Jak chronić wnętrze samochodu przed nadmierną wilgocią? Jak chronić auto przed parowaniem szyb? Jak chronić wnętrze samochodu przed pleśnią? Jak utrzymać czystość w kabinie i w bagażniku auta? Jak chronić bagażnik przed rozlaniem napojów i płynów eksploatacyjnych? Warto zainwestować w gumowe dywaniki i gumowe maty do bagażnika.

Gumowe dywaniki i gumowe maty do bagażnika – to wyposażenie auta, które naprawdę warto mieć. I to nie tylko zimą, ale przez cały rok.

Dlaczego warto mieć gumowe dywaniki w samochodzie?


• Chronią one wnętrze auta przed wilgocią, jaka dostaje się do auta na butach. Wilgoć może być powodem toksycznej pleśni, która potem pojawia się na wykładzinie auta, w formie białych nalotów.
• W pewnym stopniu zapobiegają one parowaniu szyb. Jest to znów związane z wilgocią. To wilgoć (oraz zapchany filtr kabinowy) powodują, że w aucie parują szyby. Skoro wykładzina na podłodze jest zabezpieczona przed wilgocią,  to prawdopodobieństwo parowania szyb maleje.
• Gumowe dywaniki łatwo się czyści. Zatrzymują się na nich wszystkie zanieczyszczenia z butów (np. piasek), które mogłyby osiadać na wykładzinie. Gumowy dywanik wystarczy spłukać wodą i wysuszyć. Na dywanikach łatwo zbierają się zanieczyszczenia z jedzenia, a wiele osób je w trakcie jazdy. Dywanik wystarczy strzepnąć, aby usunąć z niego suche zanieczyszczenia.

honda22


• Gumowe dywaniki są świetne, jeśli w aucie przewożone są zwierzęta. Jeśli ktoś próbował usuwać z wykładziny samochodu, albo z siedzeń włosy zwierząt, wie, że jest to niebywale trudne. Jeśli w aucie są gumowe dywaniki, wystarczy położyć na nich wygodne i bezpieczne posłanie dla zwierzaka.
• Wiele osób przewozi w kabinie auta zakupy. Często znajdują się w nich produkty sypkie (np. mąka), albo płynne (np. mleko). Mleko i jego przetwory pozostawiają po sobie paskudne, białe plamy. I co najgorsze – wyjątkowo niemiły zapach. Jeśli torba z zakupami będzie „podróżować” pomiędzy przednim fotelem a tylną kanapą, na gumowej wycieraczce, nic się nie stanie. Jeśli dojdzie do rozsypania produktów sypkich, albo wylania płynnych – wystarczy wyczyścić dywanik.
• Stosowanie dywaników sprawia, że wykładzina na podłodze wygląda estetycznie przez lata. A to, oczywiście, ma wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów (mniej bakterii itd.) oraz na komfort.
• Łatwe do czyszczenia i trwałe dywaniki gumowe to także świetny pomysł dla kogoś, kto wykorzystuje auto w celach zarobkowych. To wręcz obowiązkowe wyposażenie taksówki. Na koniec dnia wystarczy je wytrzepać, raz w tygodniu przepłukać wodą i wysuszyć.
• Dywaniki gumowe są trwałe.

Dlaczego warto mieć matę bagażnika?

Wystarczy się zastanowić – ile rzeczy przewozimy w bagażniku? Co może się stać, jeśli opakowania stracą szczelność, albo dojdzie do kontaktu różnych sypkich rzeczy z materiałową wykładziną bagażnika?
• Tłuste plamy po oleju silnikowym? Kto będzie w stanie to usunąć?
• Tłuste plamy po smarze? Masakra!
• Zgnieciona żarówka? Wyciąganie drobinek szkła z wykładziny materiałowej to tortura.
• Plamy po AdBlue? Może plam nie będzie… Ale może być smród. I co gorsza, jeśli AdBlue przesiąknie do metalowych części karoserii, będzie korozja.
• Maty bagażnika skutecznie chronią wnętrze wtedy, gdy auto jest wykorzystywane do pracy. Wtedy bez problemu można w nim przewozić narzędzia, materiały do pracy, a nawet materiały budowlane. Jeśli ktoś remontuje mieszanie i przewozi autem do domu worki z klejem do terakoty, albo inne materiały tego typu, musi liczyć się z tym, że usunięcie zanieczyszczeń będzie bardzo trudne. Czasami niemożliwe. Zwłaszcza wtedy, gdy pojawi się odrobina wilgoci.

Mata bagażnika skutecznie chroni przed zabrudzeniami. Czyści się ją tak samo, jak dywaniki. Wystarczy ją przetrzeć mokrą szmatką, wytrzepać, albo spłukać wodą i wysuszyć.

Photo by ignu on Foter.com / CC BY

Photo by ignu on Foter.com / CC BY

 

Dywaniki uniwersalne kontra dywaniki dopasowane do konkretnego modelu auta

Czym różnią się dywaniki uniwersalne od dywaników dopasowanych do konkretnego modelu?

Tym, że dywaniki dopasowane do konkretnego modelu są odpowiednio docinane i mają odpowiednio wyprofilowane boki. Dzięki temu pokrywają całą powierzchnię podłogi auta i nie przesuwają się, co ma wpływ na komfort. Dokładne pokrycie całej podłogi auta sprawia, że wykładzina pod spodem się nie brudzi, nie przedostanie się na nią wilgoć, kurz, piasek i inne zanieczyszczenia.

Tak samo wygląda kwestia maty do bagażnika. Mata dedykowana do konkretnego modelu auta dokładnie pokrywa całą powierzchnię bagażnika, jest odpowiednio wyprofilowana, skutecznie chroni i ładnie wygląda.

Jak odpowiednio dobrać dywaniki samochodowe do posiadanego modelu auta?

Wystarczy odwiedzić stronę https://www.carstyle.pl
Następnie wybrać markę i model auta.

dywaniki1

 

I po chwili już widzimy komplet dywaników, idealnie dobranych do naszego pojazdu. Warto zwrócić uwagę na specjalne żłobienia, wzmocnienia i wysokie boki dywaników. Można skorzystać też z bezpośredniego linku:
https://www.carstyle.pl/dywaniki-samochodowe/

dywaniki2

W ten sam sposób możemy wyszukać matę do bagażnika swojego auta:
maty https://www.carstyle.pl/mata-do-bagaznika/
I już możemy wybrać pomiędzy matą do wersji sedan lub kombi. Tutaj również warto zwrócić uwagę na sposób wykonania mat – wzmocnienia, żłobienia, krawędzie.

dywaniki3

 

Guma gumie nierówna

Najtańsze, chińskie dywaniki wyprodukowane są z cieniutkiej, kruchej gumy, która dość szybko pęka i się kruszy. Co gorsza, dywaniki tego typu często wydają z siebie uciążliwy, powiedzmy… zapach.
Z racji tego, że są uniwersalne, pokrywają większą część podłogi, a nie całość. A przez to piasek, wilgoć i inne zanieczyszczenia dostają się na wykładzinę. I co gorsza, takie dywaniki mogą przesuwać się w trakcie jazdy.

 

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się

About The Author