-> Za brudną szybę można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli auto ma niesprawne wycieraczki a w zbiorniczku nie ma płynu do spryskiwaczy, policja ma prawo ukarać grzywną w wysokości kilku tysięcy złotych.
-> Nowoczesne wycieraczki płaskie można obecnie kupić za kilkanaście złotych, droższe są produkty markowe. Wymiana trwa kilka minut.
-> Wycieraczki samochodowe zostały wynalezione przez Krakowianina, Józefa Hofmana.
-> Warto też pamiętać o uzupełnianiu poziomu płynu do spryskiwaczy i o unikaniu płynów z metanolem.

________________________________________________

Brudna szyba – ogromne niebezpieczeństwo i zagrożenie wysokim mandatem  

Nie można mówić o bezpieczeństwie na drodze, kiedy kierowca nie ma zapewnionej właściwej widoczności. Jest to szczególnie ważne jesienią, kiedy to zaczynają się deszcze, a na szybach auta osiada dużo więcej mokrych zanieczyszczeń, takich jak chociażby liście i igły.

Warto pamiętać, że policja ma prawo nałożyć mandat za brudną szybę – do 500 złotych. Kiedy auto ma niesprawne wycieraczki i pusty zbiorniczek płynu do spryskiwaczy – kierowca może otrzymać grzywnę w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

wycieraczki2

Nowoczesne wycieraczki kosztują naprawdę niewiele

Nowoczesne, płaskie wycieraczki kosztują w hipermarketach ok. 10 złotych za sztukę. Produkty firmowe np. polskiej firmy Oximo, kosztują ok. 30 złotych za komplet i są bardziej trwałe. Za wycieraczki firmy Bosch trzeba zapłacić ok. 70 i więcej złotych.

Wycieraczki płaskie są bardziej aerodynamiczne, trwalsze i mają ciekawszy wygląd od wycieraczek piórowych. Wymiana trwa kilka minut. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim dobraniu długości piór wycieraczek do danego modelu samochodu. Informacje o tym, jakie wycieraczki zastosować w danym modelu pojazdu, można znaleźć w instrukcji samochodu oraz w Internecie, na stronach publikujących dane techniczne poszczególnych aut.

wycieraczki3

Wycieraczki samochodowe to dzieło polskiego wynalazcy

Obecnie każdy samochód  posiada wycieraczki przedniej szyby – albo jedną, albo dwie w zależności od konstrukcji. Zdecydowana większość posiada także wycieraczki czyby tylnej. Większość, są bowiem auta, które jej nie mają, np. pickupy albo BMW X6.

Polacy powinni pamiętać o tym, że wycieraczki samochodowe zostały wynalezione przez Polaka, Józefa Hofmana. Mężczyzna urodził się w 1876 roku w rodzinie krakowskich muzyków. Józef Hofman odziedziczył po rodzicach talent do gry na pianinie. Już w wieku 10 lat prezentował swoje umiejętności w czasie koncertów. Potem przyszedł czas na wynalazki. Józef Hofman mógł pochwalić się opatentowaniem ponad siedemdziesięciu, wśród których, oprócz wycieraczek, znalazły się między innymi spinacze. Inspiracja do stworzenia wycieraczek stał się metronom, przyrząd muzyczny, służący do podawania tempa utworu.

Wielbicieli motoryzacji z pewnością zainteresuje fakt, że w 1904 roku wynalazca stworzył swój własny samochód, którym zwiedził całą Europę.

Więcej o muzycznych dokonaniach Józefa Hofmana można przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Za pierwszą ofiarę motoryzacji uważany jest pastor z angielskiego miasta Redruth. Zginął, albowiem śmiertelnie przestraszył go model małego, parowego samochodu, pędzący po ulicach małego miasteczka. Pastor wziął go za… diabła. Twórca tego małego, dymiącego parą potwora – ceniony wynalazca William Murdock – zaprzestał po tym wydarzeniu dalszych prac, związanych z konstrukcja pojazdów.

Wpływ na to miała także decyzja sądu z Redruth, który zbadał całą tragiczną sprawę i nakazał wynalazcy zaprzestać prac z „diabelskim urządzeniem”.

Źródło:  geograph.org.uk Autor:  Tony Atkin

Źródło: geograph.org.uk
Autor: Tony Atkin

Diabelski pojazd mierzył zaledwie trzydzieści centymetrów długości i czterdzieści pięć centymetrów wysokości. Model posiadał miedziany kociołek na wodę, który ogrzewała lampka spirytusowa. Na szczycie bojlera znajdował się cylinder o średnicy ¾ cala z tłokiem, połączonym z korbowodem. Pojazd miał trzy koła.

Murdoch model 1784 Źródło: Popular Science Monthly Volume 12/Wikipedia  Autor nieznany

Murdoch model 1784 Źródło: Popular Science Monthly Volume 12/Wikipedia
Autor nieznany

Około 1775 roku konstruktor chciał wypróbować swój pojazd w nocy, w czasie powrotu z pracy w kopalni. William Murdock ustawił koła na wprost, nalał wody do kociołka, zapalił lampkę spirytusową i… maszyna ruszyła do przodu jak szalona! Na tyle szybko, że konstruktor nie był w stanie jej dogonić. A diabelski pojazd pędził drogą w stronę kościoła. I stało się! Biegnący za swoim dziełem konstruktor usłyszał przeraźliwy krzyk, a potem jego oczom ukazał się niesamowity widok. Maszyna przewróciła się, ale kręciła się wokół własnej osi, bo jedno koło dalej było napędzane. Z przewróconego pojazdu buchały kłęby pary, widać było też ogień z lampki spirytusowej. Obok pojazdu leżał martwy proboszcz. To on krzyczał, albowiem przeraził się pojazdu z piekieł, który dymił i z którego buchał ogień.

Źródło: https://www.digilibraries.com/

Źródło: https://www.digilibraries.com/

William Murdock żył w latach 1754 – 1839. Był Szkotem, urodził się w Ayrshyre. Był świetnym wynalazcą, który swoją karierę zaczął w warsztacie mechanicznym swojego ojca. Potem przeniósł się do Birmingham, gdzie pracował w fabryce silników parowych Boulton & Watt (James Watt, inżyniera, który zapoczątkował „wiek pary”, polegający na masowym stosowaniu maszyn parowych). Murdock zajmował się wdrażaniem silników parowych w kopalniach, a w wolnych chwilach projektował pojazdy, napędzane silnikami parowymi. William Murdock nie osiągnął sukcesów w dziedzinie motoryzacji, za to stał się znany na calym świecie za sprawą wynalezienia lampy gazowej.

William Murdock  Żródło: Wikipedia Commons

William Murdock
Żródło: Wikipedia Commons

Zachęcamy do polubienia naszych kont na portalach społecznościowych: 
-> Motorewia na Facebook
-> Motorewia na Twitter

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Zdjęcia:
Photo credit: State Farm / Foter / CC BY

Photo credit: erix! / Foter / CC BY

Photo credit: nasir khan saikat / Foter / CC BY-SA

Podziel się