Większość z nas chciałaby kupować nowe auto w salonie co 7 lat. Albo częściej, co 5. Niestety, warunki finansowe pozwalają większości Polaków tylko na zakup auta używanego. Gdzie szukać aut używanych? Na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić auto przed zakupem?

Samochodów używanych jest na polskim rynku mnóstwo. Jest w czym wybierać. Można przyjąć, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ale uwaga – nie od razu. W wielu przypadkach szukanie dobrego auta musi trwać. Czasami nawet pół roku. Dlaczego? Bo tyle trzeba szukać, aby znaleźć pojazd sprawny, bezwypadkowy, w odpowiednim stanie technicznym, bez przekręconego licznika, w odpowiadającym nam kolorze, z odpowiednią jednostką napędową, z odpowiednią skrzynią… Sporo tych wymagań.

Trzeba również zdać sobie sprawę z tego, że czasami pierwsze spotkanie z danym modelem auta w realnym świecie będzie tym ostatnim. Dlaczego?
W marzeniach i na zdjęciach dane auto może wyglądać zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości. Kierowca może sobie inaczej wyobrażać prowadzenie danego pojazdu. Na miejscu może okazać się, że ta limuzyna czy SUV jest jednak zbyt duża. Częściej jednak zdarzy się sytuacja, w której określony model samochodu w praktyce okaże się za mały, za ciasny, za niski. Będzie za mało miejsca na głowę, zwłaszcza z tyłu, za mało miejsca na nogi, za mało miejsca na kolana na tylnej kanapie…

Dlatego nigdy nie należy kupować ani rezerwować auta, w którym się nigdy nie siedziało i którego się nie prowadziło, choć przez kilka minut.

 

Gdzie szukać samochodów używanych?

Samochody używane są obecnie oferowane przez salony samochodowe (są nawet różne programy, z gwarancją), w komisach, w portalach ogłoszeniowych, w wyspecjalizowanych portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, a także w mniejszym stopniu, w standardowych gazetach i telegazecie.

Który sposób jest najlepszy? Bez wątpienia, samochody używane najlepiej znaleźć w sieci.

Przykładem może być portal motoryzacyjny https://samochody.pl/
->
Wyszukiwanie samochodów jest bardzo proste. Znajduje się tutaj mnóstwo ciekawych ogłoszeń.
-> Przejrzysta wyszukiwarka pozwala na doprecyzowanie tego, jakiego auta szukamy.
-> Możemy łatwo ustalić rodzaj napędu, markę, model a także interesujący nas rocznik i przedział cenowy.

Photo by RL GNZLZ on Foter.com

Photo by RL GNZLZ on Foter.com

Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu?

Trzeba być przygotowanym na to, że wśród wielu uczciwych sprzedawców, znajdzie się też wielu nieuczciwych. Opisy samochodów (stan techniczny, wyposażenie, przebieg) nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Wielu sprzedawców koloruje opisy aut i po prostu, kłamie w nich.

Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej jednostki napędowej. Musi być ona dostosowana do sposobu, w jaki będziemy eksploatować auto. Ma to być ciężki, duży samochód, który będzie stale jeździł po dalekich trasach? Może to być diesel. Ma to być małe auto, które będzie eksploatowane w mieście, na krótkich trasach? Powinno mieć silnik benzynowy.
-> Jakiego nadwozia potrzebujemy? Czy ma to być auto rodzinne, czy pojazd dla jednej, albo kilku osób?
-> Czego oczekujemy od auta? Ma to być pojazd reprezentacyjny? Ma to być wielozadaniowe auto na co dzień, które ma fajnie wyglądać? A może po prostu wół roboczy, w którym wygląd schodzi na drugie miejsce, a praktyczność jest na pierwszym?

Warto wybrać sobie kilka modeli aut. Potem będzie łatwiej wybrać z nich tej jedyny, najlepszy.

Jak sprawdzić auto używane przed zakupem?

Samochód używany trzeba dokładnie sprawdzić. Jest to bardzo ważne. Istnieje ryzyko, że sprzedawca nie jest uczciwy. Mógł zataić ukryte wady auta. Za kilka miesięcy może się okazać, że samochód będzie wymagał bardzo kosztownych napraw. Czasami mogą one przekroczyć wartość zakupionego pojazdu. Jest wiele awarii, których usunięcie jest bardzo kosztowne. To np. naprawa zawieszenia pneumatycznego, naprawa układu wtryskowego, naprawa automatycznej skrzyni biegów, naprawa zawieszenia, wymiana filtra cząstek stałych i wiele innych.

Może się okazać, że auto, które kupiliśmy, ma przekręcony licznik, jest po powodzi (zostało zalane), albo uczestniczyło w wypadku i naprawiono je najtańszym kosztem, aby przyszykować je do sprzedaży.

Trzeba pamiętać o tym, że w UE działa wiele specjalnych platform internetowych, na których sprzedawane są uszkodzone auta, oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Handlarze korzystają z takich okazji. Uszkodzone auta są naprawiane, większe usterki są maskowane na różne sposoby (np. poprzez użycie specjalnych środków chemicznych). Zaniedbania serwisowe (np. oszczędności na wymianach oleju silnikowego i przekładniowego) także brutalnie zemszczą się na nowym właścicielu auta. Ukrywana jest także przeszłość samochodu, np. to, że był wykorzystywany jako auto firmowe, lub jako taksówka.

Photo by harry_nl on Foter.com

Photo by harry_nl on Foter.com

Jak sprawdzić auto?


-> Trzeba zacząć od sprawdzenia numeru VIN w Internecie. To pomoże nam odpowiedzieć na wiele pytań. Między innymi na to, czy auto miało wypadek. Warto wybrać dobry, płatny raport, aby dowiedzieć się jak najwięcej.
-> Samochód trzeba skierować do znajomego mechanika, który sprawdzi silnik, wyposażenie itd. Niezbędne jest zastosowanie komputera diagnostycznego do sprawdzenia błędów.
-> Mechanik powinien także sprawdzić grubość lakieru za pomocą profesjonalnego miernika.
-> Mechanik bez problemu sprawdzi, że auto jest powypadkowe. Warto także skontrolować stan płynów eksploatacyjnych.
-> Auto trzeba sprawdzić na wybranej przez siebie stacji diagnostycznej. SKP to świetne miejsce do weryfikacji stanu zawieszenia, układu hamulcowego, sprawdzenia podwozia, emisji spalin itd.
-> Należy także sprawdzić rejestr zastawów sądowych.

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL ZAPRASZA DO ODWIEDZENIA INNYCH DZIAŁÓW

MAGAZYN MOTORYZACYJNY – ciekawe artykuły o samochodach i motoryzacji

TECHNIKA MOTORYZACYJNA – poradniki motoryzacyjne. Jak serwisować, jak naprawiać, jak rozpoznać awarie?

TESTY SAMOCHODÓW – czyli rewia motoryzacyjnych gwiazd (testy samochodów nowych i testy samochodów używanych

ELEKTROMOBILNOŚĆ i SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – prawda o elektrycznych wynalazkach

MOTORYZACJA I POLITYKA – w jaki sposób współczesna polityka wpływa na motoryzację, kierowców, sposób eksploatacji i produkcję samochodów.

AKCESORIA MOTORYZACYJNE– narzędzia, wideorejestratory, kamery, mierniki, czujniki!

SAMOCHODY ŚWIATA – jakie, zupełnie nieznane w Polsce samochody, produkowane są w innych krajach?

DOKUMENTY, UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWE, REJESTRACJA I WYREJESTROWANIE

HUMOR I CIEKAWOSTKI, FELIETONY MOTORYZACYJNE – lekko i z humorem

MOTOCYKLE I JEDNOŚLADY

MOTOMILITARIA CZYLI MOTORYZACJA I WOJSKO

SLOW DRIVING – PODRÓŻE SAMOCHODEM PO POLSCE

WALKA Z KOROZJĄ – czyli bitwy toczone z największym wrogiem samochodów

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO POLUBIENIA MOTOREWIA.PL NA FACEBOOK I MOTOREWIA.PL NA TWITTER

CHCESZ SKOMENTOWAĆ NASZ ARTYKUŁ? NAPISAĆ SZCZERZE, CO O NIM MYŚLISZ?

PORTAL MOTORYZACYJNY MOTOREWIA.PL – POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Podziel się