Hyundai Getz to świetny pomysł na samochód dla tych osób, którym potrzebne jest niedrogie i mało awaryjne wozidełko, przeznaczone głównie do miasta. To auto niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale jest w miarę ładne i zgrabne. Właściciele chwalą je za solidne wykonanie i praktyczność. Z pewnością nie jest to samochód dla kierowców, którzy szukają oryginalności, polotu i śmiałych kształtów. Tylko czy zawsze są one potrzebne w przypadku samochodu, którym jeździ się codziennie kilka kilometrów do pracy?

Ta kwestia jest dyskusyjna, na naszych drogach można przecież spotkać osoby, które pokonują codziennie dwukilometrową drogę do pracy (w mieście) ogromnym SUV z napędem na cztery koła. To kwestia wyboru – po to producenci dwoją się i troją, żeby każdy mógł sobie podróżować codziennie czym chce i na co go stać (przypominamy o zasadach TCO przy kupowaniu każdego auta). Powróćmy do naszego bohatera.

Hyundaia Getza z 2003 roku uda się kupić za 6 tysięcy złotych. Rok starszego – za pięć. Duża część aut, dostępnych na polskim rynku pochodzi z polskich salonów. Może nawet uda się trafić w dziesiątkę i znaleźć samochód, eksploatowany przez starszego pana, który nie żałował przyjacielowi oleju, nie skąpił miejsca w garażu i przejeżdżał rocznie kilka tysięcy kilometrów.

Auto było produkowane w latach 2002 – 2011. Hyundai Getz był oferowany w dwóch wersjach nadwozia – jako trzy i pięciodrzwiowy hatchback. Warto wybrać wersję pięciodrzwiową. W przypadku tak małych aut, wsiadanie na tylną kanapę w wersjach trzydrzwiowych jest zawsze mocno problematyczne.

HYUNDAI GETZ  Autor: Rudolf Stricker (Praca własna) [Attribution], Wikimedia Commons

HYUNDAI GETZ
Autor: Rudolf Stricker (Praca własna) [Attribution], Wikimedia Commons

Hyundai Getz – podstawowe informacje techniczne

Pięciodrzwiowy Getz ma 3810 mm długości (3825mm po faceliftingu, przeprowadzonym w 2005 roku), 1665 mm szerokości i 1490 mm wysokości. Rozstaw osi mierzy 2455mm. Teoretycznie auto jest pięcioosobowe, ale na tylnej kanapie najwygodniej czuć się będą dwie dorosłe osoby. Jak wygląda sprawa bagażnika? Mierzy on 255 l pojemności – na zakupy wystarczy, z wózkiem dziecięcym będzie już problem. Po złożeniu tylnej kanapy uda się uzyskać 977 l przestrzeni bagażowej. Tylna klapa jest węższa w dolnej części, co sprawia, że nie uda się przewieźć zbyt szerokich rzeczy.

Pod maską Getza montowano jednostki benzynowe o pojemności 1.1 l (63 i 67 KM), 1.3 l (82 i 86 KM), 1.4 l (97 KM) i 1.6 l (105 i 106 KM). Auto było wyposażane także w jednostki Diesla z rodziny CRDI, ale nie będziemy się nimi zajmować, bo tradycyjnie zalecamy jednak unikać współczesnych Diesli.

W przypadku benzyniaków najlepiej będzie wybrać auto z małym silnikiem – 1,1 albo 1.3. Ich moc w zupełności wystarczy do właściwego poruszania się samochodem po mieście. Auta tej klasy nie nadają się do eksploatowania ich na trasach, totalnym nieporozumieniem jest kupowanie samochodu klasy B z silnikiem 1.6. Lepiej kupić kompakt, który pozwoli na pokonywanie kilkuset kilometrów dziennie bez dużego zmęczenia. Getz to samochód na dojazdy do pracy, na zakupy, na działkę albo na zabranie dzieci z przedszkola, a nie na pokonywanie tras z Łodzi do Gdańska.

HYUNDAI GETZ Autor: Rudolf Stricker (Praca własna) [Attribution], Wikimedia Commons

HYUNDAI GETZ
Autor: Rudolf Stricker (Praca własna) [Attribution], Wikimedia Commons

Małe silniki benzynowe są także oszczędne – jednostki 1.1 zużywały średnio ok. 5.6 l benzyny na 100 KM, a większe, 1.3 – około 6.2 l / 100 km. Z silnikami współpracowały pięciobiegowe skrzynie manualne. Producent zastosował proste zawieszenie (kolumny MacPhersona i belkę zespoloną z tyłu) a także hamulce tarczowe z przodu i bębnowe z tyłu.

Warto pamiętać, że najmniejsza jednostka napędowa wymaga okresowej regulacji luzu zaworowego.

Hyundai Getz najczęściej ma na pokładzie od dwóch do czterech poduszek powietrznych, ABS, elektrycznie sterowane przednie szyby, centralny zamek z pilotem a nawet klimatyzację.

 HYUNDAI GETZ Autor: Matthew Paul Argall (Praca własna) [Public domain], Wikimedia Commons

HYUNDAI GETZ
Autor: Matthew Paul Argall (Praca własna) [Public domain], Wikimedia Commons

Niewyszukana uroda

Hyundai Getz nie zachwyca urodą, ale absolutnie nie można powiedzieć, że jest brzydki. Sylwetka jest zgrabna i przyjemna dla oka. Auto ma praktyczne listwy ochronne w dolnej części drzwi i na zderzakach. Ciekawie wyglądają pojazdy po faceliftingu, przeprowadzonym w 2005 roku. Ich przednie reflektory przypominają kocie oczy Peuygeotów 206. Zmieniono także kształt reflektorów tylnych.

Wnętrze Hyundaia Getza także prezentuje się nieźle. Deska rozdzielcza jest czytelna, producent zastosował dwa ładne, standardowe, okrągłe zegary oraz mały wyświetlacz, umieszczony pomiędzy nimi. Ciekawie prezentuje się także środkowy kokpit. Nie można tez narzekać na jakość zastosowanych tkanin czy na wyprofilowanie foteli. Właściciele Getza wskazywali jedynie na to, że zastosowane przez producenta tworzywa można było łatwo porysować. Wykończenie auta nie odbiega od tego, jakie stosowane jest w innych pojazdach tej klasy, czyli B.

HYUNDAI GETZ  Źródło: yakmee.com

HYUNDAI GETZ
Źródło: yakmee.com

Czy są jakieś typowe problemy, które występują w przypadku Hyundaia Getza? Bardzo często zdarzają się awarie centralnego zamka. W mocno wyeksploatowanych autach trzeba liczyć się z koniecznością wymiany / regeneracji alternatora i kupna nowej cewki zapłonowej (od 330 złotych). Trzeba tez liczyć się z koniecznością wymiany zużytych elementów zawieszenia. Łącznik stabilizatora do Hyundaia Getza kosztuje ok. 40 złotych, wahacz ok. 150 złotych a amortyzator ok. 120 złotych.

Problematyczne było za to silniki Diesla CRDI (typowe dla Diesli problemy z osprzętem plus awarie czujnika ciśnienia doładowania) i dlatego odradzamy ich zakup.

 

HYUNDAI GETZ Autor: order_242 from Chile (Hyundai Getz 1.4 GL 2007) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia Commons

HYUNDAI GETZ
Autor: order_242 from Chile (Hyundai Getz 1.4 GL 2007) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia Commons

MENU

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się