należy zajrzeć do instrukcji samochodu. W instrukcji auta znajdują się informacje o tym, jaki akumulator samochodowy należy stosować w danym pojeździe.

Jeśli kierowca nie ma instrukcji auta, można uprościć sprawę. Należy skorzystać z wyszukiwarek akumulatorów na stronach popularnych producentów akumulatorów samochodowych. Wystarczy tam wpisać podstawowe dane samochodu, aby uzyskać szybko parametry potrzebnego akumulatora samochodowego.

Jak dobrać akumulator samochodowy krok po kroku? Najważniejsze parametry

– > Pojemność akumulatora np. 60 Ah.
Dopuszczalne różnice: w samochodzie można zamontować akumulator, który będzie miał pojemność o 10 procent większą, albo o 10 procent mniejszą od zalecanej. Zatem jeśli producent zaleca akumulator o pojemności 60 Ah, można zamontować akumulator 55Ah, albo 65 Ah.

Dlaczego nie można zamontować akumulatora o pojemności dużo większej niż zalecana przez producenta? Akumulator będzie stale niedoładowany, co przyspieszy jego uszkodzenie.
Dlaczego nie można zamontować akumulatora o pojemności dużo mniejszej, niż zalecana przez producenta auta? Akumulator nie zapewni odpowiedniej ilości prądu dla rozrusznika i urządzeń pokładowych. Może się rozładowywać.

– > Wielkość akumulatora. Zazwyczaj podaje się rozmiar płyty na której montowany jest akumulator.
Dlaczego to ważne? Akumulator samochodowy musi być zamontowany stabilnie. Wszelakiego typu drgania w trakcie jazdy powodują przyspieszone uszkodzenie akumulatora. Poza tym zastosowanie zbyt dużego albo zbyt małego akumulatora może spowodować, że nie będzie można go właściwie zamontować.

– > Rozmieszczenie biegunów. Dlaczego to takie ważne?
Są samochody, przede wszystkim starsze, w których ten parametr nie ma żadnego znaczenia.
Ale są też takie, w których ten parametr ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Producent samochodu mógł zastosować bardzo krótkie przewody do podłączenia akumulatora. Jeśli biegun dodatni znajdzie się po przeciwnej stronie, od zalecanej przez producenta, montaż akumulatora będzie niemożliwy.

– > Technologia wykonania akumulatora samochodowego.
Jakie obecnie akumulatory samochodowe 12V są produkowane i gdzie je można montować?
– Akumulator kwasowo – ołowiowy. Podstawowy rodzaj akumulatora. Można go montować w starszych autach i w samochodach z mniej bogatym wyposażeniem. Nie wolno go montować w samochodach z systemami start stop.
– Akumulator kwasowo – ołowiowy, wykonany w technologii Ca – Ca (wapniowej) albo dodatku srebra. To ulepszona wersja akumulatora kwasowo – ołowiowego. Można go stosować we wszystkich samochodach, za wyjątkiem aut z systemem start stop.
– Akumulator wykonany w technologii EFB. Można go stosować w samochodach z bogatym wyposażeniem, w autach eksploatowanych na krótkich trasach i w samochodach z systemem start – stop, jeśli producent auta zalecił stosowanie takiego akumulatora.
– Akumulator wykonany w technologii AGM. Można go stosować tam, gdzie producent auta to zalecił. Najczęściej w akumulatory AGM wyposaża się auta z systemem start – stop, samochody hybrydowe, dobrze wyposażone limuzyny.

– > Marka akumulatora samochodowego.
Producenci samochodów mogą zalecać stosowanie akumulatorów marki własnej (z logo firmy, które trzeba kupić w ASO), albo określonego producenta.
Nie jest to obowiązkowe. Można zastosować akumulator dowolnego producenta, jeśli zapewnia on odpowiednie parametry.
Warto jedynie wybierać akumulatory bardziej znanych marek, bo są znacznie trwalsze od najtańszych akumulatorów, często produkowanych pod dziwnymi, albo całkiem nieznanymi nazwami. Różnice cenowe pomiędzy akumulatorem markowym a najtańszym są rzędu kilkudziesięciu złotych. Za te kilkadziesiąt złotych można „kupić” dodatkowe 2 – 3 lata eksploatacji akumulatora.
My, jak zawsze zachęcamy do zakupu polskich akumulatorów.

Obecnie, zgodnie z prawem, każdy akumulator jest bezobsługowy i każdy sprzedawca/producent/importer musi zapewnić 24 miesiące gwarancji.

Dobór i montaż akumulatora z dojazdem

Nie każdy akumulator można wymienić samodzielnie. W samochodach premium i w autach z systemami zarządzania energią (np. nowoczesne limuzyny, hybrydy itd.) akumulator samochodowy może wymienić tylko specjalista.

Poza tym można zamówić usługę sprzedaży i montażu akumulatora. Na razie jest ona dostępna na terenie Warszawy.
Wystarczy kliknąć w poniższy link.

https://akumulatory-warszawa.waw.pl
Firma oferuje profesjonalny dobór, sprzedaż i montaż akumulatorów rozruchowych do samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

 

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author

Niezależny dziennikarz motoryzacyjny. Kocham swoją pracę i motoryzację. Nie wszystko, co piszę, wszystkim się podoba, a ponieważ jestem niezależny, mogę pisać, co mi się podoba. Pasjonuje mnie technika samochodowa, pewnie dlatego z niepokojem spoglądam na wynalazki, takie jak auta elektryczne. Brzydzę się „dziennikarstwem motoryzacyjnym”, które polega na skracaniu gotowych newsów, przychodzących z działów PR importerów samochodów. Współpracuję z kilkoma redakcjami i kilkoma znanymi firmami motoryzacyjnymi.